27. novembra 2020

Myslíte si, že nemáte na nič talent a nie ste v ničom výnimoční? Je lepšie byť doma vo viacerých oblastiach, nemusíte ich však dokonale ovládať, hovorí Scott Adams, dlhoročný biznismen, dnes spisovateľ a najmä jeden z najúspešnejších komiksových kresličov. 

Predstava, že všetci musíme byť výnimoční, je podľa neho nesprávna. Nemusíte dokonale ovládať jednu jedinú činnosť, alebo mať jedinú skvelú zručnosť. A nemusíte ani v ničom excelovať. V dnešnom svete by ste mali, naopak, ukázať, že toho viete viac. Aj keď len priemerne.

Kvantita prebíja kvalitu

„Budete lepší, keď ovládnete dve doplňujúce sa zručnosti, než keď budete skvelí len v jednej. Pretože, ak ide o schopnosti, kvantita prebíja kvalitu,“ dodáva.

Skúste si vytvoriť „set priemerností“, ktorý vám potom môže zaručiť vysnenú výnimočnosť, vďaka ktorej vyniknete. Netrápte sa preto tým, že ostatní sú v niečom od prírody lepší ako vy.

„Výnimočných” ľudí, alebo aspoň svoje myšlienky o nich, môžete poraziť práve tým, že toho budete vedieť viac než oni a ukážete svoju flexibilitu.

Vytvorte si vlastný systém prístupu k práci:  Zbierajte čo najviac skúseností. Nebojte sa nimi, napríklad v životopise, pochváliť a hľadajte cesty, ako by ste ich mohli prepájať. Nevzdávajte sa, keď vám niečo nejde. Skúšajte to ďalej, alebo to vyskúšajte inde. Zaujímajte sa o čo najviac vecí a buďte v nich pokojne priemerní. Uvidíte, že sa vám to raz vráti späť.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?