„Bojuj, tu chceš pracovať,“ opisuje Katarína svoje kariérne začiatky v USA, keď sa ako čerstvá absolventka bez skúseností uchádzala o prácu vo firme, kde začiatočníkov dovtedy neprijímali. Vedeniu sa jej cieľavedomosť zapáčila, a tak si vybojovala prvú prácu. Po 20 rokoch v poisťovníctve sa vypracovala na výkonnú riaditeľku (managing director) SwissRe Corporate Solutions v New Yorku a počas pandémie vybudovala nový startup Elevate. Čo je na Slovensku lepšie ako v USA a prečo na našu krajinu nedá dopustiť? Katarína nám porozprávala nielen o budovaní startupu či o vyjednávaní s klientmi, ale aj o tom, čo by sme si mali na Slovensku vážiť.
Začiatky v Amerike
Ako ste sa dostali do USA, bol to splnený sen?
Áno, bol to môj sen. Rok som bola na strednej škole v USA. Vďaka dobrým základom zo slovenskej školy som sa stala top študentkou s kopou vyznamenaní, a to aj napriek biednej angličtine. Po dvoch rokoch na vysokej škole v Košiciach som sa presunula do Ameriky a odvtedy som tu.
„Na vysokej škole som mala tú česť stretnúť sa s Warrenom Buffettom.“ Foto: archív respondentky
Čo vám pomohlo zvládnuť školu v USA?
Cieľavedomosť, ktorá mi nedovolila ísť spať, kým som si nedokončila všetky úlohy. Tá bola do mňa vštepovaná mojimi rodičmi.
A šport. To bol môj únik. Už na Slovensku som veľa športovala. V tom roku naša škola prvýkrát vyhrala všetky športové šampionáty a v každom tíme som bola na najvyššom stupienku víťazov.
Aké boli vaše prvé kariérne kroky v USA?
Na vysokej škole som študovala ekonomiku a francúzštinu, mojím snom bolo pracovať pre banku BNP Paribas. Zobrali ma, avšak len na miesto stážistky – bolo to krátko po teroristickom útoku z 11. septembra 2001, takže mi nemohli poskytnúť stále miesto. Ekonomická situácia sa nezlepšovala, tak som bola nútená po pár mesiacoch odísť a hľadať si novú prácu, nový sen.
Na jednom interview pre poisťovňu som sedela v kancelárii, pozerala sa z mrakodrapu na prilietajúcu helikoptéru, v pozadí Socha slobody, bola som ohúrená. Riaditeľ povedal, že začiatočníkom neponúkajú prácu. Tak som si povedala „Bojuj, tu chceš pracovať“. Šancu mi predsa len dali. Upravili manažérske manuály pre začiatočníkov. Keďže som sa osvedčila, vybudovali aj program pre začiatočníkov, cez ktorý prešlo za 20 rokov veľa ďalších ľudí.
Netreba sa vzdávať
Boli ste pionier, čo si myslíte, že riaditeľa presvedčilo?
Moje odhodlanie nevzdať sa a bojovať. Už si presne nepamätám na otázky, ktoré mi kládol, ale viem, že som sa snažila ostať počas pohovoru sama sebou. Som hrdá na to, kto som, odkiaľ som a čo som dosiahla, a tak som sa s ním bavila otvorene.
Dôraz som kládla nielen na to, že som cieľavedomá a nič ma len tak ľahko neodradí, ale aj na to, že mám dobré základy zo školy, rýchlo sa učím a som vynaliezavá. Dodnes som s bývalými kolegami v kontakte. Takto som vstúpila do sveta poisťovníctva.
I keď žije s rodinou v Amerike, s deťmi každoročne objavuje krásy Slovenska a učí ich nášmu jazyku aj kultúre. Foto: archív respondentky
Pred rokom ste sa stali výkonnou riaditeľkou pre SwissRe v New Yorku. Bola to výzva?
Prijať rolu v jednej z najstarších firiem v poisťovníctve, ktorá má 150-ročnú históriu, je samé o sebe výzva pre ľudí v tomto odbore. Mojou úlohou je vybudovať novú startupovú poisťovňu v rámci SwissRe Corporate Solutions. Má to byť fúzia medzi švajčiarskou tradíciou a inovatívnou, digitálnou a modernou stránkou.
