31. augusta 2017

Čo robí investorov úspešnými? Ako správne pracovať so svojimi peniazmi? Stačí sa odraziť od základného pravidla – investujte inak než všetci ostatní. Ponúkame deväť rád, ako byť rozumnejším investorom, ktorý prežije aj ťažké časy.

1. Rozložte investíciu

Ak máte odložené peniaze alebo vám mesačne čosi zvýši, nespoliehajte sa na jeden produkt.  „Život nie je kasíno, aby sme všetko stavili na jednu kartu,“ hovorí člen predstavenstva Prvej penzijnej Vladimír Salkovič. V ideálnom prípade by si človek mal disponibilné financie rozdeliť na tretiny:

  1. hotovosť alebo investícia na termínovaný vklad
  2. investovanie prostredníctvom podielových fondov
  3. investícia do nehnuteľností, prípadne umeleckých diel napr. do kúpy obrazov.

Rozloženie peňazí znamená rozloženie rizika.

2. Neprerábajte

Jedno z hlavných pravidiel  hospodárenia s peniazmi je neprerábať. Vložte ich do toho, čo vám zarába. Úroky na vkladoch sú nízke a treba si dávať pozor, aby ste neprichádzali o peniaze na poplatkoch za vedenie účtu. Termínovaný vklad si v súčasnosti nezarobí ani na infláciu a aj preto nie je vhodné mať všetko na jednom mieste. „V našich nájomných projektoch upravujeme nájomné o hodnotu inflácie. Ak rastie inflácia, rastie nájomné  a rastie aj zhodnotenie realitného fondu. Investície sú tak chránené proti inflácii,“ vysvetľuje Salkovič. Pre porovnanie finančných produktov: termínovaný vklad zarobí ročne priemerne 0,5 %, investícia do realitného fondu aj 3 %.

3. Nemajte zlé dlhy

Aj svetovo známi investori sa snažia vyhnúť tomu, aby ich ťažili dlhy. Kúpiť byt ako investíciu často znamená zadlžiť sa hypotékou. Dlhy negenerujú zisk. Nezarábajte na úroky, nechajte úroky zarábať vám.

4. Majte reálne očakávania

Pri investovaní nemožno očakávať zázraky. Chcieť príliš vysoký výnos za krátku dobu so sebou často nesie riziko. Investičné aktíva s vyšším výnosovým potenciálom totiž vykazujú väčšie kolísanie hodnoty v čase a v krátkodobom horizonte je väčšia pravdepodobnosť, že nedosiahnu očakávaný výnos, resp. dosiahnu stratu. Na druhej strane, nikto vám nevie povedať, čo bude v roku 2030. Ľudia si bežne robia finančné plány na dva-tri roky dopredu. Ak chce človek investovať, mal by si stanoviť, na ako dlho chce investovať – teda tzv. investičný horizont a podľa toho si zvoliť druh investície.  Napríklad na obdobie siedmich rokov sa odporúča akciový fond s vyšším rizikom, na dobu troch rokov je lepší realitný fond s nižším rizikom.

5. Opatrne s nehnuteľnosťami

Kúpa bytu s cieľom prenájmu predstavuje v súčasnosti populárnu formu investície. Realitám sa na Slovensku darí, ale o takúto investíciu sa treba starať. Musíte zháňať nájomcov, sledovať, aby niečo nepoškodili a byt neustále udržiavať, aby ste ho aj po zmene nájomníkov dokázali prenajať za čo najlepšiu cenu. Pri špekulatívnych nákupoch s cieľom predať byt v budúcnosti drahšie vám tiež nikto nezaručí zisk. „Sú teraz ceny bytov na vrchole? Jeden analytik vám povie áno, druhý povie nie. Možno budú o pár rokov nižšie, ale pokojne môžu naďalej rásť,“ varuje Salkovič.

6. Nechoďte s davom

Úspech známych investorov-miliardárov tkvie v tom, že nešli s davom. Nepredávajú vtedy, keď všetci panikária a zbavujú sa akcií. Nečakajú na lepšiu príležitosť, keď môže byť práve teraz.

„Človek zvykne ísť s davom. Keď všetci kupujú, kupuje aj on. Keď predávajú, predáva. Ale mal by sa správať opačne.“

Ako neísť počas hypotekárneho boomu s davom a predsa investovať do stabilných realít? Aj v tomto prípade sa dá investovať inak než ostatní. Riešením môžu byť napríklad realitné fondy už pri vstupnom vklade 165 eur.

„Môže sa stať, že úrokové sadzby pôjdu nahor, hypotéky budú drahé, nebude dopyt po nehnuteľnostiach a ich hodnoty klesnú. Ľudia v roku 2008 vzali hypotéky na drahé byty, prišla kríza a ich hodnota padla. Pre investora v realitnom fonde sa nič tragické nedeje,“ dodáva Salkovič. Výnos z realitného fondu plynie z nájmov. Z fondu sa postaví administratívne bizniscentrum či obchodný dom, kde nájomcovia platia a generujú pre investorov pravidelný výnos.

7. Kupujte len to, čomu rozumiete

Nenechajte sa nalákať na formy investovania, ktorým nerozumiete. Pri investovaní si väčšina ľudí predstaví akcie na burze. Existuje však možnosť investovať inak než do virtuálnej krivky, za ktorou bežný investor nič hmatateľné nevidí. Špecifickou možnosťou je realitný fond, za ktorým možno vidieť konkrétne projekty, hmatateľné výsledky, ako lukratívne biznisové a obchodné centrá. Sledovať sa oplatí aj ocenenia, ktoré fond na trhu získal. Čím renomovanejší fond, tým renomovanejší a solventnejší nájomníci, ktorí na základe zmluvy pravidelne platia. Aj počas výkyvov na trhoch a burzách. A tak plynie výnos aj počas krízy.

8. Zachovajte chladnú hlavu

Najväčšou chybou investorov je podľahnúť panike. Aj zlé časy sa dajú využiť. Stačí, ak budete investovať pravidelne napríklad 30 eur mesačne. Nákupom nových investícií v čase, keď ich hodnota krátkodobo klesá, znižujeme priemernú cenu obstarania, a to nám umožňuje profitovať na dlhodobo rastúcich trhoch. 

 

9. Investujte do konkurenčnej výhody

Na ceste za úspechom sa oplatí byť iný, výnimočný a mať niečo, čo ostatní nemajú – mať konkurenčnú výhodu. K víťazstvu je vždy bližšie ten, kto má náskok pred konkurenciou. Napríklad veľkosťou, tradíciou, výsledkami, oceneniami či unikátnou stratégiou. Jedným z faktorov je aj rizikovosť. „Fondy sa takto hodnotia od najmenej rizikového s hodnotou 1 až po najrizikovejší s hodnotou 7. Napríklad v našom prípade znamená stupeň 2 nízke riziko, čo je v rámci konkurencie najmenej rizikový realitný fond. V správe fondu je viac ako 670 mil. eur a funguje už vyše desať rokov. Projekty, ktoré financujeme, vieme od začiatku postaviť, obsadiť a zazmluvniť nájomcov, pričom procesy nastavujeme tak, aby sme všetko zrealizovali do troch rokov a mohli si nakoniec povedať, že sme financovali niečo, na čo sme hrdí, čo generuje pravidelný výnos,“ hovorí Salkovič.