Aj vďaka rodákovi zo Slovenska Petrovi Chorobovi lietame v Európe pohodlnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie.
Venoval sa bezpečnému skráteniu rozstupov medzi lietadlami, zvýšeniu kapacity letísk, efektívnejšiemu využitiu vzdušného priestoru, výskumu turbulencie v úplave a v neposlednom rade aj úspešnej implementácii riešení na báze umelej inteligencie.
Štyridsaťosemročný Peter Choroba pracuje takmer 20 rokov v spoločnosti EUROCONTROL – Európskej organizácii pre bezpečnosť letovej prevádzky. Tá má na predmestí Paríža svoje inovačné centrum. V ňom úspešný Slovák vedie program inovácií a vznikajúcich technológií.
V koľkých rokoch ste sa začali zaujímať o lietadlá?
Už ako 10-ročného ma začalo zaujímať raketové modelárstvo a o pár rokov neskôr som sa ako 15-ročný chlapec dostal k lietaniu na vetroňoch na letisku v Malých Bieliciach pri Partizánskom, kde som lietal štyri roky. Keď som sa rozhodoval, na akú vysokú školu pôjdem, už vtedy som sa túžil stať profesionálnym pilotom. Na Žilinskej univerzite bola v tom čase katedra leteckej dopravy, kde sa formovali leteckí inžinieri a piloti. Na školu ma prijali, ale profesionálnym pilotom som sa nestal.
Bolo to pre vás asi veľké sklamanie. Čo bolo dôvodom?