27. júna 2019

Achillovou pätou vysokoškolských študentov či absolventov, ktorí sa snažili vstúpiť na trh práce, bola dlhodobo ich neskúsenosť. Dokonca i ten najúspešnejší študent, ktorý počas štúdia absolvoval letné stáže či pracoval na čiastočný úväzok, je odradený od nástupu do zamestnania, v ktorom od neho zamestnávateľ vyžaduje dva roky alebo aj viac rokov praxe. To bolo určite niečo, čo frustrovalo mojich priateľov a mňa pri našom prvom hľadaní práce po vysokej škole. 

Ešte v roku 2015 som sledovala prejav herečky Natalie Portman, ktorá sa prihovárala vtedajším absolventom Harvardu. V ňom im povedala, že „neskúsenosť je prínosom, ktorý im umožní premýšľať originálnym, nekonvenčným spôsobom.“ Následne opísala svojho známeho, slávneho huslistu, ktorý nedokáže komponovať vlastné veci, pretože „už pozná príliš veľa diel, takže keď začne myslieť na jednu notu, tak mu okamžite napadne už existujúci kúsok.“

Štúdium na vysokej škole sa končí.
Tieto kroky pomôžu absolventom predísť panike zo zamestnania

Bol to príhovor, ktorý ma v tom období ako čerstvú absolventku zasiahol. A tak dnes pomáham vysokoškolským študentom a absolventom uvedomiť si, čo vlastne môžu zamestnávateľom a trhu ponúknuť. Kým predchádzajúce dialógy označili mladších kandidátov za riziko, príhovor Natalie Portman túto myšlienku vyvrátil.

Čo ak neskúsenosť nie je prekážkou? Čo ak vďaka tomu, že mladí ľudia nevedia, čo sa môže a čo nie, sú skutočným prínosom? Nebránia im predchádzajúce skúsenosti, nie sú ani viazaní myšlienkou, že akčný plán nebude fungovať. Jednoducho to nevedia, a tak sa snažia: prísť s kreatívnym nápadom, pristupovať k problému novým spôsobom a využívať svoj potenciál na zlepšenie života spotrebiteľov alebo v prospech biznisu.

Reklama

Chcete na pohovore uspieť? Tak nikdy nevyslovte týchto 10 viet

Liane Hajduch, vedúca oddelenia University Partnerships v spoločnosti WayUp, ktorá pomáha študentom s hľadím práce, zistila, že mnohí vysokoškolskí kandidáti, ktorých kvalifikácia nezodpovedala presnému popisu práce, boli často tí, ktorých považovala za najúspešnejších. „Aby sa ukázali, boli skutočne zanietení a ochotní zájsť oveľa ďalej,“ vraví.

Vezmite si napríklad takého Josha Millera, ktorý odišiel z Princetonu o rok skôr a stal sa spoluzakladateľom produkčnej spoločnosti Branch Media, čím zaujal pozornosť Facebooku, ktorý v roku 2014 Branch kúpil.

Prípadne sa pozrite na zakladateľov spoločnosti Venmo, Andrewa Kortina a Iqrama Magdon-Ismaila, ktorí hneď po absolvovaní štúdia spustili úspešnú aplikáciu, ktorá funguje ako digitálna peňaženka. Zoznam mladých inovátorov každý rok neustále rastie. Nezáleží na tom, či pokračujú v spoločnostiach, ktoré založili, alebo odchádzajú k iným, ich neskúsenosť však nie je niečo, čo by im stálo v ceste.

Keď sa rozprávam s vysokoškolákmi a absolventmi, ktorých znepokojuje nedostatok pracovných skúseností, tak im odporúčam, aby hovorili o tom, čo môžu ponúknuť. Napríklad o všetkých aktivitách, ktoré robili mimo školy a prostredníctvom nich dokazujú, že majú ten správny mindset. Roky skúseností, ktoré im chýbajú v životopisoch, by teda nemali byť kľúčové.

Mladí ľudia, vy, ktorí si hľadáte zamestnanie, vedzte, že vašu kariéru budú posúvať vpred ambície, ochota tvrdo pracovať a kreatívne riešiť problémy bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti. Zamestnávatelia, dajte mladým kandidátom príležitosť vás prekvapiť. Dajte im možnosť stať sa súčasťou vášho tímu a zverte im skutočné povinnosti, s ktorými môžu pracovať. Následne sledujte, ako sa váš biznis vďaka nim mení.

Hlavné foto: Pexels/Daniel Xavier

Prispievateľka Kema Christian-Taylor píše pre Forbes.com o kariérnom poradenstve.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk