Ján Turinič stál pri zrode desiatok pekární na Slovensku i v zahraničí, medzi inými aj v sieti potravín Yeme. Pred tromi rokmi si otvoril vlastnú remeselnú pekáreň v Šamoríne a časom pridal aj Bratislavu. Dnes má tržby cez tri milióny eur a to, čo nepredá, každý deň daruje ľuďom bez domova.
Bratislavská pekáreň Pochlieb sa stala vyhlásenou za pomerne krátku dobu od otvorenia. Jedným z magnetov sú nízke ceny.
Kým niektoré pekárne si v hlavnom meste účtujú za kváskový chlieb aj 5,50 eura, pekáreň blízko Kollárovho námestia nastavila ceny od dvoch eur do 3,90 eura.
Pochopiteľne to vyvolalo otázky, čo je za tým.
Predáva chlieb pod cenu? Alebo si ostatní pýtajú priveľa? Alebo je len otázka času, kedy sa k cene obedových menu s chlebom priblíži aj on?
„Ceny máme nastavené tak, aby si u nás mohol kúpiť chlieb ktokoľvek. Iné pekárne majú vyššie ceny a robia z toho zážitok, my sme remeselníci a odmakáme si to. Denne predáme 600 chlebov a cenu toho základného nebudeme zvyšovať,“ približuje zakladateľ a šéfpekár Pochliebu Ján Turinič.
Remeselná pekáreň Pochlieb v Bratislave. Zdroj: Marek Mucha, Forbes
Úplatky kvôli poctivému chlebu
Keď v roku 2016 vznikli v Bratislave prvé potraviny Yeme, záujem o kváskový chlieb ich takmer zvalcoval. Dokonca sa medzi sebou takmer zvalcovali aj zákazníci.
„Ľudia si kradli chleby z nákupných vozíkov. Napríklad pani nakupovala a už mala chlieb odložený vo vozíku, no zrazu sa otočila a chlieb tam nebol. Alebo niektorí zákazníci podplácali predavača a dali mu päť eur, aby im odložil chlieb,“ spomína Turinič na začiatky v Bratislave.
Dôvod netradičného správania zákazníkov bol jednoduchý. Pečivo, aké v tom čase na Slovensku neexistovalo. Pekárne síce ponúkali kváskový chlieb, ale len s rôznymi urýchľovačmi a nie poctivý, čistý chlieb vytvorený formou trojfázového kvasenia.
„Tradičný kváskový chlieb si vyžaduje veľa manuálnej práce. Sú za tým skryté náklady na zamestnancov, energie aj technológie. Keď som po desiatich rokoch opúšťal Dublin a mal na Slovensku rozbehnúť remeselnú pekáreň, tak som sa zamyslel, či nerobím hlúposť. Chlieb vtedy stál okolo 70 centov a nebol som si istý, či dokážem splniť cenové očakávania slovenského zákazníka,“ hovorí Turinič.