23. augusta 2018

Metropola Sydney by sa v pomyselnom rebríčku miest nesprávne označených ako hlavné s určitosťou umiestnila na popredných miestach. Zle si však nevedie ani v zozname najlepších miest na život. A práve v tejto lokalite sa rozhodol usadiť Peter Sedláčik, ktorý tam s priateľkou Zuzanou Gálovou založil grafické štúdio Crea Crea. Ako si najviac vychutnáte Sydney a čo by ste si odtiaľ mali priniesť domov?

Bez Bratislavy celé Slovensko – aj tak by sme mohli slovne vyjadriť populáciu 5,1-miliónového Sydney. Pobrežné mesto obmýva z východu Tichý oceán a zo západu ho chránia Modré vrchy zapísané v svetovom dedičstve UNESCO.

7 tipov na cesty. Toto nevynechajte, ak sa chystáte do Madridu

Peter Sedláčik, žijúci v Sydney, je vášnivým cestovateľom a so svojou priateľkou Zuzanou má travel blog Lens between us. Obaja najnovšie spolu s Jurajom Stehlíkom rozbehli startup Study Anywhere, ktorý pomáha záujemcom o štúdium v Austrálii s vybavovaním všetkého potrebného.

Dnes vám práve Peter pripravil virtuálnu prehliadku najväčšieho austrálskeho mesta, toto sú tipy, ktoré pre vás pripravil:

Reklama
Peter žije v Sydney so svojou priateľkou Zuzanou. Foto: archív Peter Sedláčik

1. Ako začať deň

V Sydney by bolo hriechom sa aspoň raz nepozrieť na oceán. Peter by tam rovno odštartoval deň – ideálne kávou. „Presnejšie na našej obľúbenej pláži Bondi (vyslovuj bondɑj). Kávu by som si vychutnal v Bondi Icebergs klube. Jeho súčasťou je bazén, ktorý je v prevádzke už viac ako 100 rokov,“ hovorí Peter.

Zároveň dodáva, že máloktorý z turistov sa tam dostane. „Navonok má človek pocit, že to miesto je uzavreté pre ľudí z klubu. Stačí ale jednoducho zísť dole schodmi k bazénu, prejsť cez zábranu a ste v kaviarni. Potom si už len vypýtajte tradičný banana bread, k tomu flat white coffee (moja obľúbená voľba) a deň sa môže začať,“ vysvetľuje.

Prázdny bazén v klube Bondi Icebergs. Foto: archív Peter Sedláčik

V Sydney nájdete kuchyne všetkých národností a druhov so špičkovými šéfkuchármi pomerne ľahko. Kam sa vybrať, keď sa energia z banánového chleba a kávy začína míňať? Peter s priateľkou najradšej vyhľadávajú dobré mexické a thajské jedlá – výborne varia napríklad v Beach Burrito či Rice Pot.

7 tipov na cesty. Takto by ste sa mali pripraviť na Barcelonu

A čo nočný život? „Musím sa priznať, že do barov nechodíme. Ak vyrazíme von, tak na koncert do Metro Theatre či do divadla na moderný tanec do Sydney Dance Company,“ hovorí. Práve vďaka kultúre sa dokážete naplno ponoriť do austrálskeho koloritu.

2. Ktoré miesta v Sydney navštíviť

Opera House, Sydney Harbour Bridge, Chinatown, najstaršia štvrť v meste The Rocks či obrovský prístav. To všetko sú turistické miesta, ktoré určite stoja za návštevu.

Peter však odporúča trochu iný prístup: „Vraví sa, že kto nevidel Operu, ktorú dizajnoval dánsky architekt Jørn Utzon, tak v Sydney ani nebol. Ja by som však odporučil si ju a tiež celé mesto s pobrežím pozrieť z vtáčej perspektívy – z vrtuľníka. Nie je to až taká drahá záležitosť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. A je to určite zážitok na celý život.“

Zažiť Sydney zo vzduchu je na nezaplatenie. Aj na nezabudnutie. Foto: archív Peter Sedláčik

3. Miestni ľudia

Sydney je kozmopolitné mesto, obyvatelia sú tam najčastejšie austrálskeho, anglického, írskeho, škótskeho a čínskeho pôvodu. Metropola je známa uvoľnenosťou, a takí sú aj tí, ktorých tam stretnete.

„Ľudia sú otvorení, nerozlišujú odkiaľ ste. Sú pozitívni, nie je ničím výnimočné, že sa vám prihovorí aj neznámy s obyčajnou otázkou: ‘How are you?’ Ak ste pri pláži (no nielen tam), tak domácich rozoznáte podľa toho, že radi chodia naboso,“ opisuje svoje skúsenosti Peter.

4. V ktorej časti sa ubytovať

Každému vyhovuje niečo iné – niekto má radšej ruch mesta, ďalší pokoj na periférii, iný vánok oceánu. Pre Petra to je jednoznačne štvrť Bondi, ktorá je v blízkosti pláží. „Keď ide človek do Austrálie, mal by vyskúšať bývanie pri oceáne. Ráno si môžete dať kávu pri pohľade na surferov, prejsť sa po pobreží na ďalšiu z pláží, ktoré lemujú oceán. Ak sa rozhodnete prísť v zimnom období, môžete tam voľným okom sledovať migrujúce veľryby,“ odovzdáva cenné informácie Peter.

A dodáva: „Odtiaľ je to do mesta vlakom iba chvíľa, čiže sa človek môže ráno prejsť popri vode a potom ďalej objavovať zákutia Sydney.“

Piť kávu a pozerať sa na surferov je príjemným začiatkom dňa. Foto: archív Peter Sedláčik

5. Na aké počasie sa pripraviť

Ročné obdobia sú v Austrálii presne naopak ako u nás: leto v Sydney si užijete od decembra do februára, zimu zase od júna do augusta. Práve tento rok namerali v najväčšom meste u protinožcov najvyššie teploty za ostatných 79 rokov – teplomery ukazovali neuveriteľných 47 °C. „Väčšinu roka sú dni slnečné a teplé. V zimnom období sú noci chladné, ale počas dňa sa vie teplota vyšplhať na príjemných 18 stupňov,“ prezradil Peter.

6. Čo si priniesť domov

Hoci Sydney patrí medzi najdrahšie mestá na svete, nákupu suvenírov sa nemusíte obávať. Jeden unikátny môžete dokonca získať aj zadarmo. „Suveníry predávajú na všetkých miestach v Sydney, kvalitou sú rovnaké. Za tretinovú cenu ich však nájdete na Paddy’s markete v centre mesta (čínske trhovisko). Okrem toho by som si domov priniesol úsmev a dobrú náladu, ktorú by som ďalej šíril,“ prezradil Peter tip na najlacnejší, no zároveň najcennejší suvenír zo Sydney.

Sydney je známe svojimi krásnymi plážami. Foto: archív Peter Sedláčik

7. MHD, taxi alebo peši?

Precestovať mesto s rozlohou 1 664 km2 (na porovnanie, Berlín zaberá približne polovičnú plochu) dá celkom zabrať. Ako to zvládnuť čo najlepšie? „Osobne by som volil poradie: peši, MHD a Uber. Peši preto, že keď človek spoznáva, tak chodenie k tomu patrí, a najmä v Sydney sa oplatí navštíviť jednoznačne pláže. Nikde vo svete som krajšie nevidel,“ vysvetľuje.

Pohľad na Sydney z helikoptéry. Foto: archív Peter Sedláčik

„MHD je tam na vysokej úrovni, dobíjacia karta s kreditom vás dostane takmer všade s využitím autobusu, vlaku či lode. Uber by som volil na cestu z letiska a v situáciach, keď sa ponáhľate alebo ste sa stratili,“ radí Peter s úsmevom.

Hlavná foto: Pexels

Tento článok je súčasťou letnej cestovateľskej série Forbes.sk.