8. septembra 2021

„Prepáčte, ale nikdy si neviem zapamätať mená.“ Koľko krát ste už také niečo počuli alebo povedali? Na rovinu – nepôsobí to úplne kompetentne ani príjemne. Deje sa nám to síce asi všetkým, ale dobrý dojem urobia práve tí, ktorí si po prvom stretnutí dokážu zapamätať, kto ste.

Nehovorte, že to nedokážete. Funguje to ako napĺňajúce sa proroctvo. Keď o sebe niečo tvrdíte, stáva sa to skutočnosťou. Dávate tým tiež okoliu najavo, že vám nestojí za to, aby ste sa pokúsili niečo na sebe zlepšiť.

Navyše, pri prvom stretnutí už a priori pôsobíte ako niekto, kto má pamäť akváriovej rybičky, čo nie je schopnosť, za ktorú dostanete uznanie.

Opakovanie je matka múdrosti

Najosvedčenejší spôsob, ako si zapamätať meno predstavovanej osoby, je zopakovať ho. Až vám nabudúce podá ruku napríklad Petra, poviete: „Teší ma, Petra.“ Snažte sa byť pri tom prirodzení a príliš meno svojho nového kontaktu nezdôrazňujte.

Reklama

Nechcete znieť ako vyšinutá osoba, ale ako niekto, kto je dostatočne pozorný. A v tom je práve kľúč, pretože väčšinou v okamihu, keď sa nám niekto predstavuje, nie sme príliš sústredení.

Asociácie sú kľúčové

Mozog potrebuje barličky, aby dokázal informácie spracovať a rozhodiť ich do tých správnych priehradiek. Preto cielene sústreďujte svoju pozornosť a v momente predstavovania si vytvorte v hlave spojitosť.

Keď vám nový kolega povie, že sa volá Jozef, priraďte si jeho krstné meno k niekomu, koho už v živote poznáte. Jozef – ako napríklad váš kamarát zo školy. Takže vždy, keď kolegu uvidíte, vybaví sa vám spojenie s priateľom z mladosti.

Spomaľte na rozlúčku

Keď sa budete so svojou novou pracovnou či súkromnou známosťou lúčiť, zvoľnite tempo a rozlúčte sa s použitím jeho alebo jej mena. Znie to strojene, ale v skutočnosti to funguje skvele. Keď sa rozlúčite slovami „Ahoj, Andrea,“, zapamätáte si meno kolegyne oveľa ľahšie, než keď sa zmôžete len na obyčajnú jednoslovnú frázu na rozlúčku.

Pýtajte sa

Univerzálna rada pre väčšinu životných situácií funguje aj tu. Nie je to koniec sveta, že ste si nezapamätali meno niekoho, koho vidíte prvýkrát v živote. Veď okamih predstavovania trvá iba pár sekúnd. Ak ste si ho predsa len nezapamätali, opýtajte sa.

Platí tu to, čo pri každej ľudskej činnosti: Ak ju chcete robiť dobre, musíte byť prítomní a trochu sa snažiť. Je nám to ľúto, ale žiadny iný trik na zapamätanie si mien neexistuje.

Autorkou článku je Anna Nosková z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?