Zomknutý tím
New York sa stal začiatkom roka 2020 epicentrom pandémie, bolo náročné vybudovať nový startup v tejto situácii?
V Amerike prepukol covid v marci, dva mesiace po tom, ako som nastúpila do novej práce. Startup Elevate som musela budovať virtuálne. Môj pôvodný plán – mať celý tím pohromade na Manhattane – mi pandémia prekazila. S väčšinou tímu som sa dodnes nestretla osobne.
Foto: archív respondentky
Veľa našich zamestnancov a ich rodiny zasiahol covid , či dokonca prišli o blízkych. Keď sme stratili jedného z našich kolegov, bola to psychická záťaž pre celý tím. Navzájom sme sa podporovali a pomáhali si. Bolo pre mňa dôležité vytvoriť tím, ktorý nielen dobre spolupracuje, ale v ktorom panuje vzájomná dôvera a motivácia.
V čom je startup Elevate iný oproti konkurenčným spoločnostiam?
Tradičné poisťovnícke zmluvy majú vyše 100 strán. Náš produkt ich má menej ako 20 a je novinkou na americkom trhu. Bežne tu trvá dva až štyri týždne od podania žiadosti, kým klient dostane ponuku na poistenie. Proces je dlhý a klienti sú frustrovaní.
My to vieme spraviť za pár dní. Používame nové technológie ako umelú inteligenciu, machine learning, automatizácie a dáta externých firiem, aby sme vedeli oceniť riziko presnejšie a rýchlejšie. Zároveň komunikujeme s klientmi priateľsky a snažíme sa pre nich všetko zjednodušiť.
Taktiež sme vytvorili nový spôsob ohodnocovania rizika, ktoré si chceme nechať patentovať.
Ako porozumieť klientom?
Čo je najdôležitejšie v poisťovníctve?
Porozumieť klientom a vedieť, čo od nás potrebujú. Ak klientov nebudeme aktívne počúvať a rozumieť im, nikdy nebudeme úspešní.
Poisťovanie pre stredne veľké firmy je v Amerike ešte stále veľmi manuálne a sprostredkované ľuďmi, takže vybudovanie vzájomnej dôvery je základom.
Máte na to nejaký trik?
Samozrejme, počúvať klientov aktívne. A učiť sa z chýb, či už z tých vlastných alebo cudzích. Preto rada komunikujem s partnermi z iných firiem. Je veľa ľudí, čo chcú vylepšiť poisťovnícku situáciu v Amerike, tak sa delíme o to, čo funguje a čo nie.
Katarína Ščamborová
Rodená Bardejovčanka prežila svoje detstvo na východe Slovenska. Jej vášeň a zanietenosť pre šport jej však pomohli otvoriť dvere na strednú školu v USA, kde vďaka cieľavedomosti a staršej sestre odišla na rok študovať aj napriek tomu, že v angličtine nevynikala. Po návrate na Slovensko sa vrhla na štúdium financií a po dvoch rokoch prestúpila z Košíc na školu Mount Holyoke College v Massachusetts. Aj vďaka znalostiam francúzštiny si vybojovala prvé pracovné miesto v BNP Paribas. Za 20 rokov prešla viacerými firmami z finančného a poisťovníckeho sektora a minulý rok zakotvila v Swiss Re Corporate Solutions. S manželom (pôvodom z Česka) vychovávajú dve deti, ktoré aktívne vedú k ich rodnej reči ako aj k láske k Česku a Slovensku. Katarína je aj úspešná triatlonistka, kvalifikovala sa na majstrovstvá Ameriky.
Čo zmenila pandémia
Ktoré z technológií budú podľa vás dôležité?
Umelá inteligencia a machine learning sú čoraz potrebnejšie. Dôležitú úlohu hrajú dáta na odhadovanie rizika, oceňovanie či budovanie rôznych prediktívnych modelov. Veľký dôraz sa kladie na skúsenosť zamestnanca alebo klienta pri používaní rôznych technológií (čiže tzv. user experience).
Zmenil sa pre pandémiu spôsob, ako odhadujete riziko?
Mení sa to, koľko poistenia firmy potrebujú, ale aj koľko si môžu dovoliť. Veľa firiem muselo počas pandémie znížiť produkciu a prepustiť ľudí, mnohé si už nemohli dovoliť toľko poistenia ako predtým. Čo sa týka ohodnocovania rizika, sme ostražití, pretože covid v mnohých prípadoch veľa zmenil. Napríklad reštaurácie namiesto podávania jedla v priestoroch prevádzky začali jedlá rozvážať.
Navyše, v USA sme viazaní striktnými reguláciami, ktoré si určuje každý štát individuálne, a tak sa musíme prispôsobovať každému zvlášť.
V USA očkovanie napreduje rýchlo. Aký je váš odhad, kedy sa vrátime k normálu, a teda vrátime sa vôbec?
V Amerike sa začínajú ľudia a firmy vracať do normálnu. Práve nedávno už jedna z najväčších investičných bánk vyhlásila návrat späť do kancelárií. Nie som si istá, či pre všetky firmy bude normál taký, aký bol predtým. Nebola by som prekvapená, keby sa robilo z kancelárií menej. No v USA je tlak okolia silný faktor, tak je možné, že sa to časom zvýši.
Prečo na Slovensko nedá dopustiť?
Vyše 20 rokov ste v USA, kde máte aj rodinu a deti. Čo vás spája so Slovenskom?
Spája ma veľa vecí. Hlavne rodina, za ktorou chodíme pravidelne dva–trikrát do roka. Deti sa ma každý deň pýtajú, kedy už pôjdeme.
Katka Ščamborová s rodičmi, synovcom, deťmi a manželom v Bardejove. Foto: archív respondentky
Keď sme na Slovensku, zbožňujeme výlety do lesa a hubárčime, čo sa v Amerike vôbec nenosí. Veľmi máme radi remeselnícke trhy v Kežmarku, chodíme po hradoch, zámkoch a do Tatier. Ja som mala rozprávkovú svadbu na Bojnickom zámku s úžasným jedlom. Na bryndzu a pivo nedám dopustiť.
Našiel by človek u vás doma kúsok Slovenska? Napríklad bryndza sa v USA nedá zohnať.
Množstvo kníh, detských aj pre dospelých. Spievam deťom slovenské uspávanky. Stále počúvame slovenské rádiá. V chladničke mám roštenku s ryžou. Hračky, krištáľové poháre, ľudové výrobky z dreva aj slovenskú vlajku. Pre deti piškóty, Horalky a makovník, čo tu tiež nemajú.
Zdravotníctvo aj bezpečnosť
Keď boli voľby, tak rezonovalo, že prečo volíme zo zahraničia, keď nie sme vôbec v spojení. Toto o vás neplatí…
Ja čítam každý deň slovenské správy a aj keď na Slovensku nebývam, viem, čo sa deje.
Vďaka slovenským lekárom mám svoju trojročnú dcéru a myslím si, že keby som bola vtedy v USA, tak by som o ňu prišla. Ja na Slovensko nedám dopustiť, máme to tam radi.
Lásku k Slovensku je v ich rodine cítiť aj napriek diaľke, ktorá ich od domoviny delí. Foto: archív respondentky
Jeden by si myslel, že v USA je automaticky všetko lepšie. Je niečo, čo je podľa vás na Slovensku skvelé, no ľudia si to neuvedomujú? Človek tak nebaží po makovníku, keď ho má pod nosom.
Aktivity pre rodiny ako tábory sú na Slovensku skvelé, síce sú aj tu v USA, no sú drahé a je ich menej. Rovnako sú športy na Slovensku oveľa dostupnejšie a stavajú sa krásne cyklotrasy.
Bezpečnosť na Slovensku je jednoznačné plus. Idem si zabehať aj o desiatej večer bez obáv. V New Yorku sa nebojím, ale i tak, človeku ani nenapadne, že by niekto v škole na Slovensku strieľal. To si ľudia asi ani neuvedomujú.
Myslím si, že máme na Slovensku dosť dobrý zdravotný systém, ku ktorému majú všetci ľudia prístup. O deti a tehotné je skvele postarané. Rodila som aj na Manhattane a nebola to žiadna výhra, človek by neveril, že je v Amerike.
