3. decembra 2021

Ak kráľovná Alžbeta II. miluje nejaké sviatky, sú to Vianoce. Zimné prázdniny sú v britskej kráľovskej rodine späté s mnohými tradíciami  a zvykmi. Nechýbajú obľúbené jedlá a nápoje, ktoré sa na kráľovskom dvore servírujú už po desaťročia, množstvo hier a sviatočného programu nielen pre deti.

Aj dospelí členovia rodiny hrávajú počas sviatkov s panovníčkou populárne stolové hry a dodržiavajú zvyky, ktoré v paláci zaviedla už kráľovná Viktória so svojím manželom, princom Albertom.

Zdobenie šesťmetrového kráľovského smreka je práca minimálne na 13 hodín. Foto: Royal Collection Trust

Darčeky, omša a posolstvo

Na ich počesť si kráľovská rodina rozdáva darčeky už na Štedrý večer, teda podľa nemeckej (a tiež slovenskej) tradície, nie až na Prvý sviatok vianočný ráno, ako sa to robí v anglosaských krajinách. No a 25. decembra sa všetci vyberú na dopoludňajšiu omšu, po ktorej nasleduje slávnostný obed a kráľovnino tradičné vianočné posolstvo.

Všetko sa začína už počas adventu, počas ktorého v sídlach panovníčky panuje čulý ruch. Vianočné prípravy však nie sú súkromné, práve naopak. Alžbeta II. sa o svoju radosť z nadchádzajúcich sviatkov a adventnej nálady rada podelí.

 

Reklama
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily)

Rok čo rok tak môžu nielen poddaní, ale každý, kto má záujem, nahliadnuť do príprav vianočných osláv v britskej kráľovskej rodine.

Počas prvej adventnej nedele sa otvárajú brány zámku vo Windsore a zavítať sem môžete aj vy. Návštevníci z celého sveta tak majú jedinečnú príležitosť nahliadnuť aj do súkromných priestorov panovníčky a jej rodiny.

Kráľovské ozdoby môžete mať aj doma

A obdivovať napríklad nádherne vyzdobený šesťmetrový vianočný strom v rytierskej sále sv. Juraja, teda St. George‘s Hall, ktorý tu stojí už od sviatku svätej Kataríny (25. novembra). Členom kráľovninej domácnosti obvykle trvá zdobenie smreka z windsorského parku celých trinásť hodín.

Mimochodom, ak aj vy túžite po podobnej výzdobe, nie je nič jednoduchšie. Kópie všetkých dekorácií sa dajú kúpiť v zámockom obchode so suvenírmi aj v oficiálnom kráľovskom e-shope.

Kráľovnini milovaní psíci corgi ako vianočná dekorácia. Foto: Royal Collection Trust

Na vianočnom strome sú nielen tradičné gule, zvyčajne v kombinácii červenej a zlatej farby, ale tiež malé šperky, ozdoby v tvare kráľovninho znaku, koruny, no nájdete tu napríklad aj miniatúru  jej obľúbenej čajovej šálky.

A chýbať nemôžu ani panovníčkini domáci miláčikovia – psy corgi a velškorgi pembroke, figúrky členov kráľovskej gardy či maličké diadémy inšpirované tradičnými šperkami kráľovnej Márie Škótskej.

Urodzené herečky

Tento rok môžete nahliadnuť aj do zámockej kuchyne, ktorá funguje nepretržite už viac ako 750 rokov. V miestnej kaviarni si môžete vychutnať obľúbené chody kráľovninho vianočného menu, vrátane jej milovaných zákuskov či morčacích sendvičov s medovo-horčicovou omáčkou.

Tento rok je na hrade Windsor aj špeciálna vianočná výstava, ktorá odhaľuje málo známu časť detstva panovníčky. Nájdete tu fotografie vtedy ešte princeznej Alžbety so sestrou Margaret, keď vystupovali v populárnych vianočných dobročinných pantomímach.

Z predstavení sa zachovali kulisy, maľované plagáty aj kostýmy z dvoch rozprávok. Konkrétne z predstavenia Aladin, v ktorom si mladé princezné zahrali v roku 1943, a z originálnej variácie na známu rozprávku o Červenej čiapočke, s ktorou zožali úspech v roku 1944.

Uhádnete, ktorá z týchto slečien je Alžbeta a ktorá Margaret? Foto: Royal Collection Trust

Vystavené exponáty prinášajú mnoho zábavných informácií o dospievaní budúcej kráľovnej. Napríklad fakt, že v predstaveniach účinkovala zvyčajne v mužských úlohách, zatiaľ čo jej mladšej sestre tradične patrili roly princezien.

Rozprávkové záhrady

V rozprávke o Aladinovi sa teda Alžbeta zjavila v bohato vyšívanej tyrkysovej kazajke zdobenej zlatými stužkami a v krátkych nohaviciach hlavného hrdinu, zatiaľ čo Margaret hrala v červených zlatom zdobených hodvábnych šatách s vejárom princeznú Roxanu.

Aj kráľovské záhrady sa už odeli do slávnostného. Foto: Windsor Great Park

Expozíciu nájdete v sále Waterloo Chamber do 31. januára 2022. Poprechádzať sa môžete aj po nádherne vianočne osvetlených záhradách paláca.

Všetky informácie o podujatiach, cenách vstupeniek a podmienkach vstupu nájdete na oficiálnych stránkach windsorského paláca. Prehliadky, na ktorých sa môžete pokochať vianočnou výzdobou zámku a spoznať tradičné zvyky, sa končia 3. januára, ďalšie prehliadkové okruhy sú naplánované až do konca januára.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je redaktorka Irena Cápová.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?