24. septembra 2021

Na úvod  jeden pekný „líderský“ vtip. Šéf zavolá svojho zástupcu a hovorí: „Počuj, ten nový, čo sme ho prijali, je neuveriteľne pracovitý. Má vysokú školu, ovláda tri jazyky, všetci ho majú radi, má disciplínu.“ Zástupca súhlasne prikyvuje hlavou. Šéf pokračuje: „Je taký šikovný, že by ma mohol časom nahradiť. Nevyhodíme ho?“ Aj by to bolo smiešne, keby to často nebolo pravdivé.

V poslednom období sa stretávam s tým, že slovo líder sa už pomaly stáva synonymom výrazov ako bos, papaláš, veľké zviera alebo náčelník. Stalo sa pomenovaním človeka, ktorý riadi ľudí. Zámerne som napísal riadi, pretože tí skutoční lídri ostatných vedú.

V predstavách je líder človek neomylný, dokonalý, úžasný, ktorý všade bol a všetko videl a to je presne ten omyl, ktorého sa treba zbaviť.

Dnes sa pozrieme na tie maličkosti, ktoré z vás urobia skutočného lídra.

1. Líder vám venuje pozornosť.

Často sa stretávam s novodobým zlozvykom, ktorý sa týka hlavne šéfov. Na stretnutí člen tímu prezentuje svoju prácu, potrebuje veci posunúť a hlavne – potrebuje byť vypočutý.

Reklama

Šéf sedí, prikyvuje hlavou a zrazu mu zapípa telefón. Usmeje sa a začne si písať s niekým na druhej strane.

Na tom by nebolo nič zlé, keby mu člen jeho tímu v tej chvíli nehovoril o probléme, ktorý na projekte vznikol. Šéf sa asi po minúte vracia k pozornosti a ďalej prikyvuje hlavou.

O chvíľu sa to zopakuje, no šéf svojmu kolegovi povie, aby pokojne pokračoval, vraj ho počúva. Tak pokračuje aj vtedy, keď šéf evidentne nepočúva. Nikto z toho nemá nič.

Takže teraz správne: pred stretnutím je dôležité odložiť telefón, vypnúť zvonenie, zložiť smartwatch a sústrediť sa na kolegu. Hovorí sa tomu úcta.

2. Robí chyby a nemá strach ich priznať.

Nadriadený spraví chybu a snaží sa ju ututlať, hodiť na niekoho iného alebo ju bagatelizovať. Všetci tú chybu vidia a vedia, že sa stala.

Šéf sa však tvári, že sa nič nestalo, a vyzerá pred svojimi ľuďmi ako moriak s vypadaným perím.

Úlohou šéfa nie je byť neomylný, avšak práve tie chyby a ich priznanie z nás spravia lídra. Pretože vedú k riešeniam.

Samozrejme to nemá byť chyba za chybou, to už by sme sa posunuli k téme kompetencie.

Lídri nie sú neomylní. Lídri poukážu na chybu, hľadajú riešenie a vezmú si zo situácie ponaučenie. Toto všetko sa nachádza v balíčku s názvom česť.

3. Nerozkazuje.

„Hej, ty! Ako sa voláš? Sprav toto a ešte prenes tamto…“

Ale no tak! Takýmto prístupom si určite nikoho nezískate. Je potrebné ísť cestou vysvetľovania, učenia a rozvoja. To je však ťažšia cesta, preto sa šéfovia často sťažujú, že „ich ľudia“ si neplnia úlohy.

Ak chceme, aby úlohy mali zmysel, je potrebné vysvetľovať, aby ľudia chápali ich hlbší rozmer, podnietiť nadšenie, podať pomocnú ruku, aby sme sa vyhli chybám. A najmä – všímať si výsledok.

Ak toto všetko človek spraví a nedostaví sa uznanie, ale iba okrídlená veta „dobre sa chváli samo“, tak môžeme očakávať, že nabudúce to už bude o niečom inom.

4. Prejaví svoje uznanie.

Keď už sme sa dostali k uznaniu, povieme si o ňom viac. Pretože je to ten najdôležitejší motivátor. Hoci vás všetci budú presviedčať, že ľudí najviac motivujú peniaze…

Teraz skúsim položiť otázku.