A zase sú aspekty, ktoré sú v USA jednoznačne lepšie. Aspoň taká je moja osobná skúsenosť.
Je pekné vidieť Slovákov, ktorým sa darí a aj po 20 rokoch v zahraničí majú blízko k Slovensku.
Myslím si, že aj bližšie než pred 15 rokmi. To puto rastie a aj s deťmi sa mi vracajú spomienky na detstvo na Slovensku.
Nikdy neupustíme od toho, že sa deti musia naučiť oba naše jazyky, poznať svoju rodinu a miesto, odkiaľ pochádzajú ich rodičia. Jasné, komplikujem im život, ale nemôžem dopustiť, aby sa nevedeli porozprávať s babkou a nepoznali slovenské jedlo… a jedli na Slovensku hranolky či kuracie nugetky.
Športové úspechy
Spomínali ste, že šport vám pomohol vypnúť a v škole bol univerzálnou rečou, keď bola angličtina ťažká. Teraz sa vám vrátil do života…
Po druhom dieťati som začala s triatlonom. V Česku som sa zúčastnila na mojich prvých triatlonových pretekoch, o pár týždňov na Slovensku a potom v USA. V každej sezóne sa odvtedy kvalifikujem na majstrovstvá Ameriky, keďže som okrem prvých pretekov vždy skončila na stupienku.
Katarína je tiež úspešná triatlonistka, kvalifikovala sa na majstrovstvá Ameriky. Foto: archív respondentky
Aj teraz, počas pandémie, som sa kvalifikovala. Deti sú so mnou či už na kolobežke, bicykli, alebo v kočiari. Ráno o piatej mi manžel pripraví bicykel na preteky ako môj servisman a povzbudzuje ma. Syn beží so mnou do cieľa pár metrov. Úžasné je, keď pretekám na Slovensku alebo v Česku, kde ma taktiež príde povzbudiť rodina aj priatelia.
Ale okrem práce a stupienkov víťazov je môj život aj o domácich úlohách z matematiky či o tom, čo budem variť a podobne.
Ako uspieť vo svete?
Ako uspieť v USA, čo by ste poradili ostatným?
Neviem, či je to len pre USA alebo všeobecne. Ísť si za svojím cieľom. Snažiť sa čo najskôr pochopiť ľudí a novú kultúru a čím skôr sa jej prispôsobiť, keďže veci sú iné. Popritom nestratiť sám seba a nezabudnúť, odkiaľ pochádzate.
Nenechať sa odradiť. Po pôrode som si zaumienila, že pôjdem na triatlon. Dostala som sa aj s obyčajným požičaným bicyklom na stupienok víťazov, aj keď tam kopa ľudí pretekala so super profi bicyklami.
SwissRe má dosť signifikantnú prítomnosť v Bratislave, viete o sebe? Vedia, že majú šikovnú Slovenku v New Yorku?
Áno, vieme, s niekoľkými ľuďmi pracujem, ale ešte sme sa pre pandémiu nemohli stretnúť. Teším sa na to. Pekné je, že vždy, keď mi píše niekto zo Slovenska, oslovuje ma Katka, inak som pre všetkých vo svete Katarína.
Je niečo prečo by ste sa vrátili na Slovensko?
Správna pracovná príležitosť by nás motivovala. Keďže sme česko-slovenský pár, naše deti sa cítia všade ako doma, v USA, na Slovensku aj v Česku. Všade majú priateľov a aktivity.
Kristina Sojakova už 14 rokov pracuje vo firme IBM, kde v minulosti viedla zákaznícku spokojnosť, pričom spolu s bratislavským tímom radili priamo špičke IBM. Momentále tam pracuje na pozícii IT Operations Manager. Verí, že správny leadership, úprimná komunikácia a nadšenie dokážu v kombinácii so šikovnými ľuďmi zázraky. Pracovne aj ľudsky ju posúva networking, vďaka ktorému naberá poznatky od inšpiratívnych ľudí. V New Yorku, ktorý už 6 rokov nazýva svojím domovom, je aktívna v komunite Slovak Professionals NY. Aj spoza oceánu je fanúšičkou Slovenska, s ktorým ju spája rodina a blízki priatelia.