29. decembra 2021

Nemeckého hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena pozná snáď každý. Možno veľa ľudí však nevie, aká bola maestrova posadnutosť, ktorú s ním mnohí z nás zdieľajú – jeho láske ku káve.

Na Beethovenovej láske ku káve je však zaujímavé to, akým spôsobom si ju vychutnával. Ráno si odpočítal presne 60 kávových zrniek, lebo veril, že to je optimálne množstvo pre dokonalú šálku kávy.

Nebol to zvyk, skôr rituál

Aký je v tom rozdiel? A ako to môžeme uplatniť v našich životoch, dokonca aj pri hospodárení s peniazmi v domácnosti?

„Zvyky sa zmenia na rituály tým, že si ich spojíme s niečím, čo radi robíme,“ hovorí McKeown. „Keď to spravíme, máme moc premeniť únavnú úlohu na zážitok, ktorý nám prináša radosť.“

„Naše rituály sú zvyky, ktorým sme dali našu dušu.“

Reklama

Ale čo ten rozpočet? Rozpočet je ako zubná niť finančného plánovania – každý vie, že by s ním mal pracovať, no len málokto to aj naozaj robí.

Existuje teda spôsob, ako premeniť túto únavnú úlohu na efektívny zvyk alebo, ešte lepšie, na životodarný rituál?

Áno. Jednoducho aplikujme McKeownovu radu. Spojme niečo, čo by sme mali urobiť – rozpočet – s niečím, čo robiť chceme. Ukážem vám niekoľko krokov, aby som vám pomohol naštartovať rituál a vy si ho môžete prispôsobiť tak, ako vám to vyhovuje.

1. Vyberte si čas.

Súčasťou vytvárania návykov je nájsť si konzistentný rytmus, takže si vyberte vhodný, opakovateľný čas. Moja osobná preferencia je sobota dopoludnia.

Tak mám možnosť si ráno pospať, dať si v pokoji raňajky alebo ísť na paddle surfing bez toho, aby sa mi to prekrývalo s poobednými aktivitami. Síce máme tendenciu robiť si rozpočet mesačne, týždenný rytmus zosúlaďovania a kontroly nám však pomôže zabezpečiť nakalibrovať si výdavky počas celého mesiaca.

2. Vyberte si vhodné miesto.

Nájdite si miesto, kde vás nikto a nič nebude rozptyľovať a kde sa cítite dobre. Môže to byť konkrétna miestnosť u vás doma, vo vašom obľúbenom kresle alebo v kaviarni. Hlavne to musí byť miesto, kde skutočne chcete stráviť 30 – 60 minút, lebo približne toľko času budete potrebovať.

3. Vyberte si nástroj.

V súčasnosti existuje množstvo finančných a rozpočtových aplikácií. Možno až priveľa. Najjednoduchšia na používanie je podľa môjho názoru aplikácia Mint a najefektívnejšia YNAB (You Need A Budget). V oboch prípadoch je veľkou výhodou, že si stiahnu všetky vaše finančné transakcie (už žiadne pokrčené potvrdenky) a keď vás softvér už spozná, pomôže vám kategorizovať výdavky.

Obidve vám ponúkajú možnosť vidieť celý váš finančný svet na jednom mieste. Na YNAB sa mi najviac páči mechanizmus, ktorý zabezpečuje, aby ste nežili od výplaty do výplaty. Má tiež vášnivú skupinu sledovateľov, takže okrem množstva inštruktážnych videí nájdete aj nekonečný prúd podpory.

4. Vyberte si párovanie.

Ako McKeown povedal, najlepší spôsob, ako zmeniť návyk na rituál, je spojiť ho s niečím, čo máte radi. Ako to môžete urobiť? Ja osobne si môj rozpočtový rituál párujem s tromi vecami, ktoré milujem: s dobrou hudbou v pozadí, kúskom tmavej čokolády a šálkou silnej čiernej kávy.

(Aj keď priznávam, že nepočítam počet kávových zrniek.)

To je môj spôsob, ako vytvoriť zo zvyku rituál. Uvarím si kávu, vyberiem si album, vezmem kúsok čokolády a sadnem si k notebooku v príjemnom prostredí.

Pokiaľ nevynechám ani jeden týždeň, tak som za 20 minút hotový. S výnimkou konca mesiaca, vtedy mi to zaberie možno 30 minút.

A možno najlepšie zo všetkého je, že keď skončím, cítim sa spokojný a kľudný. Keď zavriem notebook, je to symbolické znamenie, že moje domáce financie sú pod kontrolou. Ešte lepšie je, že ak som za uplynulý týždeň nevybočil a riadil sa rozpočtom, budem schopný mať aj nejaký prebytok a tým pádom si možno vylepšiť víkendové plány.

Myslím si, že najlepšie veci v živote sú tie, ktoré nás priťahujú a nie tie, do ktorých sme nútení. S trochou kreativity si môžete vytvoriť rituály, ktoré vás budú lákať a hoci sú potrebné, môžu sa stať aj príjemnými.

Dokonca aj rozpočtovanie.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?