3. decembra 2020

Začalo sa najkrajšie obdobie roka, kedy nám doma rozvoniavajú prvé medovníky a varené víno. Advent je ako stvorený na to, aby ste za celoročným stresom, ktorého sme si užili viac než dosť, prudko zabuchli dvere. Nedovoľte, aby sa pred Vianocami vkradol do vášho života chaos, ktorý vyústi do štedrovečernej škriepky.

Umyté okná a naleštená domácnosť sú super, no oveľa lepšie je mať počas sviatkov pokoj a pohodu. Skúste sa radšej sústrediť na rozdávanie radosti. Nie vždy je to jednoduché, preto vám Forbes Slovensko prináša adventný kalendár šťastia od známych psychológov.

Čo keby ste oddnes urobili každý deň niečo pre známych i neznámych ľudí, či sami pre seba? Vyberte si niektorý z nižšie uvedených tipov, ktoré vám pomôžu so šírením radosti a pozitívnych emócií vo vašom okolí.

Martina Bačová

 1. Dnes budem vďačný. Využijem všetky príležitosti poďakovať sa blízkym, priateľom a ľuďom, ktorých stretnem. Na konci dňa poďakujem aj sebe.
 2. Dnes sa podelím o svoj čas. Venujem ho druhým ľuďom, ktorých skúsim pozorne počúvať. Upečiem koláč pre kolegov. Pomôžem niekomu, kto to potrebuje.
 3. Dnes sa postarám o našu planétu. Roztriedim odpad. Dám si ľahší obed bez mäsa. Nakúpim v lokálnych potravinách, do práce sa zveziem na bicykli, alebo sa prejdem pešo.
 4. Dnes budem myslieť na ľudí, s ktorými sa nemôžem stretnúť. Napíšem list, e-mail, správu alebo im zavolám, aby som ich mohol potešiť. 

Andrej Jeleník

 1. Dnes pripomeniem niekomu blízkemu, čo si na ňom cením, a ktoré sú jeho silné stránky.
 2. Dnes si budem viac všímať tváre ľudí, ktorých stretnem, a v duchu im venujem prianie, nech sú zdraví a šťastní.
 3. Dnes si pripomeniem moment, počas ktorého mi niekto známy pomohol, či bol ku mne pozorný, priateľský. Ozvem sa mu a poďakujem.
 4. Dnes vyjadrím niekomu blízkemu, koho mám rád, alebo ho milujem, prečo ho milujem aj dnes.

Jana Sloviková

 1. Dnes, keď ma prepadne chuť na sladké, nebudem sebec. Keksík, vianočný koláč či čokoláda budú chutiť lepšie, keď sa o ne podelím. A budú ešte o čosi lepšie so šálkou voňavej kávy alebo teplého čaju.
 2. Dnes venujem chvíľu svojho času. Stačí pár minút, pár viet prehodených s kolegom alebo so susedom pri čakaní na výťah, alebo pokojne aj s neznámym na zastávke alebo v rade pri pokladni. 
 3. Dnes poviem niekomu niečo pekné. Rodičom, že ich mám rád, partnerovi, že ma vie rozosmiať, kolegyni, že má peknú čiapku. Niekto a niečo sa vždy nájde. 
 4. Dnes spravím za niekoho jeho úlohu, niečo, čo bežne nerobím. Vynesiem smeti, povysávam, nakúpim a vyvenčím psa. Poteším tým človeka, ktorého mám rád, čo v konečnom dôsledku spríjemní deň nám obom.

Eva Černičková

 1. Dnes sa budem správať tak, ako by som sa na vianočné sviatky tešil. Budem si spievať, počúvať vianočnú hudbu, budem hľadať darčeky, ktoré niekoho potešia, zapálim si sviečku s vianočnou vôňou, dám si jedlo, ktoré jedávam na vianočných trhoch. 
 2. Dnes sa budem snažiť vnímať svet okolo seba viacerými zmyslami. Čo vidím cestou do práce? Aké vône cítim? Aké pocity mám na koži? Takýmto spôsobom sa budem snažiť precítiť udalosti, ktorými budem dnes prechádzať životom.
 3. Dnes sa budem venovať signálom môjho tela a tomu, aby som splnil potreby, ktoré má. Nech už je to pohyb, oddych či dobré jedlo. 
 4. Dnes spravím jednu vec inak, ako som bol doteraz zvyknutý.

