10. decembra 2021

V Trnave vyrastie nový mestský pivovar. Remeselné pivo chce v slovenskom Ríme vyrábať zakladateľ softvérovej firmy YMS Mikuláš Szapu. Do projektu Železničného pivovaru plánuje investovať 1,7 milióna eur. 

Pivovar vznikne v širšom centre mesta – v Parku Janka Kráľa medzi obchodným domom Max a autobusovou stanicou. „V dnešnej dobe sú na území mesta iba dva pivovary (Sessler a Karpat v neďalekých Hrnčiarovciach nad Parnou, pozn. red.), z toho jeden reštauračný. A to sa nám zdá málo,“ hovorí investor Mikuláš Szapu.

V pivovare spojenom s reštauráciou chce variť remeselné, spodne aj vrchne kvasené pivo. Produkcia je odhadovaná na tisíc hektolitrov ročne, počíta sa aj s distribúciou do podnikov v Trnave a okolí. Súčasťou ponuky majú byť tiež pivá od iných minipivovarov, s ktorými chce Szapu spolupracovať a vymieňať si produkty. 

Ťažké obdobie pre gastro

Maximálna kapacita reštaurácie bude 80 ľudí a 16 parkovacích miest. Na pozemku s rozlohou 2400 štvorcových metrov by mala vyrásť reštaurácia s veľkou terasou, v budove bude umiestnená technológia výroby piva s presklením, minikino, kancelárie a priestory pre zamestnancov. Nový podnik zamestná šesť ľudí.

Železničný pivovar sa zaradí medzi remeselné pivovary, ktoré zažili boom po roku 2000. Vizualizácia: archív M. Szapu

Projekt prichádza v čase, ktorý je pre gastro veľmi náročný. Pre pandemické obmedzenia pohybu osôb sú mnohé prevádzky nútené žiť na dlh či dlhoročný podnik zavrieť. „Veríme, že situácia s pandémiou je dočasná,“ vysvetľuje Szapu.

Reklama

Výstavba minipivovaru by sa mala začať v marci budúceho roka, prvých zákazníkov chce privítať v roku 2023.

Lákadlo na turistov

Výrobca lokalizačných a geografických IT systémov pripomína, že Trnava bola jedným z najznámejších miest v hornom Uhorsku, kde sa vyrábalo a predávalo pivo. Výsadu variť a predávať pivo dostalo mesto od kráľa Žigmunda už v roku 1419.

Szapu dúfa, že nový podnik pomôže rozvoju turizmu v meste. „Hlavným cieľom bolo finančné prostriedky zarobené v Trnave investovať do zámeru, ktorý pomôže mestu Trnava a bude prospešný pre Trnavčanov bývajúcich v okolí Staničného parku,“ dodal. Výstavbu aktuálne posudzujú úrady.

Reštaurácia s pivovarom vyrastie v blízkosti autobusovej stanice. Foto: zámer EIA

Remeselné pivo si získava fanúšikov

Slováci vypijú v priemere 70 litrov piva za rok. U našich susedov je to podstatne viac – v Poľsku sa napríklad vypije 98 litrov piva ročne, v Rakúsku 107 litrov a primát držia v Českej republike, kde je ročná spotreba piva na hlavu 142 litrov.

Vlani sa na Slovensku vyrobilo vyše 70 miliónov litrov nealko piva a radlerov, čo je približne pätina celkovej produkcie v krajine. Alkoholického piva sa minulý rok vyrobilo vyše 230 miliónov litrov.

Malé remeselné pivovary pošlú na trh menej ako päť percent z tejto produkcie, ich obľuba však v uplynulej dekáde výrazne stúpla. Aktuálne ich na Slovensku pôsobí takmer deväťdesiat.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?