25. septembra 2018

V najnovšom špeciálnom vydaní magazínu Forbes Next nám Ján Lunter ml. porozprával o tom, ako vybudoval úspešnú firmu Innovatrics a aké má s ňou plány. Pozreli sme sa na históriu robotov (nezabudli sme ani na Bendera z animovaného seriálu Futurama) a zisťovali sme, či sa vo firmách uplatnili chatboty. Tie totiž pred pár rokmi spôsobili na trhu veľký boom. 


Očakávanie vs. realita

Koncept robota ako oživenej umelej bytosti možno objaviť v starých povestiach, spomeňme len Golema. Robota z mechanických súčiastok skúšal zhotoviť už Leonardo da Vinci a samotné slovo robot nám dal český spisovateľ Josef Čapek (keď ho vnukol bratovi Karolovi pri písaní hry R.U.R.). Moderná predstava o robotoch sa však tvorí relatívne krátko a formovalo ju najmä sci-fi. Ako sa skutočné roboty a reálni roboti 21. storočia líšia od kultových popkultúrnych zo storočia minulého?


Roboty

Prinášame tri reportáže zo slovenských závodov, v ktorých sa uplatnili roboty. Prešli sme sa veľkou automobilkou a pokračovali modernou aj starosvetsky pôsobiacou výrobnou halou na Kysuciach. Text začíname v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. O robotizácií v najväčšej slovenskej automobilke hovorí Dušan Vavro, vedúci oddelenie plánovania vo Volkswagen Slovakia.


Po päťdesiatke k miliarde

Tesne pred 50. narodeninami prišiel Fred Luddy o prácu aj o slušne veľký majetok. Poučil sa však z vlastných chýb a jeho ServiceNow sa stala najinovatívnejšou spoločnosťou v Amerike a on miliardárom.


Počítač vás vidí

Ak by v biometrii existoval svetový rebríček, jeho firma by útočila na najvyššie priečky. Myslí si to aj americký vládny inštitút pre normy a technológie, podľa ktorého je slovenský Innovatrics číslo jeden v rýchlosti vyhľadávania odtlačkov prstov. Z nuly na globálneho hráča firmu vybudoval Ján Lunter mladší a je jej jediným majiteľom.