Denisa Zlevská

 1. Dnes zobudím svoje deti s pesničkou na perách a spríjemníme si tak spoločné ráno. 
 2. Dnes vyjadrím svojim kolegom vďaku za ich spoluprácu na spoločných úlohách.
 3. Dnes poviem svojmu partnerovi, čo pre mňa znamená, a akým prínosom je v mojom živote.
 4. Dnes vhodím do koša aspoň tri odpadky, ktoré nájdem na zemi. 
 5. Dnes nebudem používať slovo musím, ale nahradím ho slovami chcem, potrebujem či rozhodol som sa. 

Lenka Sokolová

 1. Dnes si s niekým vyrazím na prechádzku. Pohyb je v týchto dňoch dôležitý a osobný sociálny kontakt tiež. 
 2. Dnes sa zahrám. Človek je tvor spoločenský a hravý, preto vyzvem svojich blízkych na večernú partiu v obľúbenej spoločenskej hre.
 3. Dnes budem počúvať. Máme jedny ústa a dve uši, aby sme viac počúvali, ako rozprávali. Preto dnes budem pozorným poslucháčom a vypočujem si pozornejšie a aktívnejšie, o čom ľudia okolo mňa hovoria, čo potrebujú a čo chcú so mnou zdieľať.
 4. Dnes sa odpojím. Doprajem sebe a svojim najbližším čas bez digitálnych technológií, televízie a internetu, s príjemnou hudbou, dobrou knihou alebo aj chvíľou liečivého ticha. 

Ján Záskalan 

 1. Dnes si spomeniem na hudbu zo začiatku nášho vzťahu s partnerom, partnerkou a nájdem ju na internete. Pustíme si ju pre lepšiu náladu.
 2. Dnes napíšem krátke zhrnutie roka a poďakujem sa všetkým v domácnosti za to, že to so mnou počas roka vydržali. Nikto z nás nie je dokonalý. Pokora je začiatkom novej cesty každý deň.
 3. Dnes pošlem klasickú pohľadnicu ľuďom, ktorí pre mňa niečo znamenajú. Stačí napísať, že sú darom z neba. 
 4. Dnes sa doma pri odchode do práce dotknem svojich blízkych. Len tak. Pohladenie po vlasoch, vyjadrenie podpory, potľapkanie po pleci, letmý bozk do vlasov, objatie, dotyk nôh pod perinou. Krátke spontánne dotyky dokážu vyliečiť mnohé rany.

Tibor Hrozáň

 1. Od dnes urobím každý deň niečo nové. Jednu konkrétnu vec. Nerobil som doteraz palacinky? Urobím ich všetkým doma. Prípadne sa naučím pesničku, básničku a poviem, zaspievam ju blízkym či na pracovisku, môže byť aj v cudzom jazyku, ktorý sa učím. Prípadne sa naučím a predvediem jednoduché kúzlo.
 2. Od dnes urobím doobeda jeden a poobede druhý nevšedný pozitívny prejav, krok, akciu voči človeku vo svojom okolí. Prihovorím sa, otvorím obojstranne naplnené stretnutie, pristavím sa, aj neznámemu poviem čosi pozitívne.
 3. Od dnes doprajem aj sebe. Dám si aspoň pol hodinu na počúvanie obľúbenej hudby, zatancujem si, vybláznim sa. Pôjdem na miesta, ktoré mám rád, a stretnem sa s ľuďmi, s ktorými je mi dobre.
 4. Dnes si dám embargo na zlosť, sklamanie, výčitky, mrzutú náladu. Ak to dokážem kontrolovať, tak sa nedostavia, ak sa objavia, tak ich zastavím. 

