19. novembra 2018

Vytvorila dve módne značky, Mamimo a Imani, so sestrou tiež začala vyrábať náušnice Betónky, napísala knihu o výchove detí a píše blog, pričom sa okamžite dostala do výberu finalistov na ocenenie Bloger roka. Nika Macinská je však najmä mamou ôsmich detí a asi najčastejšie dostáva otázku, ako to môže všetko stíhať. Ponúka päť rád, ktoré vám pomôžu vyhrať nad časom.

Nika Macinská vyštudovala manažment, napriek tomu vraví, že čas si stráži vďaka princípom, ktoré nadobudla celkom prirodzene.

Mama ôsmich detí podniká a bloguje.
Hovorí, že veľká rodina nie je pre biznis prekážkou

„Time manažment je veľká téma. Mnohé teoretické princípy uplatňujem v praxi bez toho, aby som si uvedomovala, že to sú nejaké teoretické princípy. Nezaviedla som ich do svojho života zámerne a systematicky, ale celé to tak vyplynulo. Pri ôsmich deťoch, biznise, domácnosti, manželstve a rôznych dobrovoľníckych aktivitách bolo nevyhnutné, aby som si čas rozplánovala,“ vysvetľuje Nika Macinská, ktorá je dôkazom toho, že nad časom sa dá vyhrať – v zmysle stihnúť oveľa viac vecí, ako si dokážeme predstaviť – len s ním treba kontrolovane narábať.

1. Vision board na pracovnom stole a diár

Svoje povinnosti a aktivity dňa majte na očiach, môžete tak eliminovať možnosť, že na niečo zabudnete. A budete si tiež strážiť čas. „Mať vision board na svojom pracovnom stole je úplne normálne. Vytvorila som si svoj vlastný diár, lebo mi nevyhovoval žiadny, ktorý som si kúpila. Nevyhovovali mi možnosti tabuliek, tak si diár vytváram priebežne, postupne a robím si tam tabuľky tak, ako to potrebujem,“ prezrádza podnikateľka.

Diár podnikateľky Niky Macinskej. Tvorí si ho sama podľa vlastných potrieb
Diár Niky Macinskej. Tvorí si ho sama podľa vlastných potrieb. Foto: archív Niky Macinskej

2. Čo je napísané, to platí

„Tým, že sme každý iný, tak každému z nás vyhovuje iný spôsob plánovania času, ale jedna vec je maximálne dôležitá. Pokiaľ si človek povinnosti nenapíše, to je jedno, či na papier, do počítača alebo do mobilu, tak to je akoby ani neexistovali,“ hovorí Nika, ktorá je presvedčená, že mať svoj time manažment iba v hlave nestačí. Ak si však človek napíše na viditeľné, dostupné miesto všetko, čo ho čaká, nezabudne na to.

Keď mama bloguje: Michala Grešková
a jej dcéry Dorota, Gréta a Agáta sú idolom módnych značiek

3. Zlaté Paretovo pravidlo 80/20

Taliansky ekonóm Vilfredo Pareto už v 19. storočí vyvinul pravidlo 80/20, ktoré si našlo uplatnenie asi vo všetkých odvetviach. Napríklad platí, že 20 percent zákazníkov robí 80 percent tržby. Ale toto pravidlo možno uplatniť aj na organizovanie času. Aj Nika Macinská vraví, že funguje.

Treba si však vytriediť priority. „Niektoré veci stačí urobiť na 20 percent výkonu a mám  80 percentnú úspešnosť alebo efektivitu. Postupne som si uvedomila, že v mojom plánovaní reálne toto pravidlo funguje,“ vraví Nika Macinská.

Vision board považuje Nika Macinská za výdatnú pomôcku pri organizovaní času.
Vision board považuje Nika Macinská za výdatnú pomôcku pri organizovaní času. Foto: archív Niky Macinskej

4. Time manažment na mieru

Pri plánovaní času musíme počúvať vlastné potreby a zohľadniť reálne možnosti. „Pred piatimi rokmi malo moje dieťa rok, teraz má šesť rokov a chodí do školy. Takže pred piatimi rokmi som mala toho veľa a mala som oveľa menej času na to, aby som to stíhala,“ vraví Nika, pričom priznáva, že mnohé veci ju už tak nestresujú v podnikaní ani v súkromí.

„Celé je to proces aj materstvo, aj budovanie vzťahov v práci. Pre mňa to nie je také ťažké ako pre človeka, ktorý sa na to pozrie z vonku.“

5. Vytvorte si stratégiu a a odhodlane sa pustite do jej naplnenia

Dobrý časový plán nie je len o krátkodobých cieľoch, ale aj o tom, kam sa chcete dostať, čo chcete dosiahnuť. Nika Macinská sa dlho pohrávala s myšlienkou začať písať, no nevidela vo svojom diári voľný čas. Až raz jednoducho začala.

Nika Macinská s manželom a ôsmimi deťmi.
Ak si pracovný čas ustrážite, budete si môcť užiť viac voľných chvíľ s rodinou. Foto: archív Niky Macinskej

„Keď som prehodnocovala svoje ciele, čo chcem robiť o dvadsať rokov, a viem, že to znie divoko, lebo dvadsať rokov je strašne dlhé obdobie, uvedomila som si, že ma láka odovzdávať skúsenosti,“ priznáva Nika. Tá napísala knihu Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú a píše blog Denník mamy, kde radí, ako si poradiť s výchovou detí a snaží sa ženy inšpirovať, aby verili v samy seba. Sebadôvera je potom základným kľúčom k realizácii vlastných vízií.

Hlavné foto: ilustračné. Zdroj: Unsplash/Brooke Cagle