28. augusta 2019

Jeden požiar za druhým. Tento rok ich zaznamenali v Brazílii viac ako 78 380, čo je najvyšší počet od roku 2013. A práve preto najbohatší muž Európy Bernard Arnault oznámil, že jeho luxusný dom LVMH prispeje na boj proti požiarom, ktoré aktuálne ničia amazonský dažďový prales, 11 miliónov amerických dolárov.

Riaditelia skupiny s luxusným tovarom, ktorá zahŕňa značky ako Louis Vuitton či výrobcu šampanského Moët & Chandon, 26. augusta oznámili, že sa pridávajú k iniciatíve G7 na ochranu amazonského dažďového pralesa. A to v „spoločnom úsilí“ ochrániť tento „poklad svetového dedičstva“.

Počas požiarov v Amazónii údaje zo satelitov ukazujú, že každú minútu tam zhorí les o veľkosti futbalového ihriska. V pralese žijú milióny druhov rastlín a zvierat a milión domorodých obyvateľov. Pre absorpciu oxidu uhličitého z ovzdušia a produkciu kyslíka sa amazonský prales často označuje ako „pľúca Zeme“.

Skupina spoločností pod strechou LVMH uviedla, že pre Francúzsko je „česť“ podieľať sa na ochrane tohto obrovského dažďového pralesa, ktorý sa tiahne cez Brazíliu, Peru a ďalšie juhoamerické krajiny.

Ďalší štedrý dar miliardára Warrena Buffetta.
Charite venuje 3,6 miliardy dolárov z vlastných akcií

Jeden z riaditeľov LVMH Yann Arthus-Bertrand povedal: „Ochrana životného prostredia nie je len o slovách a príhovoroch či podpisovaní deklarácií. Vyžaduje si, aby sa diali konkrétne spoločné aktivity v čase, keď nastane nebezpečenstvo. Aby sme tak boli schopní poskytnúť miestnym odborníkom potrebné zdroje. A aby sme tak spolupracovali na záchrane našej planéty.“

Požiar verzus peniaze

Brazílsky populistický prezident Jair Bolsonaro však vzápätí odbil hlasy volajúce po tom, aby jeho krajina zintenzívnila protipožiarne úsilie. Po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil, že krajiny G7 poskytnú na boj proti požiarom a na odstraňovanie ich následkov 22 miliónov dolárov, Bolsonaro túto pomoc odmietol. Zároveň obvinil Francúzsko, že sa k Brazílii správa ako ku „kolónii“.

Bolsonarov zástupca Onyx Lorenzoni pre Globo news povedal: „Ďakujeme, ale tie zdroje možno budú užitočnejšie pri zalesňovaní Európy.“ Lorenzoni tiež priamo poukázal na Francúzsko a aprílový požiar katedrály Notre-Dame v Paríži. „Macron nedokázal ani len predísť predvídateľnému požiaru v kostole, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. A taký človek chce poučovať náš národ?“

Kráľ luxusu Arnault ovládne Dior,
za pár hodín zbohatol o 5 miliárd

Dar vo výške 11 miliónov dolárov na boj proti požiarom v Amazónii prichádza potom, ako rodina Arnaultovcov na zreštaurovanie katedrály Notre-Dame venovala 222 miliónov dolárov. Tento dar od Arnaultovcov ale vyvolal otázky zo strany rôznych charít aj politikov, či ich skutočným motívom nie sú daňové úľavy, ako aj vlnu kritiky po tom, ako sa prevody sľúbených peňazí na účet fondu určeného na rekonštrukciu katedrály oneskorovali.

Arnault sa napokon vyjadril, že jeho rodinná holdingová spoločnosť sa ešte ani len nekvalifikovala na možné daňové úľavy z charitatívnych darov a celú vec označil za „neopodstatnenú kontroverziu“. A dodal, že je „dosť desivé vidieť, že vo Francúzsku vás kritizujú už aj za to, že chcete robiť niečo vo všeobecnom záujme.“

Autorom textu je David Dawkins. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk