Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
12. októbra 2020

Žijeme nový normál, ktorý so sebou prináša mnohé zmeny. Viac pracujeme z domu a kancelárie sú podľa niektorých prežitý koncept. Mnoho prieskumov však začína potvrdzovať, že to tak nie je. Ako sa s kanceláriami vysporiadať, aby slúžili novým potrebám?

Flexibilné pracoviská ponúka napríklad nový projekt Nivy Tower. Zdroj foto: Archív HB Reavis

Dnes vieme, že práca z domu priniesla flexibilitu tak zamestnávateľom, ako aj zamestnancom, a tej sa vzdáva ťažko. Treba však povedať, že flexibilita nie je nekonečná. Aj obyčajná gumička sa únavou materiálu raz pretrhne. Môžeme tak jednoducho povedať, že časom sa stratí jej efektívnosť. Podobne je to aj s home officom. Jeho úspech a efektívnosť definuje nielen typ biznisu, ale aj povaha práce. Napríklad firmy zamerané na kreatívne činnosti alebo inovácie potrebujú element vzájomných interakcií. Z rôznych prieskumov vyplýva, že zamestnancom počas home officu spôsobeného koronou najviac chýbali práve interakcie s kolegami na pracovnej či nepracovnej báze. Okrem toho z úst personalistov začíname stále viac počúvať o negatívnom vplyve na zdieľanie firemných hodnôt a kultúry, spoluprácu a budovanie tímového ducha. Vo finále sa tak môže stať, že firma prestane rásť. 

Kancelárie. Áno alebo nie?

Je prirodzené, že firmy začínajú rozmýšľať nad novým modelom fungovania a zvažovať, čo s kancelárskym priestorom. Udržať ho, zmenšiť kvôli pomeru ľudí na home office, zväčšiť kvôli dodržiavaniu rozostupov alebo úplne pustiť? Žiadna recesia nebola nikdy tak vážna a veľká, aby kancelárske projekty zanikli. Práve naopak, tak ako aj v iných odvetviach, aj pracovné priestory sa vyvíjajú a takéto výkyvy v spotrebe prinášajú nové riešenia. 

Flexibilita a komunity

Budúcnosť pracovných priestorov bude podľa odborníkov o flexibilite, podpore komunitných priestorov a wellbeingu, ktorý sa ako koncept začal objavovať pomerne nedávno vďaka niektorým veľkým hráčom na poli komerčného real estate. 

Jedna z flexibilných a plne servisovaných kancelárií Qubes od HB Reavis v projekte Nivy Tower. Zdroj foto: Archív HB Reavis

Už dnes sme tak svedkami toho, že komerčné nehnuteľnosti nie sú iba veľké metre štvorcové ohradené betónom a sklom. Na jednom mieste tak vieme nájsť coworkingy, plne servisované krátkodobé nájmy, ktoré vedia redukovať výdavky spojené s denným chodom kancelárie, či rôzne smart technológie a služby, ktoré posúvajú kancelárie na novú úroveň.

Príkladom takéhoto konceptu je Nivy Tower, v ktorom nájdete medzinárodnú coworkingovú platformu HubHub, flexibilné a plne servisované kancelárie Qubes, konzultantskú službu Origameo, ktorá radí firmám, ako efektívne využívať priestor aj v nadväznosti na parametre social distancingu, alebo službu Symbiosy technologickú smart platformu pomáhajúcu využívať potenciál priestoru a monitorovať jeho kvalitu.

Viac informácii nájdete TU.