8. marca 2021

Sandále, ktoré milujú hipíci a domáci páni po celom svete, vyrábala rodina Birkenstockovcov takmer 250 rokov. Minulý čas používame preto, že bratia Alex a Christian, dediči tradičného nemeckého rodinného výrobcu obuvi, sa dohodli na predaji väčšiny svojich podielov. Podľa odhadov by si tak mal každý z nich prilepšiť o 1,7 miliardy eur.

Na základe dohody by mala až 70 % podniku získať private equity skupina L Catterton, podporovaná tretím najbohatším človekom sveta a pánom luxusného impéria LVMH Bernardom Arnaultom. Hodnota transakcie je podľa zverejnených informácií 4,87 miliardy dolárov.

Dohodu potvrdila firma minulý týždeň. Bratia Alex a Christian Birkenstockovci zostávajú minoritnými spolumajiteľmi, výšku predaných podielov však spoločnosť nekomentovala. Ani jeden z bratov vo firme už aktívny nebol. Alex má 52 rokov a venuje sa zbieraniu nehnuteľností v mestách ako Miami či New York a developovaniu paláca na jazere Tegernsee pri kúpeľnom meste v Bavorsku. O štyri roky mladší Christian vraj žije neďaleko centrály firmy. Tretí z bratov, Stephan, predal svoj podiel v roku 2013.

Tradícia od roku 1774

Výroba pohodlných sandálov je rodinnou tradíciou už po stáročia. Podľa cirkevných záznamov z mesta Langen-Bergheim bol zakladateľom firmy v roku 1774 Johann Adam Birkenstock, ktorého uvádzajú ako „poddaného a šustra“.

Jeho pra-pra-vnuk Konrad otvoril v neďalekom Frankfurte dva obchody a začal vyrábať mäkké vložky do topánok. Medzi jeho inovácie patrilo, že vložky neboli rovné, ale prispôsobené tvaru nôh, aby poskytovali oporu. Dopyt po topánkach bol taký veľký, že sa v roku 1925 presťahoval do oveľa väčšej fabriky a zvýšil výrobu.

Reklama

Jeho syn Carl sa k firme pridal ako tínedžer a stal sa autoritou v ortopédii. Vymyslel ortopedické školenia a napísal učebnicu o výrobe pohodlnej obuvi, ktorá podporuje zdravý štýl chôdze.

Svoje slávne sandále začala firma vyrábať v 60. rokoch za Carlovho syna Karla. Prvý model „Madrid“ mal hlbokú a mäkkú podošvu z korku a latexu a predávali ho ako topánku vhodnú na cvičenie. V USA prerazili v roku 1966, keď ich jeden zákazník, ktorému pomáhali proti bolestiam nôh, začal distribuovať v zdravotníckych obchodoch.

Traja pohádaní bratia

Karl rozdelil firmu trom synom v roku 2002. Nedarilo sa im však, po niekoľkých dekádach pod rázovitým patriarchom mal zrazu každý z majiteľov pre firmu inú víziu a nedarilo sa im zladiť desiatky dcérskych spoločností, ktoré otec založil, aby maximalizoval efektivitu vo výrobe a distribúcii.

Ďalší problém rodinu postihol, keď bývalá Christianova žena Susanne v roku 2003 po šestnástich rokoch manželstva a dvoch deťoch rozbehla konkurenčnú značku. Volá sa Beautystep a jej marketing staval na slávnom mene Birkenstock.

Ďalší slogan hovoril o tom, že pocit pri chôdzi sa podobá na prechádzku po pláži, topánka namáha svaly nôh a podporuje obeh krvi. Nasledovala škaredá právnická bitka, súd napokon rozhodol, že Susanne svoje topánky predávať smie, meno rodiny však nesmie dávať do popredia.

V roku 2013 bratia z manažmentu odišli, Stephan predal podiel svojim dvom bratom a zarobil zrejme stovky miliónov dolárov, aspoň podľa finančných výsledkov firmy v tých časoch. Bratia teda najali prvého manažéra, ktorý nebol z rodiny. Olivera Reicherta spoznali náhodou. Christian ho vraj stretol, keď mu spolu s jeho agentom priniesol obrazy do zbierky a dali si pivo.

Reichert pracoval v športovej televízii a s obuvníctvom nemal žiadne skúsenosti. Ako dieťa však nosil Birkenstocky. Za druhého CEO vymenovali dlhoročného zamestnanca Markusa Bensberga. Nový manažment rýchlo osekal zložitú firemnú štruktúru, zbavil sa 38 dcérskych firiem. Zvýšili výrobu, prijali viac predajcov, pridali do palety viac farieb a štýlov a u celebrít a mileniálov mali úspech.

Birkenstocky už dávno nie sú len módnym doplnkom hipsterov či domácou obuvou. FOTO: SITA, AP

Tržby rástli každý rok dvojciferne, do roku 2019 sa strojnásobili na 721 miliónov eur. Dnes sa Birkenstocky predávajú vo viac ako 100 krajinách a firma zamestnáva po celom svete 4 300 ľudí. V roku 2019 predala takmer 24 miliónov párov.

Autorka pôvodného článku Lauren Debter je redaktorka Forbes.com, píše o retaile.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?