6. októbra 2021

Údery od tohto muža by ste nechceli dostať. Hovoria o ňom, že má „the fastest hands“ – najrýchlejšie ruky. Na Slovensko sa presťahoval pred tromi rokmi a vytvoril tu rekordy, ktorými sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov s najvyšším počtom boxerských úderov za jednu minútu a za tri minúty. Počet: 334, respektíve 919.

Ruský kickboxer Pavel Trusov v Bratislave trénuje aj vlastných zverencov. No jeho najväčším cieľom je motivovať ľudí k športu.

„Chcem povzbudiť všetkých, ktorí budú tento článok čítať, aby začali trénovať. Je jedno, aký šport preferujete. Mali by ste si zapamätať, že nečinnosť je tá najhoršia vec.“

Dvadsaťsedemročný Pavel Trusov pochádza z mesta Bryansk s niečo vyše 400-tisíc obyvateľmi. Situované je necelých 400 kilometrov juhovýchodne od Moskvy.

„Som posadnutý boxom, kickboxom, jogou a myslím si, že aj keď nesúťažím, nie je to dôvod, aby som prestal trénovať. Práve naopak. Je to dôvod, prečo sa snažím pomáhať ľuďom, aby si s pomocou športu zlepšovali zdravie. Mojim cieľom sú zdraví ľudia,“ hovorí Pavel Trusov. Foto: Pavel Trusov

V rodnom Bryansku Pavel navštevoval športové gymnázium a vyštudoval ekonomickú vysokú školu, no jeho najväčšou láskou je šport, konkrétne kickbox.

Reklama

„Celý život som sa snažil byť tou najlepšou verziou seba samého. Nielen pre seba, ale aj pre ľudí, ktorých mám rád a ktorí sú mi blízki,“ povedal Pavel pre Forbes.sk.

Pred tromi rokmi sa rozhodol, že sa presťahuje na Slovensko. Prišiel sem s cieľom šíriť svoj koncept kickboxu a športu všeobecne a propagovať ho v najširšom zmysle slova.

Kickbox od šiestich rokov

A o kickboxe toho vie naozaj dosť: tomuto športu sa venuje vyše 20 rokov. S tréningami začínal ako šesťročný. „Rodičia ma zapísali na tréningy kickboxu v Bryansku a po prvý raz som so svojím tímom súťažil ako osemročný. Spomínam si na tie silné emócie a podporu mojich priateľov. Mojím najobľúbenejším fanúšikom bola moja mama. Stále kričala a povzbudzovala ma,“ hovorí Pavel.

Trénovať začal ako šesťročný. Foto: Pavel Trusov

Od ôsmich rokov až do osemnástky sa venoval súťaženiu, ale ako hovorí, jeho rodičia si dali záležať aj na tom, aby nezanedbával školu a dostal aj dobré vzdelanie.

Vo svojom športe dosiahol obdivuhodné výsledky. Pavel je niekoľkonásobným víťazom mesta Bryansk a dvojnásobným šampiónom na celonárodnej ruskej úrovni.

So súťažením prestal v roku 2013 a pracoval aj počas štúdia, aby pomohol svojej rodine. Zároveň sa však venoval tomu, aby prehĺbil svoje vedomosti o športe.

„Šport je veda. Je to systém cvičení, ktorý dokáže vyliečiť nielen vaše telo, ale aj dušu. Každý sa môže v športe nájsť,“ hovorí Pavel. V súčasnosti pôsobí ako tréner a snaží sa, aby svojich zverencov motivoval a pomohol aj im nájsjť lásku k športu.

„Som posadnutý boxom, kickboxom, jogou a myslím si, že aj keď nesúťažím, nie je to dôvod, aby som prestal trénovať. Práve naopak. Je to dôvod, prečo sa snažím pomáhať ľuďom, aby si s pomocou športu zlepšovali zdravie. Mojim cieľom sú zdraví ľudia,“ hovorí Pavel.

Zápisy do Guinessovej knihy rekordov

Aktuálne je Pavel držiteľom dvoch Guinessových rekordov. Dosiahol najvyšší počet boxerských úderov za minútu (334) a za tri minúty (919). Oba rekordy dosiahol už počas svojho pobytu v Bratislave.

„Bolo to veľmi náročné, nielen fyzicky, ale aj po mentálnej stránke. Oba rekordy boli na hrane mojich síl. Na každý z nich som sa pripravoval viac ako pol roka. Keď som sa skoro vzdal, podporila ma moja rodina. Dokázali sme to,“ hovorí Pavel.

„Keď zabudneš na bolesť, keď zo svojej mysle vymažeš slabosť, staneš sa super hrdinom. A super hrdinom by si mal byť v telocvični aj v skutočnom živote,“ hovorí Pavel. Foto: Pavel Trusov

Tieto rekordy ho naučili, že môže dosiahnuť všetko, čo chce. „Táto disciplína je monotónna záležitosť. A nie každý to vydrží,“ vysvetľuje Pavel.

Bez športu sa nedá žiť

Ako dodáva, aj týmito výkonmi sa mu podarilo motivovať veľa ľudí, aby začali športovať. To, že on sám je presvedčený o športe ako nevyhnutnej súčasti života, je jasné z jeho slov.

„Tréningy sú mojím kyslíkom. Disciplína je základ pre každého skutočného športovca. Táto myšlienka je podstatou nášho športu. Keď mi rodičia (na tréning) privedú svoje deti, v prvom rade im vysvetlím, aká dôležitá je disciplína,“ hovorí Pavel.

„Keď zabudneš na bolesť, keď zo svojej pamäti vymažeš slabosť, staneš sa super hrdinom. A super hrdinom by si mal byť v telocvični aj v skutočnom živote,“ dodáva Pavel.

Pavel Trusov je dvojnásobný ruský šampión v kickboxe. Foto: Pavel Trusov

Tento rok sa Pavlovi podarilo v Bratislave otvoriť vlastné centrum s názvom Monster Factory a z tohto úspechu sa veľmi teší. Denne pracuje s viac ako 20 zverencami – dospelými aj deťmi. „Pomáham ľuďom s rehabilitáciou, mobilitou, hlavnými zdravotnými problémami a, samozrejme, učím aj kickbox,“ hovorí. Okrem toho pomáha s prípravou na súťaže aj tenistom.

Veľmi rád trénuje hlavne deti a ako dodáva, čoskoro sa s ním aj s dospelými zverencami predstavia na slovenských majstrovstvách v kickboxe a boxe.

Reklama

A čo by dodal ako svoje hlavné posolstvo? „Chcem povzbudiť všetkých, ktorí budú tento článok čítať, aby začali trénovať. Je jedno, aký šport preferujete. Mali by ste si zapamätať, že nečinnosť je tá najhoršia vec.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?