10. apríla 2020

Ceny akcií vo štvrtok opäť rástli, krátky týždeň sa skončil najlepším výsledkom burzy od roku 1974. Wall Street čoraz viac verí, že kríza s koronavírsusom za začína zlepšovať a americká Federal Reserve urobila ďalšie extrémne opatrenia na podporu americkej ekonomiky.

Index Dow Jones Industrial Average vzrástol vo štvrtok o 1,2 percenta, takmer 300 bodov, širší index S&P 500 až o 1,4 percenta. Technologický Nasdaq Composite pridal o 0,8 percenta.

Tento týždeň sa ceny akcií postupne zvyšovali s tým, ako sa zvyšoval optimizmus, že opatrenia, ktoré majú dostať pod kontrolu koronavírus, sa vyplácajú. Prírastok nových prípadov koronavírusu v poslednom čase klesal globálne aj v USA.

Všetky tri indexy dosiahli veľké týždňové zisky: S&P 500 o viac ako 11 percent, čo je najlepší výsledok od roku 1974, Dow Jones o viac ako 12 percent a Nasdaq o takmer 10 percent.

Vo štvrtok akciám pomohlo oznámenie Federal Reserve, že do ekonomiky napumpuje ďalších 2,3 bilióna dolárov v snahe pomôcť domácnostiam a podnikom, ako aj vládam štátov USA a samosprávam.

Vláda pripraví nariadenie pre veľkých zamestnávateľov. Konkrétnosti nie sú známe.

Načasovanie stimulu pomohlo prehlušiť ďalšie zlé týždňové výsledky rastu nezamestnanosti, keď v USA pribudlo ďalších 6,6 milióna ľudí, ktorí sú nezamestnaní.

Minister financií USA Steven Mnuchin pre CNBC vo štvrtok povedal, že americká ekonomika by sa mohla o mesiac opäť rozbehnúť.

Kontext: „Rast na akciových trhoch sa odohráva vďaka trom kriticky dôležitým katalyzátorom,” opisuje Adam Crisafulli, zakladateľ Vital Knowledge. Patrí medzi ne „bezprecedentne agresívna” podpora Fedu, rozpočtový stimul vo výške dvoch miliárd dolárov od Kongresu a „vyvrcholenie” epidémie vo viacerých európskych a amerických ohniskách.

Zo niekoľkomesačného pohľadu vymazali akcie v indexe Dow Jones už takmer polovicu drastického prepadu, ktorý sa začal v polovici februára. Na dne, teda z dnešného pohľadu, boli akcie 23. marca. Vtedy klesli približne na úroveň, ktorú dosahovali pred na jeseň 2016 po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách.

Číslo: Viac ako 16 miliónov. Toľko Američanov už podalo žiadosť o podporu v nezamestnanosti počas troch minulých týždňov. Indikátor ukazuje, ako vážne koronavírus zasiahol americkú ekonomiku.

Od čoho všetkého závisí, či pandémia v lete spomalí?

Hlavná štatistika: Štvrtkový rast bol pokračovaním rastu v predchádzajúcich dňoch. V stredu Dow aj S&P 500 poskočili o 3 percentá, keď senátor Bernie Sanders vzdal boj o nomináciu na prezidentského kandidáta Demokratickej strany. V utorok akcie neudržali ranný nárast o takmer štyri percentá a napokon skončili s denným poklesom, v pondelok však masívne rástli, keď Dow dosiahol plus 8 percent, historicky tretí najvyšší denný nárast podľa počtu bodov.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Sergei Klebnikov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?