18. januára 2021

Sociálne médiá zmenili spôsob, ako podnikatelia a firmy komunikujú so svojím publikom. Osobný kontakt so zákazníkmi dnes nahradil čet alebo statusy na Facebooku či Instagrame, čo vyhovuje aj introvertným majiteľom firiem. Aké ďalšie výhody vám prinesie online komunikácia? 

Osem profesionálov z platformy Rada mladých podnikateľov (Young Entrepreneur Coulcil) prináša svoje pohľady na výhody sociálnych médií.

1. Podľa vašich pravidiel.

Sociálne médiá sú ako stvorené na networking a komunikáciu pre introvertov. Práve tu majú totiž kontrolu nad tým s kým, kedy a aké rozhovory budú na sieťach realizovať a dokážu ich využiť na osobnostný aj profesijný rast.

Keď sa naučíte, ako si vybudovať pozitívne vzťahy a obchodné praktiky cez sociálne siete, pomôže vám to zvýšiť sebavedomie a budete aj viac pripravení na stretnutie zoči-voči.

Josh Awad, Flywheel Commerce

Reklama

2. Možete odkomunikovať presne to, čo chcete.

Sociálne médiá by mali byť najsilnejšou zbraňou introverta. Umožnia vám komunikovať presne to, čo chcete, nikto vás nenúti do nejakého stanoviska, ako sa to často stáva v bežnej konverzácii. Navyše sa môžete uistiť, že vaše slová vyznievajú presne tak, ako ste ich mysleli.

Vďaka sociálnym médiám sa môžete spojiť s ľuďmi, s ktorými by ste možno nemali šancu (alebo odvahu) stretnúť sa v reálnom živote. Môžete tiež iniciovať diskusie s kolegami z podobnej branže a vybudovať si tak solídnu základňu kontaktov.

Nick Friedman, College Hunks Hauling Junk & Moving

3. Získate odozvu od ľudí z rôznych kútov sveta.

Sociálne médiá poskytujú aj možnosť komunikovať, obchodovať či prezentovať biznisové nápady hocikomu bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Je obdivuhodné, ako vďaka nim môžete začať diskusiu a získavať odozvu bez toho, aby sme sa osobne poznali z minulosti.

Vhod padne aj pridaný stupeň ochrany a zákazníckej podpory zo strany mnohých spoločností pre ľudí, ktorí používajú sociálne médiá na vylepšenie svojich aktivít. A nesmieme zabudnúť ani na to, že získate followerov, rôzne zoznamy, odoberateľov a reklamu, ktorá pred vznikom sociálnych médií neexistovala.

Z komunikácie na sociálnych sieťach získate drahocenné výstupy o zobrazeniach či videniach vašich príspevkov a mnoho ďalších údajov bez toho, aby ste museli vystrčiť nos z domu či kancelárie.

Kelly Richardson, Infobrandz

4. Spojte sa s tými, ktorí premýšľajú podobne ako vy.

Na sociálnych platformách sa ľahšie spojíte s publikom, ktoré zaujíma váš produkt. Dokážete si vybudovať uzavreté skupiny a komunity, kde sa odohrávajú zaujímavé diskusie o vašich produktoch či o oblasti, v ktorej pôsobíte.

Všetky tieto priestory môžete usmerňovať a zdieľať v nich hodnotné informácie. Keď si vybudujete lojálnu a aktívnu komunitu, pomôže vám to aj vylepšovať imidž svojej značky.

Syed Balkhi, WPBeginner

5. Svojmu publiku porozumiete lepšie.

Ak ste aktívni sa sociálnych médiách, nepomáha vám to len v budovaní zákazníckej bázy, ale aj v tom, aby ste svoju komunitu skutočne spoznali a presnejšie pochopili jej potreby. Keď klientom umožníte vidieť kto ste a v čo veríte, dodáva to aj vašej značke trochu ľudskosti. A to je na nezaplatenie.

Rachel Lipson, Blue Balloon Songwriting for Small People

6. Získate prehľad o najnovších trendoch.

Aj keď networking alebo rozhovory s ľuďmi nie sú pre vás to pravé orechové, sociálne médiá sú základným nástrojom, ktorý vám umožňuje mať prehľad o najnovších trendoch, aktuálnych témach a správach z oblasti podnikania, v ktorej pôsobíte.

A nielen to. Môžu vám pomôcť identifikovať možné stratégie, vhodné pre váš biznis, s pomocou výskumu a pozorovania. Sociálne médiá sú miestom poznatkov a poznatky pomáhajú firmám rásť.

Asim Rais Siddiqui, Tekrevol

7. Väčšia legitimita vďaka komunite.

Mnohí zákazníci využívajú sociálne médiá na validáciu svojich nákupov, často si firmy overujú na Instagrame či Facebooku, pretože aj tu sa už dá vďaka rôznym nástrojom nakupovať.

Profily na sociálnych médiách by ste mali mať nielen preto, aby ste validovali samých seba, ale aj preto, aby sme sa spojili a komunikovali so zákazníkmi. Buďte prirodzení, autentickí a konzistentní. Nič neprekoná schopnosť vybudovať si vlastnú komunitu.

Reklama

Daisy Jing, Banish

8. Diskusie a vedomosti z oblasti, v ktorej podnikáte.

Ak ste introvert, sociálne médiá vám ponúkajú možnosti získať informácie o aktuálnych novinkách z vášho odvetvia. Mnohí majitelia firiem uprednostňujú Twitter alebo LinkedIn, kde nájdu informácie o trendoch zo svojich odvetví, spravodajstvo aj známe osobnosti.

Aj bez toho, aby ste pravidelne uverejňovali príspevky, si tu dokážete nájsť témy, ktoré vás zaujímajú, zdieľať ich, alebo využiť pri diskusiách.

Matthew Capala, Alphametic

Článok vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?