Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
1. júla 2019

Začiatky podnikania nikdy nie sú jednoduché. Človek je nútený opustiť istoty, vykročiť do neznáma a bojovať s prekážkami v podobe byrokracie, nedostatku financií či nedôvery okolia. Aby ste ustáli počiatočný tlak a vytrvali, je dobré ak máte hneď od začiatku jasnú predstavu o tom, čo a akým spôsobom chcete dosiahnuť.  

podnikanie, ovb
Martin Oravec, ProjektLegenda. Foto: Marek Mucha

Prečítajte si sedem praktických tipov, ktoré vám na úvod pomôžu lepšie sa zorientovať v tom, s čím začať. Zoznam krokov na ceste za úspešným podnikaním zostavil Martin Oravec zo spoločnosti OVB, ktorý podniká v oblasti finančného sprostredkovania a už desať rokov v rámci svojej vlastnej iniciatívy “Projekt Legenda” pomáha ľuďom osamostatniť sa a začať pracovať na seba.

„Podnikanie nie je o jednej zázračnej veci, ktorá vám zaručí úspech. Podobá sa skôr na stavebnicu zloženú z každodenných cieľavedomých činností. Aby mal váš projekt pevné základy, potrebujete systém, ktorý vám poslúži ako návod a správnu životnú filozofiu, ktorá vám pomôže vytrvať a prekonať prekážky. Filozofia, systém, akcia, zmena myslenia a správne životné hodnoty – to u nás učíme ľudí,“ vymenúva na úvod Oravec.

1. Urobte si prieskum

Na začiatku je potrebné ujasniť si, v čom chcete podnikať a či po vašom produkte existuje reálny dopyt. Jednou z možností je opýtať sa ľudí na váš nápad priamo, buď pomocou diskusie alebo formou jednoduchého dotazníka. Éra internetu ponúka aj sofistikovanejšie možnosti: môžete si vytvoriť webstránku, blog či stránku na sociálnych sieťach a s menším rozpočtom na reklamu otestovať, ako na váš produkt či službu budú reagovať ľudia.

Martin Oravec sa na začiatku svojho podnikania rozhodol pre oblasť finančníctva, pretože podľa jeho slov: „Peniaze sú statok, ktorý používajú všetci. V čase krízy ľudia viac šetria a v období expanzie zase investujú a budujú majetok. V oboch prípadoch im viem zo svojej pozície poradiť a pomôcť.

2. Nájdite si mentora

Mentor je niekto, kto disponuje cennými znalosťami a skúsenosťami, pretože v oblasti, kde sa chcete presadiť už niečo sám dokázal. Vďaka takejto osobe sa vyvarujete začiatočnickým chybám a ušetríte mnoho času a peňazí, vysvetľuje Martin Oravec.

Jednou z možností, ako mentora nájsť, je najať si ho. Množstvo firiem či jednotlivcov sa dnes zaoberá poradenstvom, alebo koučingom v oblasti podnikania. Ak vám chýbajú zdroje, môžete skúsiť takému človeku ponúknuť nejakú protihodnotu vo forme práce alebo sa u svojho mentora nechať zamestnať. U nás máte tú výhodu, že vám v začiatkoch mentora pridelíme, takže nemusíte investovať žiadne peniaze a nejdete do žiadneho rizika. Jediná vec, ktorú investujete je váš čas“, dodáva Oravec.

3. Vytvorte si plán

Na začiatok by ste si mali definovať hlavný cieľ podnikania, ktorý rozmeníte na dlhodobé a krátkodobé čiastkové ciele a činnosti, ktoré povedú k ich dosiahnutiu. Bez dobrého plánu budete skúšať náhodné akcie, postupovať nepremyslene a mrhať svojim časom a finančnými prostriedkami.

„Na prvých stretnutiach sme sa učili, ako si naplánovať vlastné ciele. Ani som netušil, čo mám povedať. Dovtedy mi vždy hovorili, čo mám urobiť, nikto sa ma nikdy nepýtal, čo chcem. Pomohlo mi to usporiadať si priority a utriediť si nielen prácu, ale aj život“, dodáva Oravec k dôležitosti cieľov.

zaciatky podnikania
Foto: Marek Mucha

4. Nájdite si funkčný biznis model

Mať produkt nestačí. Potrebujete vedieť, ako ho predať a s tým je spojených množstvo oblastí, ktoré musíte mať vyjasnené – napríklad design produktu, cenovú stratégiu, distribučné kanály, marketing a podobne.

Biznis model nemusíte vymýšľať od nuly. Môžete vziať existujúci model a použiť ho na vlastné podnikanie. Napríklad noviny obvykle zarábajú na inzercii, operátori predávajú mesačné paušály a predajcovia softvéru zarábajú na bezplatných skúšobných verziách s možnosťou doplatenia si za prémiové služby.

„Skúste sa zamyslieť, aký model by najviac vyhovoval vášmu podnikaniu. V našej firme učíme ľudí jednoduchý a opakovateľný systém, ktorý s preukázateľnými výsledkami používame už roky.

5. Vzdelávajte sa

„Nech sa venujete čomukoľvek, bez neustáleho systematického učenia sa, nie je možné dosiahnuť a udržať si úspech. Dnes je už k dispozícii množstvo online kurzov, prednášok, workshopov či kvalitnej literatúry. Napríklad v Projekte Legenda každému novému spolupracovníkovi ponúkame na začiatku komplexný systém vzdelávania.“

6. Obklopte sa šikovnými ľuďmi

Nemôžete robiť všetko. Ak chcete byť efektívny, zamerajte sa na svoje silné stránky a hľadajte pomoc v oblastiach, v ktorých ste slabý. Na začiatok si vyberte jedného človeka, ktorý by vaše podnikanie mohol posunúť dopredu čo najviac.

Pri práci s ľuďmi je dôležité, aby každý člen tímu vedel, aký je spoločný cieľ a zároveň jeho vlastná rola, ktorú zastáva. Dôležitým faktorom je komunikácia, ktorá smeruje k vzájomnému pochopeniu, akceptovaniu a vnútornej spokojnosti jednotlivca. 

podnikanie
Foto: Marek Mucha

7. Začnite hneď a tvrdo pracujte

Nečakajte na správny čas. Začnite hneď a učte sa za jazdy. V dnešnej dobe sme zahltení informáciami, vieme si čokoľvek dohľadať, bez problémov sa poradiť, no zabúdame poznatky aplikovať do praxe a potom po rokoch s prekvapením zistíme, že sme stále na tom istom mieste. Akcia patrí medzi najdôležitejšie faktory úspechu. Bez práce a prekonávania sa to naozaj nepôjde.“

„V prípade, že sa rozhodnete podnikať v oblasti finančného sprostredkovania, máte tú výhodu, že nemusíte mať vstupný kapitál, stačí investovať váš čas. Navyše vieme ponúknuť overené know-how, systém vzdelávania a prideliť mentora, ktorý vám odovzdá svoje skúsenosti.“

„Pred desiatimi rokmi mi ľudia hovorili, že všetkého je už veľa a podnikať sa v dnešnej dobe nedá. Hovoria mi to aj dnes a viem, že mi to budú hovoriť aj o ďalších desať rokov. Nenechajte sa tým odradiť. Úspešní ľudia si život sami vytvárajú, tí ostatní ho bohužiaľ iba prežívajú. Aký postoj si zvolíte, záleží iba na vás,“ uzatvára Martin Oravec.