Akcie spoločnosti ASML v stredu vyskočili až o 10 percent po tom, čo správy naznačili, že spoločnosť by mohla byť oslobodená od rozšírených obmedzení vývozu zariadení na výrobu čipov do Číny.
Reuters vo štvrtok informovala, že USA zvažujú rozšírenie tzv. pravidla o priamych zahraničných výrobkoch, ale že spojenci, ktorí vyvážajú kľúčové zariadenia na výrobu čipov – vrátane Japonska, Holandska a Južnej Kórey – budú vylúčení.
Vývoz do Číny z krajín vrátane Izraela, Taiwanu, Singapuru a Malajzie bude podľa agentúry Reuters ovplyvnený americkým pravidlom. Taiwan je domovom spoločnosti TSMC, najväčšieho závodu na výrobu čipov na svete. Správu priniesol portál CNBC.
To je v rozpore so správou agentúry Bloomberg zo začiatku tohto mesiaca, ktorá naznačovala, že spoločnosti z týchto krajín budú zahrnuté do rozšírenia pravidiel.
Právne predpisy o priamych zahraničných výrobkoch rámcujú, že žiadna spoločnosť, ktorá vyrába výrobky súvisiace s polovodičmi s použitím čo i len malej časti americkej technológie, nemusí mať možnosť vyvážať tento tovar do Číny. Toto americké pravidlo môže mať vplyv na zahraničné spoločnosti, keďže sa často spoliehajú na americkú technológiu.
Spoločnosť ASML so sídlom v Holandsku, ktorá je kľúčovou firmou v oblasti polovodičov, pretože vyrába stroj, ktorý je potrebný na výrobu najmodernejších čipov na svete, sa v nadväznosti na správu agentúry Reuters o 3.59 h SELČ obchodovala približne o 7 percent vyššie.
Akcie spoločnosti Tokyo Electron, japonského výrobcu polovodičových zariadení, vo štvrtok po správe tiež uzavreli o viac ako 7 percent vyššie.
Akcie oboch týchto spoločností po prvej správe agentúry Bloomberg začiatkom mesiaca klesli.
Akcie juhokórejských spoločností Samsung a SK Hynix, ktoré vyrábajú pamäťové čipy, boli po správe agentúry Reuters v Južnej Kórei tiež vyššie. K nárastu spoločnosti Samsung došlo aj po tom, ako spoločnosť v stredu zverejnila výsledky za druhý štvrťrok, ktoré prekonali očakávania trhu.