27. novembra 2019

Celosvetové aktivity v oblasti fúzií a prevzatí (M&A) dosahujú rekordné výšky, pretože sú hnané lacnými peniazmi od centrálnych bánk a investorov. Podľa údajov agentúry Reuters sa v druhom štvrťroku 2019 celosvetový objem fúzií a akvizícií dostal na úroveň 842 miliárd dolárov.

V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2018 je to pokles o 27 %, ktorý bol zrejme zapríčinený narastajúcimi obavami lídrov svetových firiem z rastúcich obchodných bariér. Zavádzanie colných opatrení na všetkých stranách Atlantiku a Pacifiku totiž môže odstrašiť akcionárov firiem od snahy kúpiť akcie iných spoločností, čím by sa znížila aktivita na trhu fúzií a akvizícií. Udalosti z posledných týždňov však naznačujú, že chuť na preberanie konkurenčných firiem pod svoje krídla neklesá.

Môžu ušetriť takmer 4 miliardy ročne

Dve ohlásené prevzatia za všetky: jedno v odvetví automobilovej výroby, druhé v oblasti informačných technológií. Prvý príklad je z konca októbra tohto roku, keď holdingové spoločnosti FCA (Fiat Chrysler) a Groupe PSA oznámili, že prišli k spoločnému rozhodnutiu spojiť tieto dva koncerny. Skupina Fiat Chrysler a francúzske zoskupenie Peugeot Citroën (a už vlastne aj Opel) by tak mali v protihodnote približne 50 miliárd dolárov vytvoriť štvrtého najväčšieho výrobcu automobilov na svete.

Pre vyššiu mieru objektívnosti je však potrebné povedať, že táto „svadba“ nie je čisto dôsledkom len nízkych úrokových sadzieb. Obe skupiny sa potýkajú s očakávanými radikálnymi zmenami, ktoré už prebiehajú na automobilovom trhu.

Ako píše The New York Times, obe automobilky majú podobne slabé stránky. Ich hlavným trhom je Európa, ktorá v predaji nových vozidiel stráca dych. Ani Fiat, a ani PSA nemajú významný podiel na čínskom trhu, ktorý je v predaji nových áut dnes najdôležitejším v tomto segmente. Do tretice, vývoj elektrických vozidiel u oboch skupín zaostáva za konkurenciou.

Prvé mesto v Európe rozváža balíky bez emisií.
V Paríži jazdia elektromobily slovenskej firmy Voltia

Jedným z cieľov plánovanej fúzie je vybrať sa cestou spoločného vývoja v oblasti e-mobility. Odhadované ročné úspory by vraj mohli dosiahnuť až 3,7 miliardy dolárov. Je obdivuhodné, akú vytrvalosť majú vrcholoví manažéri skupiny Fiat Chrysler, ktorí tento rok už skúšali podobnú fúziu s iným francúzskym výrobcom – Renaultom. Tá však najmä pod tlakom francúzskych odborov a štátu bola zhodená zo stola.

Z plánov do budúcnosti je zaujímavé, že vedenie budúceho štvrtého najväčšieho hráča by mal prevziať terajší šéf PSA Carlos Tavares. Zjavne to dáva reálny obraz o Tavaresovom úspechu pri oživení značiek zoskupených pod PSA. Tento ambiciózny Portugalec bol dlhé roky aktívny v skupine Renault – Nissan. V roku 2013 odtiaľ odišiel s komentárom: „Jedného dňa chcem šéfovať veľkej automobilke.“ Od roku 2014 sa mu s Peugeotom a Citroënom skutočne podarilo otočiť kormidlá, zvýšiť trhové podiely a zo stratových značiek znovu spraviť ziskové podniky.

Digitalizácia dokumentov zmenšuje trh pre tlačiarne

Zhodenia zo stola s dočkala aj ponuka firmy Xerox na prevzatie koncernu HP. Dve kedysi dominujúce spoločnosti v segmente výroby tlačiarní a kopírovacích strojov sa mali podľa ponuky zo strany Xeroxu spojiť do jedného podniku.

Ilustračné foto: SITA/AP

Xerox ponúkol kombináciu kúpnej ceny formou výmeny akcií a doplatku v hotovosti. Správna rada spoločnosti HP (kedysi súčasť Hewlett Packard, pozn. red.) však vo svojej odpovedi uvádza, že cena ponúknutá zo strany Xeroxu nezodpovedá hodnote spoločnosti HP. Diskutovaná cena je pritom zhruba 33,2 miliardy dolárov. Ako píše americký Forbes, Xerox najnovšie uviedol, že sa so svojou ponukou obráti priamo na akcionárov spoločnosti.

Čierne diery sú nečakaný hit.
Ich grafiky visia v tisíckach slovenských domácností

Lišiaci z HP však pri odmietavej odpovedi otočili šachovnicu a vravia, že vidia zmysel v možných úsporách pri spojení s Xeroxom, a preto budú premýšľať o ponuke na kúpenie ich trikrát menšieho rivala. Ako v svojom článku uvádza The New York Times, vedenie HP bude hľadať cesty, ako dosiahnuť konsolidáciu a pozitívne efekty pre svojich akcionárov.

Dá sa tomu rozumieť aj tak, že HP by mohol pripraviť protiponuku. Je si totiž vedomý, akým ťažkým obdobím prešiel Xerox po odmietnutí ponuky zo strany japonskej spoločnosti Fujifilm. Tá chcela v Xeroxe prevziať balík 50,1 % akcií, no „aktivistickí“ akcionári Xeroxu, zoskupení okolo Carla Icahna, túto ponuku odmietli. Digitalizácia dokumentov, cloudové ukladanie dát a „no name“ výrobcovia náplní do tlačiarní však aj naďalej budú tlačiť na marže HP a Xeroxu, a tým komplikovať ich podnikanie s tlačiarňami.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk