Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
8. januára 2019

Odhaduje sa, že na Slovensku v súčasnosti chýba viac ako 10 000 IT profesionálov. Aby firmy dokázali udržať skúsených ľudí a zároveň zaujať kandidátov, ktorí majú naozaj široký výber pracovných možností, musia ponúknuť viac, než len zaujímavé finančné ohodnotenie. CEO spoločnosti FPT Slovakia Olaf Baumann hovorí, čo musí dobrá IT firma  svojim ľuďom ponúknuť, ak chce napredovať.

Moderné technológie a medzinárodné skúsenosti

Foto: FPT Slovakia

Možnosť pracovať s najmodernejšími technológiami je nevyhnutnosť. Žiadny IT špecialista nechce byť ani o krok pozadu v porovnaní s ostatnými v brandži. “Dôležité je aj to, na čo sa tieto technológie využijú, aké produkty pomocou nich vieme vyvinúť, alebo aké služby vieme poskytnúť. V FPT sa venujeme napríklad vývoju riešení pre inteligentné domácnosti (SmartHome) či priemyselnú výrobu (SmartManufacturing) alebo vývoju technológií pre využitie obnoviteľných zdrojov v doprave (eMobility),” hovorí generálny riaditeľ FPT Slovakia Olaf Baumann.

Každý šikovný profesionál ocení, ak svoje schopnosti môže využiť pri zaujímavých projektoch. “Naši experti pracujú pre špičkových klientov v krajinách EÚ, USA či v Japonsku. Zároveň majú možnosť relokácie a vyskúšať si prácu v týchto krajinách na vlastnej koži a zbierať skúsenosti priamo u klienta,” dodáva.

Podľa jeho slov by mali mať mladí ľudia príležitosť cestovať do zahraničia za pracovnými skúsenosťami bez toho, aby sa museli za prácou, ktorá im túto možnosť ponúkne, presťahovať z rodného mesta alebo regiónu. „Chceme pracovať s mladými ľuďmi a dať im reálnu možnosť vidieť svet a cestovať aj z Košíc,” hovorí šéf FPT Slovakia.

Možnosť učiť sa od najlepších

Foto: FPT Slovakia

Tak ako aj v iných odvetviach, aj v IT platí, že bez kontinuálneho vzdelávania zamestnanci nebudú napredovať. Ak nenapredujú oni, nebude ani firma. “Dlhodobo orientované aktivity s cieľom budovať potenciál talentu šijeme každému na mieru. Mentoring, zdieľanie know how počas interných workshopov a účasť na medzinárodných odborných konferenciách sú samozrejmosťou,” hovorí Olaf Baumann.

Úspešná IT firma sa neopiera iba o seniorov, ale pracuje aj s mladými talentami, ktorí sa často už počas štúdia stanú plnohodnotnými členmi tímu. “Je prirodzené, že študenti nemôžu byť experti na všetko, a preto pre nich organizujeme akadémie s rôznymi tematikami,” hovorí.

Vidí v tom možnosť pre všetkých, ktorí majú nadšenie pre IT, potenciál a energiu stať sa expertom v danom odbore. Okrem možnosti pracovať s najmodernejšími technológiami ich po mesiaci čaká možnosť získať skúsenosti s prácou na reálnom projekte. “Niekoľko týždňov sa študentom venuje externý školiteľ a interní mentori,” dodáva.

Rovnováha, tímový duch, prostredie

Foto: FPT Slovakia

Podľa Baumanna sú však peniaze a technológie iba jednou zo zložiek receptu spokojného “ajťáka”. Ani v tej najlepšie hodnotenej práci človek nevydrží dlho, ak ide na úkor voľného času, ktorý by mohol venovať rodine či vlastným záujmom. Z interného prieskumu FPT Slovakia vyplýva aj to, že spokojní, najmä seniornejší zamestnanci oceňujú, keď majú možnosť pracovať so spoľahlivým a lojálnym tímom ľudí.  

Príjemné pracovné prostredie a zaujímavé benefity dokážu byť taktiež zdrojom motivácie a prísľubom spokojnosti kvalitných zamestnancov, čo dokáže najmä v menších firmách umocniť aj komornejšia atmosféra na pracovisku. “Poskytujeme tiež flexibilný pracovný čas, sick day, či neobmedzený home office. Je dôležité, aby sa zamestnanci cítili dobre. Zároveň vidíme, že pohodová atmosféra na pracovisku je niečo, čo si naozaj vážia.

Benefity a dobrý kolektív sú pri práci veľmi dôležité, no rovnako dôležité je zabezpečiť, aby zamestnanci neupadli do stereotypu. Aj preto sa podľa slov šéfa FPT Slovakia pre nich firma snaží vymýšľať vždy niečo nové. “Tento rok je to napríklad súťaž, v ktorej môžu zamestnanci vyhrať Mercedes-Benz triedy A.

Foto: FPT Slovakia

Keďže neustále hľadáme do tímu nové posily, rovnakú šancu budú mať aj tí, ktorí naše rady rozšíria do apríla. Víťaz si tak počas 6 mesiacov môže spríjemniť každodennú cestu do práce jazdou na luxusnom aute. ” hovorí.

Uveriteľnosť

Foto: FPT Slovakia

“Každý človek sa s niečím stotožňuje a niečo žije. Má od svojich budúcich kolegov, od nového zamestnávateľa isté očakávania. Myslím si, že potenciálni zamestnanci od firmy očakávajú uveriteľnosť. Že tak, ako sa firma prejavuje navonok, funguje aj počas bežného pracovného dňa,” konštatuje Baumann.

Pri pohľade z vonku sa dá atmosféra vo firme zachytiť ťažšie, potenciálni kandidáti majú počas prijímacieho procesu iba zbežne okúsiť firemnú kultúru. Preto sú podľa neho v tomto smere dôležití súčasní zamestnanci, ktorí môžu šíriť dobré meno spoločnosti v danom odvetví.