27. októbra 2021

Stáva sa vám, že pochybujete o svojich schopnostiach a cítite sa ako podvodník v pracovnom tíme? Ako keby ste neboli dosť dobrí alebo vhodní pre danú pozíciu? Pochybnosti sú prirodzené. Ako ich však môžeme poraziť a presvedčiť sa o vlastnej hodnote?

Nedávno ma jedna slečna oslovila s prosbou o radu. Nazvime ju Rebeka. Vo veľkej korporácii, pre ktorú pracuje, začína na novej manažérskej pozícii. Zároveň však bojuje s úzkosťou z návratu do kancelárie. Povýšenie je pre ňu veľká vec a po prvýkrát bude manažovať veľký tím.

„Nechce sa mi veriť, že to hovorím, ale naozaj sa cítim, akoby som bola podvodníčka a v tejto riadiacej úlohe zlyhám,“ priznáva sa mi Rebeka do telefónu.

Či už bojujeme so syndrómom podvodníka alebo s úzkosťou z novej úlohy, dôležité je sebapotvrdenie.

Priekopníkom tohto konceptu bol Dr. Claude Steele v 80. rokoch, keď skúmal štandardizované testovanie a rasy. Jeho výskum ukázal, že spustenie internalizovaných stereotypov (ako keď musíte v teste uviesť vašu rasu) môže vytvoriť psychologickú hrozbu, ktorá negatívne ovplyvňuje výkon ľudí.

Reklama

Objavil však aj to, čo ja považujem za protijed – je to sila potvrdenia vlastnej hodnoty a úspechov. Keď tak urobíme, máme schopnosť ochrániť sa pred stereotypom či negatívnym obrazom, ktorý si o sebe vytvárame.

O chvíľu sa budem venovať trochu viac vedeckej stránke. Najskôr sa však pozrime na štyri otázky, ktoré som Rebeke položila. Keď si ich zodpoviete, pomôže vám to prekonať pochybnosti, a teda tzv. impostor syndróm.

1. Vymenujte mi päť ľudí, ktorých považujete za svoje vzory a ktorých obdivujete.

2. Aké hodnoty máte s nimi spoločné?

3. Prečo vás inšpirujú? (A konkrétne aké veci, ktoré robia, na nich obdivujete)?

4. Aké podobné veci ste urobili vo vašom živote, na ktoré ste hrdí?

Inšpiratívny vzor

Pýtala som sa na päť vzorov, lebo je to náročnejšie – Väčšina ľudí by pravdepodobne spomenula jedného, dvoch alebo troch lídrov, ale päť prinútilo Rebeku premýšľať o niečo dlhšie. Spomenula Ursulu Burns, Mellody Hobson, Sarah Blakely, Melaine Perkins a pri piatom sa na chvíľu zasekla. Nakoniec uviedla Huberta Jolyho.

Keď som sa Rebeky spýtala, aké hodnoty s nimi zdieľa, na chvíľu sa zamyslela a povedala: „Húževnatosť. Všetci títo lídri museli prekonať veľké výzvy. Niekedy kvôli tomu, odkiaľ pochádzajú a kto sú a niekedy to boli obchodné výzvy, s ktorými bojovali.“

Hodnoty, ktoré rezonujú

Keď hovorila o tom, čím ju inšpirujú, spomenula tiež rúcanie bariér, odolnosť a pokoru. Burns a Hobson sú dôležitými priekopníčkami v rúcaní líderských bariér. Blakely a Perkins zase pokračovali v budovaní svojich podnikov aj po tom, ako čelili stovkám odmietnutí.

Joly pravdepodobne nemal rovnakú dynamiku ako ostatní. Rebeka však poznamenala, že ju inšpiroval svojou pokorou. Venoval čas tomu, aby porozumel spotrebiteľom a pracovníkom v prvej línii a pomohol vytvoriť jeden z najinšpiratívnejších korporátnych zvratov za posledné desaťročia.

Naše činy a úspechy

Keď už sme zistili, aké hodnoty u Rebeky rezonujú, požiadala som ju, aby sa zamyslela nad podobnými činmi, ktoré urobila vo svojom živote. Začala vymenúvať veci, ktoré spravila počas svojej kariéry, no uprostred sa zastavila a protestovala: „Ako sa môžem porovnávať s mojimi vzormi? V porovnaní s nimi som nič nedokázala,“ povedala.

Pripomenula som jej, že sa rozprávame o podobných činoch, nejde o porovnávanie. Cieľom je zamerať sa na osobné úspechy, pri ktorých máme vďaka našej práci pocit hrdosti.

Rebeka pokračovala v hodnotení vecí, ktoré vo svojom tíme urobila. Je obzvlášť dobrá v spájaní zamestnancov naprieč oddeleniami, dobre rozumie koncovým používateľom, často lepšie než ostatní v tíme. Tieto schopnosti jej pomohli predať produkty rýchlejšie a úspešnejšie. Toto sú úspechy, na ktoré je hrdá a úprimne, z veľkej časti sú dôvodom toho, prečo bola povýšená.

Potvrdenie vlastnej hodnoty

Ako teda veda zapadá do toho celého? Sebapotvrdenie nám pripomína našu hodnotu. Dr. Steele zistil, že keď afro-americkí študenti museli pred testom z matematiky zaznačiť svoju rasu, utrpel tým ich výkon. Ak si však potvrdili svoju hodnotu – napísali niečo, na čo boli hrdí, že urobili – zmazal sa rozdiel v ich výkone v štandardizovanom matematickom teste, aj keď museli označiť svoju rasu.

Tento pozitívny účinok sebapotvrdenia bol použitý v mnohých iných štúdiách, na ktorých sa zúčastnili rôzny ľudia aj menšinové skupiny.

Zatiaľ čo syndróm podvodníka, stres z povýšenia či úzkosť z podvedomej zaujatosti sú tri veľmi odlišné situácie, všetky sú založené na neistote a strachu. Musíme teda rozptýliť náš strach.

Opätovné potvrdenie našich hodnôt a vlastných úspechov môže byť spoľahlivým spôsobom, ako sa tohto strachu zbaviť. Umožňuje nám to aktívne mu čeliť. Skúste to nabudúce, keď sa budete obávať, že možno nie ste dosť dobrí – pravdepodobne sa presvedčíte o opaku.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?