Karol Kováč

 1. Dnes si pustím svoju obľúbenú hudbu a zatancujem si. Stres môžem vypustiť aj poriadnymi hitmi, pri ktorých si z plných pľúc dám svoje sólo. Vyberiem si, čo je bližšie mojej povahe. Karaoke je pre extrovertov veľmi obľúbená aktivita. Tancovanie je vynikajúci spôsob, ako rozhýbať telo a zlepšiť si rovnováhu a flexibilitu. 
Upečte si tortu a doprajte si poriadny kus, hoci nemáte sviatok. O zvyšok sa podeľte. Foto: Unsplash/Mitran Ana Maria
 1. Dnes si niečo upečiem. Zvyčajne si doprajem koláč pri zvláštnych príležitostiach, ale tentokrát si urobím napríklad tortu. Zjem z nej veľký kúsok z iného dôvodu, než aby som oslavoval. A nestrávim ani jednu sekundu pocitom viny! Ak si niekto prechádza ťažkým obdobím, môžem mu ponúknuť dobré hrejivé jedlo, než hľadať slová útechy. Môžem niekomu darovať koláč, čím vyjadrím vďaku alebo iné pocity, ak sa mi ťažko hľadajú správne slová. 
 2. Dnes nechám svoju myseľ odpočinúť si. Vypnem telefón, počítač, televízor a všetko ostatné, čo by ma mohlo rušiť. Doprajem si kvalitný spánok, meditáciu, hodinu jogy, ktoré ma nabíjajú energiou. Viem, že spánok ovplyvňuje moju náladu. Po noci bez spánku môžem byť podráždenejší, skľúčenejší a náchylnejší na stres. Keď dobre spím, nálada sa často vráti do normálu. 
 3. Dnes je čas urobiť to, o čom som dlho sníval, čo som dlho plánoval, odkladal. Nech už ide o pletenie, fotografovanie alebo záhradníctvo. Navyše, keď sa budem na niečo tešiť, budem motivovaný naplánovať si viac času pre seba. Balans medzi uponáhľaným životom a vnútorným pokojom sa skrýva v oddychu. Či si zvolím ten aktívny, alebo pasívny, je len na mne. Najdôležitejšie je, aby som sa mu skutočne oddal.

Hana Ševčíková

 1. Dnes zavolám niekomu, na koho už dlhšie myslím. Skúsim sa s ním porozprávať dlhšie a hlbšie, než je len bežné „ako sa máš“. Doprajem jemu aj sebe blízkosť ľudského záujmu v rozhovore.
 2. Dnes sa namiesto nadávania s blízkymi podelím o tri veci, ktoré ma potešili. Môžu to byť maličkosti, napríklad pekné ranné počasie.
 3. Dnes si spomeniem na jednu dobrú knihu alebo film, ktorú som tento rok čítal, alebo ktorý som tento rok videl, a odporučím ich svojmu priateľovi. Pridám aj to, prečo sa mi páčili.
 4. Dnes si naplánujem so svojimi blízkymi, kam pôjdeme na budúci rok, keď sa bude dať cestovať. Nemusí to byť žiadna drahá exotika. Môžeme si plánovať, čo si vezmeme, čo by sme radi ochutnali a podobne.

Nech sa to Vianocami nekončí

Našli ste v našom adventnom kalendári viac tipov, ako nám zostáva dní do Vianoc? To bol náš zámer. Radosť a šťastie by ste nemali šíriť iba počas sviatočného obdobia, preto by náš kalendár šťastia nemal skončiť v koši ako tie, z ktorých si deti vyťahujú čokoládu. Či je prvý marec, druhý júl alebo tretí október, robte pravidelne niečo pre seba a ostatných ľudí, aby ste to takto o rok nemuseli dobiehať. Radšej sa naučte žiť v duchu adventného kalendára šťastia počas celého roka. Alebo si vymyslite vlastné pravidlá šťastia. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?