10. júna 2021

Technológie a startupy dávno nie sú výsostne mužskou záležitosťou. Dôkazom toho je aj Košičanka Ivana Nováková, ktorá vedie startup Aponi. Ich technológiu dnes využívajú strojárske firmy a zvedavá na ňu bola aj prezidentka Zuzana Čaputová. 

Ivana Nováková vyštudovala strojníctvo, no pred dvoma rokmi sa rozhodla vhupnúť do rozbehnutého sveta startupov. „Ak mi niekto dal niekedy pocítiť, že u nich nebudem rešpektovaná, tak to boli starší strojní inžinieri, ktorí neveria na digitalizáciu a 4.0 Industry považujú za módny výstrelok,“ hovorí startupistka pre Forbes.

Nenechala sa však odradiť a išla si za svojím snom. Dnes vedie rozrastajúci sa technologický startup Aponi, ktorý sa snaží dostať rozšírenú realitu do podnikov, aby uľahčila procesné, výrobné či personálne úkony a stala sa plnohodnotným pracovným nástrojom. 

Ženy chcú dokonalosť

Aj Ivanin príbeh je jedným z príkladov, ako ženy v Európe začínajú postupne preberať kormidlo vo svete startupov. Stále však platí, že najmä na riadiacich pozíciách pôsobí viac mužov ako žien.

Mladá startupistka z Košíc hovorí, že ženy majú väčšiu tendenciu robiť všetko dokonale, majú rady istoty a do odvážnejších projektov sa púšťajú menej. „Ale na druhej strane, ak sa žena už pustí do nejakého startupu alebo projektu, tak je už nezastaviteľná na ceste k úspechu,“ opisuje. 

Reklama
CEO startupu Aponi, Ivana Nováková. Foto: Rastislav Bača

Živým príkladom sú podľa nej aj úspešné mladé slovenské podnikateľky. „Je dôležité, aby sme sa my ženy medzi sebou podporovali, pretože viesť úspešný biznis, byť skvelou matkou, oddanou manželkou a mať čas aj na oddych a na seba je mnohokrát umenie,“ dodáva s tým, že aj ona mohla odísť z pôvodnej práce a venovať sa svojmu snu naplno len vďaka správnym ľuďom vo svojom okolí. 

Hlava v oblakoch

Svoje začiatky opisuje ako mnoho startupistov — „s hlavou v oblakoch“. „Patrí to asi prirodzene k tomu, keď sa dostávate do sveta, kde vám každý otvára dvere a vy dostávate priestor presadiť sa, čo prirodzene chcete, pretože sa snažíte uspieť,“ hovorí Ivana.

Priznáva, že spočiatku robila chybu, pretože sa snažila chopiť úplne každej príležitosti, ktorá sa naskytla. Dnes to už je inak a so svojím tímom vyberá len projekty, ktoré môžu ich podnikanie posunúť vpred a naučili sa povedať nie.

„Naoko výhodné ponuky a spolupráce nám uberali čas i celkové smerovanie spoločnosti,“ prezrádza. Dodáva, že v prvotnej fáze by nevenovala toľko času ani hľadaniu investora. 

Prvou výzvou pre ňu totiž bolo nájsť správnych ľudí, ktorí jej myšlienku pomohli zrealizovať. Napriek tomu, že sa hovorí, že zo začiatku by mal „šéf“ zvládnuť všetku robotu sám, bol to problém. 

Implementácia rozšírenej reality do priemyselných podnikov si totiž vyžaduje rozsiahle zručnosti v oblasti IT aj strojníckeho priemyslu. Aj keď má Ivana za sebou štúdium inovácií v strojárenskej výrobe, priznáva, že pokrokové technológie ako rozšírená realita či princípy holografie v jej učebných osnovách neboli. „Preto jednou z najväčších výziev bolo samoštúdium princípov tejto fascinujúcej technológie,“ opisuje. 

Návšteva prezidentky

To, že idú dobrou cestou, naznačuje aj jedna návšteva, na ktorú spolu s s kolegami Tomášom Jarošom a Filip Ryšavým radi spomínajú. Z vedenia centra UVP Technicom, v ktorom Aponi sídli, totiž prišla informácia, že sa k nim na návštevu chystá aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si ich produkt holografické okuliare HoloLens, aj vyskúšala. 

Ich technológiu vyskúšala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: Rastislav Bača

V startupe dnes pracujú na vývoji produktu, ale venujú sa aj predaju holografických projektorov a projekcií na mieru. Navyše počas pandémie museli zmeniť aj svoj biznis plán, aby bol ich produkt pre priemyselné podniky vhodný aj na revitalizačnú fázu.

Okrem strojárov patria medzi ich klientov aj galérie, hrady či marketingové spoločnosti, ktoré riešenie od Aponi dokážu takisto využiť. 

Aj keď majú dnes zákazníkov predovšetkým na Slovensku, na globálny trh by ich mala vystreliť expanzia do Nemecka, na ktorú sa viac ako dvojročný startup z Košíc aktuálne pripravuje. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?