Predstavte si najhoršieho šéfa, akého ste mali. Takého, z ktorého sa vám ráno pred príchodom do práce zvieral žalúdok a rozbolela vás hlava.

Máte?

Reklama

A teraz si predstavte, že k súčasnému platu vám niekto ponúkne 500 eur navyše. Podmienkou však bude, že vaším šéfom bude práve ten váš najhorší. Išli by ste do toho?

Peniaze nie sú motivácia, len nástroj.

Takže späť k uznaniu. Každý z nás potrebuje vedieť, že si ho niekto váži a oceňuje našu prácu, zápal, výsledky či snahu.

Všimne si, keď sa necítime dobre, príde, ak sa niečo podarí a vyzdvihne nás pred všetkými alebo len medzi štyrmi očami, nikdy neprestane oceňovať snahu, nápady a nasadenie. Robí to osobne a úprimne.

Ak v rámci dlhého projektu, ktorému venujeme pozornosť, myšlienky, riešime ho v hlave aj doma a robíme všetko preto, aby bol úspešný, príde za nami líder a povie: „Viem, koľko síl ťa to stojí, nesmierne si vážim tvoju prácu a som na teba hrdý,“ tak to stojí viac než všetky prachy sveta.

5. Nepoužíva ľudí.

Ak šéf používa ľudí len na to, aby dosiahol svoje ciele, za ktoré je vyzdvihovaný niekde na boarde, tak niečo nie je správne.

Ľudia v tíme musia participovať na tvorbe cieľov, musia mať možnosť vyjadriť sa, priniesť nápady a nakoniec si zaslúžia všetky tie fanfáry, ktoré prídu po úspechu.

Správny líder vníma, že to tím dosahuje výsledky a úspechy. Nie on.

Jediné ocenenie, ktoré má šéf dostať, je to zvnútra tímu, to je to skutočné potvrdenie, že je skutočným lídrom.

6. Zachováva pokoj.

Líder je nositeľom pokoja a rozvahy. Ak sa v každej napätej situácií rozkričí, presadzuje svoje pravdy, alebo sa trasie ako osika, tak vnáša  do svojho tímu neistotu, strach a stáva sa symbolom neúspechu.

Lídri nezvyšujú hlas. Vedia však používať správne slová, tón hlasu a hlavne ticho.

Poznáme to asi všetci. Kým na nás rodičia kričali, tak bolo v podstate všetko v poriadku, ak však zostali ticho, tak sme vedeli, že je ozaj zle.

Vo vypätých situáciách dávajú tím dokopy a hľadajú spoločné riešenia, nerobia paniku.

A nakoniec príde to najdôležitejšie.

7. Je pokorný.

Pokora je práve to, čo pomôže lídrom otvárať dvere k vyššie spomenutým činnostiam a vlastnostiam. Na druhej strane je to práve veľké ego, ktoré brzdí, spomaľuje a ubližuje.

Ego je potrebné šľahnúť do koša a začať používať pokoru. Nie nadarmo sa hovorí, že „pokora leží na zemi“, no každý ju tam objaví, až keď sám „padne na hubu“.

Česť, pokora, sebareflexia, kritické myslenie, morálna integrita, zápal, nadšenie, slušnosť, sebavzdelávanie a úcta sú práve tie vlastnosti, ktoré nakoniec robia zo šéfov ľudí, za ktorými ostatní radi pôjdu a budú im kryť chrbát. Pretože vedia, že to isté môžu očakávať aj opačne.

Začnime vždy od seba a nestane sa nám, že to pôjde ako v lete na saniach. Buďme zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete. A najmä – neberme sa tak vážne. Potom prídu úspechy a radosť z práce, čo je najlepšia ochrana pred vyhorením.

Ako sa hovorí: „ Kto nehorí, nemôže zapáliť iných.“ Jedným dychom dodám, že taký človek určite nevyhorí a ani nezhorí, vďaka tomu, že vie oheň ovládať tými najlepšími prostriedkami

David Kálmán už viac ako 15 rokov pôsobí v oblasti leadershipu, strategického riadenia, vyjednávania a vzdelávania. Má za sebou workshopy a prednášky pre viac ako 2500 ľudí. V súčasnosti pôsobí ako interim manager v oblastiach riadenia, obchodnej stratégie a vzdelávania.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?