Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
7. decembra 2020

Pandémia tvrdo zasiahla letectvo. Pre slovenskú leteckú spoločnosť AirExplore by bol koniec ľahšou cestou, no rozhodli sa firmu zachrániť a ich vízii uverila aj banka.

Do roku 2010 zanikli u nás skoro všetky letecké spoločnosti. Zostali dlhy, nevyplatené mzdy a množstvo profesionálov. „Chceli sme sústrediť tento ľudský potenciál do slušnej a zodpovednej firmy, ktorá ponúkne novú službu. Preto sme v roku 2010 založili spoločnosť AirExplore,“ hovorí CEO Martin Štulajter. Špecializovali sa na služby leteckej dopravy „na kľúč“ pre letecké spoločnosti, ktoré potrebovali zvýšiť svoje kapacity počas sezóny. „Znamená to, že iná letecká spoločnosť si objedná naše lietadlo s posádkou, údržbou a poistením na určité obdobie. Stávame sa tak súčasťou ich flotily,“ vysvetľuje M. Štulajter. 

Zdroj foto: Archív klienta

Letecká spoločnosť stojí na kvalitnom tíme

AirExplore musela vytvoriť vnútornú infraštruktúru, množstvo postupov a získať licencie. Úspešná letecká spoločnosť nie je dielom jednotlivca, preto bolo najdôležitejšie zostaviť tím, ktorý by realizoval ambiciózne projekty. „Podarilo sa, už 10 rokov sme skoro rovnaká partia, len pribudli ďalší,“ dodáva M. Štulajter. 

AirExplore si získavala dôveru klientov, flotila lietadiel sa rozrástla na sedem a tento rok ich malo byť deväť. „Vieme sa prispôsobiť rôznorodosti požiadaviek prvotriednych európskych dopravcov, ale sme flexibilní aj k potrebám dopravcov napríklad z Afganistanu či Iraku,“ vysvetľuje. 

Slovenská sporiteľňa firmu podržala 

Pandémia ich zastihla počas finančne náročnej údržby a preberania ďalších lietadiel, za ktoré uhradili veľké nevratné zálohy. Martin Štulajter hovorí, že jednoduchšie by bolo ukončiť činnosť, ale rozhodli sa ísť ďalej a nájsť spôsob ako prežiť. Situácia ich donútila prepúšťať a siahnuť na platy. „Za ochotu priniesť takúto obeť všetkým našim ľuďom ďakujem. Stále sa mi tisnú slzy do očí od dojatia, keď si spomeniem na niektoré príbehy a obetavosť ľudí,“ dodáva M. Štulajter. 

Zdroj foto: Archív klienta

Slovenská sporiteľňa vnímala letectvo ako ťažko zasiahnutý sektor. „Prvá pomoc, ktorú sme klientovi poskytli, bol zákonný odklad splátok,” hovorí Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo. Jedinečný obchodný model banku oslovil a umožnila firme čerpať aj úver v rámci programu pomoci podnikom zasiahnutým pandémiou, so štátnou zárukou od Exim banky. 

Banka verí, že spolu na to majú

Spoločnosť dnes lieta náročné projekty. Jedno lietadlo plánuje umiestniť na Blízky východ a dve do Južnej Ameriky. Prevádzkuje nákladné lety a zabezpečuje repatriáciu. Kríza ich prinútila ísť do úplne nových projektov, v lete rozbehli pravidelnú linku do Chorvátska. „Vždy sme boli nadšení bádatelia, veď to máme aj v názve,“ hovorí M. Štulajter. 

„Verím, že aj vďaka schválenému financovaniu sa AirExplore dostane späť do top čísiel. Pretože #spolumamenato,“ dodáva N. Hovančák.