2. decembra 2020

Online ubytovacia služba Airbnb zverejnila tento týždeň nové detaily jej plánovaného a dlho očakávaného vstupu na burzu. Podľa dokumentov, ktoré zverejnila len v utorok ráno (1. 12.), to vyzerá, že mieri na vyše 30-miliardovú valuáciu, čo majetok každého z jej troch spoluzakladateľov vyšvihne na vyše tri miliardy amerických dolárov. 

Spoločnosť plánuje počas vstupu na burzu, ktorý je načasovaný na 10. decembra tohto roka, predať akcie v hodnote 2,8 miliardy amerických dolárov, čo vychádza v rozmedzí 44 až 50 dolárov za akciu.

To by vynieslo hodnotu amerického ubytovacieho startupu minimálne na 30,6 miliárd dolárov a potenciálne až na 34,8 miliárd dolárov. No vzhľadom na to, ako tento rok nahráva technologickým spoločnostiam, vďaka čomu cena za ich akcie na burze len a len rastie, možno očakávať, že túto valuáciu Airbnb ešte prekoná.

Miliardári z Airbnb

Trojica spoluzakladateľov ubytovacej služby Airbnb — Brian Chesky (39), Nathan Blecharcyzk (37) a Joe Gebbia (39) — plánujú predať po jednom percente ich akcií, čo predstavuje zhruba 630-tisíc kusov akcií, ktoré majú pri najnižšej očakávanej valuácii hodnotu zhruba 28 miliónov dolárov. Dokopy tak trojica plánuje predať akcie zhruba v hodnote 100 miliónov dolárov.

Brian Chesky, CEO spoločnosti, by po vstupe na burzu držal v rukách zhruba 11 percent spoločnosti, čiže podiel, ktorého hodnota aj pri najnižšej očakávanej valuácii dosiahne hodnotu minimálne 3,4 miliardy dolárov.

Reklama

Blecharcyzk, šéf stratégií a rozvoja spoločnosti a Gebbia, produktový manažér, budú mať každý o niečo menej ako 10 percent akcií, čiže podiel každého z nich dosiahne po prvotnej emisii akcií Airbnb hodnotu 3,1 miliardy dolárov.

Brian Chesky prezentuje výsledky svojej firmy. Foto: SITA/AP

Môže vyzerať zvláštne, že Airbnb sa predsa len rozhodlo upísať na burzu v čase, keď jej valuácia na základe investícií od súkromných fondov v apríli tohto roka klesla z očakávaných 31 miliárd dolárov na „iba“ 18 miliárd ako následok prepadu biznisu a cestovania kvôli protipandemickým opatreniam.

No investori a aj vedenie spoločnosti sa zrejme pozerajú viac dopredu a predpokladajú, že už v blízkej budúcnosti sa prenájom nehnuteľností a cestovný ruch vrátia do normálu, keď sa uvoľnia opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19.

Dopad pandémie

Finančné výsledky spoločnosti prirodzene ovplyvnila pandémia. Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka vykázal Airbnb tržby vo výške 2,5 miliardy dolárov, čo je 48-percentný prepad oproti vlaňajšku.

Za deväť mesiacov tohto roka firma vykázala stratu 697 miliónov dolárov, uviedla agentúra DPA. Ide pritom o 53 percent vyššiu stratu oproti vlaňajšku. Na druhú stranu, keď sa pozrieme na porovnanie financií firmy medzi kvartálmi, badať výrazné oživenie.

Druhý štvrťrok tohto roka priniesol pre Airbnb čistú stratu 575,6 milióna dolárov, kým v treťom kvartáli sa už firma „vyšvihla“ do čiernych čísel so ziskom 219 miliónov. Napriek tomu, že kumulatívne čísla nevyzerajú dobre, keď si ich rozmeníme na drobné, pochopíme optimizmus investorov aj zakladateľov startupu.

Jedným z investorov do Airbnb je aj herec Ashton Kutcher. Foto: SITA/AP

Airbnb plánuje vstúpiť na burzu 10. decembra, na trhu Nasdaq bude pod symbolom ABNB. Ide pritom o jeden z najväčších a najviac očakávaných vstupov na burzu tohto roka.

Niet sa čo čudovať. Airbnb je považovaná za jednu z najväčších súkromných firiem v Spojených štátoch. Pritom jej začiatky siahajú do roku 2008, kedy ju trojica mladíkov založila pod názvom AirBed & Breakfast, ktorý neskôr skrátili na Airbnb.

Dnes firma ponúka ubytovanie v 13-tisíc mestách vo viac ako 180 krajinách sveta. Medzi jej investorov patria investičné fondy General Atlantic, TPG, Hillhouse Capital či Vanquard Group a Fidelity Investments.

Medzi známych investorov startupu patrí aj herec Ashton Kutcher, ktorý do Airbnb veľmi šikovne zainvestoval ešte v počiatkoch firmy a hodnota jeho podielu od toho času významne narástla.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je redaktorka amerického Forbesu Angel Au-Yeung, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?