7. júna 2021

Nie je žiadnym tajomstvom, že podnikatelia myslia inak ako priemerný človek. Koniec koncov, začať s vlastným podnikaním a budovať ho od nuly, aby ste ho zmenili na úspech, vyžaduje veľa vynaliezavosti. Nehovoriac o odvahe.

Ale aj potom existuje tenká čiara, ktorá oddeľuje najúspešnejších a najinovatívnejších podnikateľov od zvyšku. Áno, nemusíte iba premýšľať inak ako „priemerný človek“.

Musíte tiež myslieť inak ako vaši kolegovia podnikatelia – je teda čas začať využívať svoju inteligenciu trochu inak!

Ako?

1. Peniaze sú forma energie.

Mnoho podnikateľov sa do istej miery bojí peňazí. Dlhy a problémy s nedostatkom hotovosti sú len dva zo strašiakov, vďaka ktorým sa môže každý potenciálny podnikateľ chcieť ukryť späť pod deku.

Reklama

Nehovorím, že máte tieto riziká ignorovať. Negatívny vzťah k peniazom by vám však mohol zabrániť zarobiť toľko, koľko by ste mohli. A čo je ešte horšie, môže sa stať emocionálnou záťažou, ktorá vás bude skôr poháňať k týmto finančným katastrofám, než aby ste sa od nich vzdialili.

Podľa publicistu Stuarta Wilda vidia šikovní podnikatelia v skutočnosti peniaze ako formu energie. Rozdiel medzi tým, či ich máte alebo nemáte, si vyžaduje tvrdú prácu – nedá sa to nijako urýchliť! Ale to v konečnom dôsledku závisí aj od vášho pohľadu a postoja.

Snažte sa nepovažovať peniaze za nepriateľa alebo hrozbu, ale za dosiahnuteľný zdroj. Či sa nám to páči alebo nie, vaše vnútorné pocity sa nakoniec stanú našou realitou. Ak sa stále obávate o peniaze, obavy sa pravdepodobne naplnia. Pozitívne myslenie prinesie pozitívne výsledky.

2. Mierte na príležitosti, ktoré sú tu.

Ak sa naskytne príležitosť, priemerní podnikatelia majú tendenciu sústrediť sa na prekážky. Tieto starosti im často bránia v tom, aby urobili skok, ktorý by im umožnil využiť príležitosti.

Skutočne nadaní podnikatelia sa zameriavajú na základný potenciál toho, čo je pred nimi. Myslia skôr na to, čo chcú v budúcnosti dosiahnuť, ako na prekážky, ktoré by im mohli zabrániť v ceste. Cieľavedomé myslenie udržuje veci v perspektíve a pomáha udržiavať váš elán a ambície.

3. Nekŕmte vnútorného kritika.

Asi každý podnikateľ počul staré známe príslovie: „Na každý problém existuje riešenie.“ To si úspešní podnikatelia hovoria vždy, keď na ich ceste prídu skúšky.

Oveľa častejšie vidíme opačný postoj – vymyslieť problémy na každé riešenie. Toto je myslenie, ktoré môže podnikateľov obmedziť a uväzniť v cykle pochybností a negativity.

Ak ste ako ja, môžete si vypestovať trochu perfekcionistickú tendenciu v tom, ako sa staviate ku svojej kariére. Je úplne normálne chcieť, aby všetko bežalo perfektne. Ale ak to preženiete, toto myslenie môže dať vášmu vnútornému kritikovi skutočnú hostinu.

A čo všetky tie pochybnosti o sebe samom, ktoré vám bránia v tom, aby ste boli odvážni, asertívni alebo urobili riskantné kroky, ktoré by mohli posunúť vaše podnikanie vpred? Áno, ak stále živíte vnútorného kritika, je dosť možné, že si nebudete veriť, že na to máte.

Opäť platí, že zmena myslenia je absolútnou nevyhnutnosťou, ak chcete dosiahnuť zmysluplnú zmenu. Takže sa nezameriavajte na problémy ale na ich riešenie. Ak sa sústredíte na to, čo môžete dosiahnuť a aké príležitosti vás čakajú, nebudete si nahovárať, že kroky potrebné na rast sú vlastne nepotrebné.

Každý mozog je iný využite to

Pamätajte, že nie všetci podnikatelia musia myslieť rovnako. To je ale super! Je to to, čo vám umožní vytvoriť jedinečné riešenie – niečo, čo nikto iný nebude schopný napodobniť.

Váš mozog nemyslí inak len preto, že ste veľký podnikateľ. Bol vyformovaný jedinečnými zážitkami, vzťahmi a prostredím, ktoré ste si sami prežili. Nechajte tieto zážitky formovať vás samých a pomôžu vám sústrediť sa na to, čo vám nemôže položiť na stôl nikto iný.

Potom podľa toho konajte. Určite budete myslieť odlišne a to vedie k skutočnému úspechu.

Autorka článku Pia Silva píše na Forbes.com o stratégii pre malé firmy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?