1. januára 2021

Za sebou už majú veľké či menšie úspechy, no najväčší míľnik v kariére ich ešte len čaká. Na ktorých ľudí (nielen) zo sveta biznisu či startupov sa zamerať v tomto roku? Svoje tipy prezradili šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský, partner jedného z najväčších stredoeurópskych venture kapitálových fondov Credo Ventures Andrej Kiska mladší a Viktória Skřivánková, ktorá vedie iniciatívu Vráť sa, motivujúcu našich profesionálov v zahraničí k návratu na Slovensko.

Tip Andreja Kisku mladšieho

Dvojica z Assetario       

Jakub Chudík a Matej Novák sa stretli počas štúdia na najslávnejšej technickej univerzite MIT v Bostone, kde ich dala dokopy spoločná vášeň pre umelú inteligenciu. Jakub predtým viedol spoločnosť, zaoberajúcu sa diagnostikou závažných chorôb, s ktorou precestoval celý svet. Pracoval aj na umelej inteligencii v spoločnosti Expedia. Matej má za sebou pracovné skúsenosti zo siedmich krajín, pôsobil napríklad ako konzultant v spoločnosti McKinsey aj ako inžinier v spoločnosti Improbable, najväčšom hernom startupe v Anglicku.

Spoločne založili startup Assetario, aby preniesli svoju vášeň pre dáta a know-how z laboratórií MIT do reality. V rámci svojej firmy vyvíjajú moderné riešenia personalizácie pre online trhy. Vyvíjajú napríklad takú technológiu, ktorá umožňuje službe Netflix zobrazovať predplatiteľom filmy, ktoré by ich mohli zaujať, alebo Amazonu ušiť zákazníkom ponuku tovarov na mieru. Ich víziou je produkt, ktorý bude integrovaný do každého digitálneho trhu a ktorý pochopí, čo si každý zákazník želá kúpiť.

Matej Novák (vľavo) a Jakub Chudík sa spoznali na prestížnej bostonskej MIT. Foto: archív respondentov

V súčasnosti sa zameriavajú na svet mobilných hier, ktorý je podľa dvojice najsofistikovanejší v oblasti porozumenia zákazníkom a existujú tu obrovské digitálne ekonomiky. „Tento rok ukážu svoj produkt verejnosti a môžu spôsobiť veľkú zmenu v spôsobe, akým hráči nakupujú v hrách cez tzv. in app purchases,“ vysvetľuje svoj výber Andrej Kiska mladší.

Assetario pomáha personalizácii predaja hlavne v Ázii, napríklad v Číne alebo v Izraeli. Medzi jeho najvýznamnejších investorov patria napríklad spoluzakladateľ sociálnej siete MySpace alebo šéfovia z Candy Crush, najpopulárnejšej mobilnej hry svojej doby.

Reklama

Tipy Juraja Porubského

Tri kúsky slovenského e-commerce

Korona naučila nakupovať online aj ľudí, ktorí to doteraz odmietali, alebo to nepotrebovali. Podiel e-commerce na retaily sa vlani skokovo zvýšil a tento rast bude pokračovať. Sledujte tieto tri slovenské firmy, ktoré už teraz robia ročné tržby v desiatkach miliónov eur.

GymBeam

CEO GymBeam Dalibor Cicman. Foto: archív GymBeam

Dalibor Cicman vybudoval na východe Slovenska e-commerce koncept, ktorý už dávno nepatrí len do posilňovní. Doplnky výživy si, spolu s rastúcim záujmom o zdravý životný štýl, nachádzajú stále nových klientov. A GymBeam k nim neustále pridáva ďalšiu ponuku. Navyše, milióny od investorov mu otvárajú priestor na rýchlejší rast.

Factcool

Petr Král sa snaží prinavrátiť Factcool ku svojim startupovým koreňom. A zatiaľ sa zdá, že mu to vychádza. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Vyrástli na športovej značke, no po rokoch ako na húsenkovej dráhe sa tento e-shop v roku 2020 vrátil k zdravému rastu a športový tovar už predstavuje výraznú menšinu ich sortimentu. S krytím od najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka má firma priestor na ďalší rast a expanziu, nielen na Balkán.

Dedoles

Jaroslav Chrapko, zakladateľ e-shopu Dedoles.
Jaroslav Chrapko, zakladateľ e-shopu Dedoles. Foto: Miro Nôta

Ak si budeme z roka 2020 pamätať okrem koronavírusu ešte niečo, možno to budú tancujúce škrečky. Ponožkový fenomén Dedoles zažil neuveriteľný rok a svoj potenciálny rast musel dokonca brzdiť, aby bol schopný vybaviť všetky objednávky. Môžeme sa tešiť na to, čo škrečky dokážu v roku 2021 za hranicami Slovenska. A či sa smelé plány Jara Chrapka podarí naplniť.

Tipy Viktórie Skřivánkovej

Matej Ftáčnik

Matej Ftáčnik (v strede) založil VacuumLabs. Foto: archív Vacuumlabs

Má za sebou viacero biznis projektov, ktoré sú komerčne úspešné doma aj v zahraničí, ale majú aj pozitívny vplyv na spoločnosť. Založil globálnu developerskú firmu VacuumLabs, zameranú na vývoj fintechových produktov, a je hybnou silou za novovznikajúcou prvou digitálnou LGBT+ bankovou platformou na trhu v USA. Za svoje podnikateľské aktivity získal ocenenie EY Tech podnikateľ roka.

Mateja sa oplatí sledovať najmä preto, lebo veľmi zručne narába s budovaním start-up potenciálu na Slovensku. V rámci VacuumLabs podporuje vznik interných spin-off firiem (napr. startup Trama, uľahčujúci s pomocou AI registráciu ochrannej známky) a v najbližšom čase otvára reboot  svojho coworkingového projektu The Spot.

Mária Bieliková

Mária Bieliková vytvára nový výskumný inštitút. Foto: TASR

Riaditeľka nedávno založeného Kempelenovho inštitútu umelej inteligencie a bývalá dekanka Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave je známa vďaka svojmu dlhoročnému pôsobeniu v oblasti IT. V súčasnosti spolu so svojím tímom vytvára nový výskumný inštitút, ktorý vďaka svojmu prepojeniu akadémie a biznisu má ambíciu priniesť svetovú kvalitu výskumu a vývoja v oblasti inteligentných technológií a informatiky tak, aby Slovensko a Európa boli úspešnejšie a konkurencieschopnejšie.  Vďaka tomuto projektu má pani Bieliková potenciál  dať Slovensko na mapu v oblasti výskumu umelej inteligencie, a preto ju treba nielen sledovať, ale jej aj držať palce.

Lívia Vašáková

Lívia Vašáková. Foto: TASR

Je riaditeľkou sekcie Plánu obnovy a rozvoja Slovenska na ministerstve financií. Pani Vašáková stojí pred obrovskou výzvou, keďže je zodpovedná za reformy, ktoré sú strategickou investíciou do budúcnosti krajiny – majú za cieľ urobiť  Slovensko zelenším, digitálnejším a inovatívnejším. Spolu so svojím tímom určí, ako bude využitý najväčší stimulačný balík v histórii Európskej únie, z ktorého má Slovensko v najbližších rokoch získať 5,84 miliardy eur.

Predtým pôsobila ako ekonomická poradkyňa v Zastúpení Európskej komisie na Slovensku, kde zastupovala Komisiu v oblasti hospodárskej a sociálnej politiky. Dlhodobé implikácie reforiem na jednotlivcov aj biznisy s veľkou pravdepodobnosťou prispejú k záujmu o túto tému počas nasledujúcich mesiacov a rokov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?