6. apríla 2021

Keď premýšľate o zmene práce či kariéry, možno sa cítite trochu previnilo, že nedokážete oceniť pracovné príležitosti u aktuálneho zamestnávateľa. Na túžbe po novej výzve a pracovnom dobrodružstve však nie je nič zlé. Máte právo na to, aby vás vaša kariéra napĺňala.

No niekedy je zmena neefektívna, nedarí sa vám nájsť to, čo chcete, alebo neviete, ako začať. Nahliadnite do piatich bodov, ktorých prehodnotenie vám môže pomôcť na vašej novej kariérnej ceste.

Nepoznáte sa dosť dobre

Čínsky filozof Lao-C’ povedal: „Poznať iných, to je inteligencia. Poznať samého seba, to je múdrosť. Ovládať iných je sila, ovládať seba je skutočná veľkosť.“

V našich kariérach sa ako v zrkadle odrážajú naše životy. Keď máte problémy s perfekcionizmom, potrebujete každému vyhovieť, alebo trpíte nedostatkom sebavedomia, dokáže to zasiahnuť aj vaše rozhodovanie o zmene práce.

Takže keď začnete hlbokým spoznávaním seba, môže vám to pomôcť. Ak máte jasno v tom, kým ste, bude vám jasnejšie, aké možnosti sa vám otvárajú a kde máte hranice. 

Reklama

Poznanie samého či samej seba je základom úspešnej kariérnej zmeny. Ak sa teda rozhodnete posunúť, dávajte si pozor, ako sa budete prezentovať na pohovoroch. Aj tu vám pomôže sebapoznanie.

Žijete stále v minulosti

Každá pracovná oblasť má špecifickú terminológiu a dokonca aj jednotlivé firmy majú svojský žargón. Keď meníte kariéru, musíte rozprávať tak, aby vám rozumeli aj ľudia z inej oblasti. Dobré je pozrieť sa, ako komunikuje firma, v ktorej sa uchádzate o pozíciu – na ich webe, či v médiách – a prispôsobiť svoj prejav tak, aby ladil s novou firmou.

Nezaplňte svoj profil na LinkedIn len kľúčovými slovami, ktoré hovoria o vašich zručnostiach. Tie ovládate, pretože ste sa ich naučili v minulosti. Teraz ale hľadíte do budúcnosti a váš profil musí prezradiť niečo aj o vašej osobnosti, energii, ktorú prinášate do tímu, o tom, ako viete zvládať stres. Nový zamestnávateľ musí vidieť, čo dokážete.   

Necháte sa vystresovať

Stres ovplyvňuje vašu schopnosť rozhodovať sa, sústrediť sa aj vcítiť sa. Vyhnite sa preto týmto stresujúcim a nesprávnym úvahám o kariérnej zmene:    

  • Bez tejto práce nebudem mať žiadnu identitu, pretože bola tým, čo ma doteraz definovalo.
  • Nezaslúžim si byť v práci šťastný/-á.
  • Nikto ma nezamestná, pretože som starý/-á, prípadne som nedosiahol/-a dosť úspechov. 

Pri zmene myslite na svoju životnú pohodu a na niečo čo vás upokojuje, aby ste mali na veľké rozhodnutie dostatok energie. 

Nevenujete zmene dosť času

Máte pocit, že na zmenu práce si nedokážete nájsť čas, pretože pracujete na plný úväzok a popri práci ledva stíhate žiť? Musíte sa v tomto prekonať. Vedzte, že hľadanie novej práce nie je rovnaký proces, akým bol pred desiatimi, piatimi, dokonca ani pred tromi rokmi.

Ak len rozposielate životopisy, nečakajte oslnivý úspech. Spôsob číslo jedna, akým si dnes ľudia hľadajú prácu, je cez referenciu – či už od pracovníka zodpovedného za HR alebo nejakého iného zamestnanca.    

Mark Granovetter skúmal, ako si ľudia hľadajú prácu, a zistil, že ľudské kontakty zohrávajú pri hľadaní zamestnania kľúčovú úlohu. Podľa neho sú to práve vaše vzdialenejšie kontakty, ktoré vám v čase veľkej zmeny môžu dopomôcť k lepšej pozícii aj vyššiemu platu. 

Samozrejme, popri tom nezabudnite pracovať na vašich schopnostiach ako upútať na pohovore, aj na budovaní vašej osobnosti. Nikdy nezabúdajte na to, že zamestnávateľ do vás investuje. Ak ho nepresvedčíte, že ide spraviť dobré rozhodnutie, k zmene kariéry vám nepomôže.     

Obmedzujete sa

Tento prieskum, ako aj mnoho iných, poukazuje na to, že ženy pošlú životopis na pozíciu, ktorú si prezerajú, o 16 % menej často ako muži. Nestavajte si limity. Určite je vo vás veľký potenciál a máte čo ponúknuť. Obklopte sa ľuďmi, ktorí chcú od života veľa, inšpirujú vás a pri ktorých bude vaša sebadôvera rásť. 

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorkou je prispievateľka Rachel Montañez, ktorá píše o kariérnych témach. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?