20. júna 2017

Sebadôvera je kľúčovou podmienkou úspešnej kariéry. Prieskumy ukazujú, že ľudia, ktorí pôsobia sebavedomo, nielen odborne, sú obľúbenejší, dosahujú vyšší sociálny status a majú väčší vplyv. Sú ale situácie, kedy sebadôveru vôbec necítite – keď máte prednášať väčšiemu publiku, rokovať s kolegom, ktorý vám naháňa strach, alebo sa zhostiť svojej úlohy pri veľkej porade. Aj v takých chvíľach ale môžete sebadôveru vyžarovať – ​​bez ohľadu na to, ako sa cítite.

Sústreďte sa na reč tela. Môžete byť stelesnením dôvery v seba samého, skôr ako poviete prvé slovo. A vďaka tomu vás ostatní môžu vnímať ako vedúceho. Keď to uvidia, tak tomu uveria. Vyskúšajte preto nasledujúcich osem trikov, vďaka ktorým sa budete okoliu javiť ako sebavedomý človek.

1. Očný kontakt

Keď jednáte s ostatnými, pozerajte sa im do očí. Nepozerajte sa ani po okolí, ani na displej svojho telefónu. Keď sa na niekoho sústredíte, vrátane pohľadu na neho, dávate mu pocit dôležitosti. A kto sa cíti dôležitý, bude vás rešpektovať.

Čo sa stane, ak dieťa vychováva narcis? Poškodzuje to jeho sebavedomie

2. Ruku podávajte, ako by ste to mysleli naozaj

Pevný stisk ruky je znamením, že chcete svoj náprotivok pozdraviť a že sa na neho sústredíte. Podávajte kolegom ruku, či už ide o nováčika vo firme, ktorého vidíte prvýkrát, alebo niekoho, kto to s vami vo firme ťahá už pekných pár rokov.

Reklama

3. Letmé a ľahké poklepanie po ramenách

Keď sa človeku, ktorému potrasiete rukou, dotknete letmo a ľahko ramien, dávate tým najavo sebadôveru i vrelosť zároveň. Dotyk je mocná zbraň a ak sa používa správne, môže váš náprotivok uvoľniť a ukázať mu vašu sebadôveru. Často to robí napríklad americký prezident Barack Obama. Svoje veliteľstvo ukazuje tým, že človeku, s ktorým sa stretne, položí ruku na plece.

Chcete si vybudovať sebaistotu?
Osvojte si 8 zvykov úspešných ľudí

Toto gesto môže na ľudí pôsobiť tak, že máte guráž, zvlášť ak ste mladší alebo v podriadenej pozícii. Ak chcete, aby sa vaša kariéra pohla, musíte sa začať správať ako šéf, ktorým sa chcete stať. A neprekombinujte to. Rýchly, jemný dotyk ukazuje vašu sebadôveru a vodcovské schopnosti (ktoré môžete ukazovať, nech už je vaša kariéra v akejkoľvek fáze), nie je to pokus o získanie prevahy.

4. Stojte rovno a o nič sa neopierajte

Či už hovoríte pred širším publikom alebo jednáte s jednotlivcom, o nič sa neopierajte. Stojte rovno. Chcete ukázať svoje aktívne zapojenie a zapálenie pre diskusiu, nie to, že jednoducho len uvoľnene načúvate.

5. Obe nohy na zemi

Či už niekde verejne vystupujete, alebo hovoríte s jedným človekom tvárou v tvár, stojte oboma nohami na zemi. Ak máte nohy krížom alebo prešľapujete, pôsobíte ako nervózny a vyhýbavý človek.

6. Zaberajte rukami priestor

Čím viac miesta si pre seba zaberiete, tým viac sebadôvery vyžarujete. Nebojte sa veľkých gest, nebojte sa doširoka roztiahnuť ruky alebo si pre seba zabrať priestor pri rokovacom stole. Buďte veľkí. Ale majte svoje pohyby pod kontrolou. Aby ste kvôli rýchlym a neustálym gestám nevyzerali ako chaotik alebo neurotik.

7. Nepoužívajte ruky ako štít

Veľa ľudí si podvedome založí ruky dlaňami dovnútra. Nerobte to. Keď si zakrývate časti tela, dávate najavo, že ste nervózny. Alebo môžete vyzerať odmerane a druhí z vás budú mať nepríjemný pocit. Keď ste na pódiu, snažte sa nechať dlane otvorené, pri konverzácii dvoch ľudí nechajte ruky na úrovni žalúdka a pri porade ich nechajte na stole.

8. Posaďte sa ku stolu

Vaše miesto je pri stole. Prevádzková riaditeľka Facebooku Sheryl Sandberg si všimla, že ženy si často sadajú na pristavené stoličky k stene alebo v zadných radoch. Keď ste pozvaní na schôdzku, sadnite si k stolu. Máte príležitosť byť videní a zúčastniť sa diskusie. A ako povedala Shirley Chisholm, prvá černoška zvolená do amerického Kongresu: “Keď na vás pri stole nezostanú stoličky, prineste si skladaciu stoličku.”

Sebavedomie nemáme dvadsaťštyri hodín denne. Ale vodcovské osobnosti vedia, že aj keď ho necítia, mali by sebavedome vyzerať. Tieto jednoduché triky vám umožnia vyzerať sebavedome a začať sa tak aj cítiť.

Autorka Avery Blank píše pre Forbes US o tom, ako si ľudia musia uvedomiť svoju hodnotu a využiť príležitosti.