28. marca 2018

Vždy iná lokalita, iní hostia, šéfkuchári aj jedlá. To je pop-up koncept Forbidden Taste, ktorý vymyslela Ivon Hrnčiarová so svojím manželom Tinom. Nápad sa zrodil pri pohári vína, keď si povedali, že aj návšteva tej najlepšej reštaurácie je tak trochu nuda, ktorej chýba poriadne prekvapenie. Rozhodli sa to zmeniť a pred piatimi rokmi pripravili prvú večeru plnú prekvapení, unikátnych pokrmov a netradičnej atmosféry v pražskej trafostanici. Odvtedy si tento koncept získal množstvo priaznivcov a Ivon sa v roku 2017 umiestnila aj v slovenskom rebríčku Forbes 30 pod 30. Čo ju za ostatný rok najviac potešilo a aké novinky pripravuje?

Potešil ju prvý slovenský Forbidden Taste

Forbidden Taste, v preklade Zakázaná chuť, svojim hosťom prináša spojenie netradičných chutí s netradičnými priestormi ako trafostanica, skate park či galéria. Hostia sa až v deň konania dozvedia bližšie informácie, aj tie sú však iba vo forme indícii – napríklad SMS s názvom zástavky, na ktorej majú vystúpiť. Záujem o takúto ochutnávku je veľký. Kapacita takéhoto podujatia býva väčšinou 30 ľudí a pravidlom je, že ten istý človek sa nesmie zúčastniť dvoch večerí za sebou.

Ivon prezradila, že za ostatný rok ju najviac potešil prvý slovenský Forbidden Taste v Bratislave s názvom On the Move: „Večera sa konala v tréningovej hale pre extrémne športy Hangair, ktorá v tej dobe nebola ešte pre verejnosť otvorená. Je to miesto, kde môžu športovci trénovať na trampolínach, skejtovať v rampe alebo skákať do foampitu na bicykli zo skokanských mostíkov.“ O jedlo sa tu starali traja špičkoví šéfkuchári a hostia si mohli vyskúšať aj všetky atrakcie.

Prvý slovenský Forbidden Taste v Hangair. Foto: archív Ivon Hrnčiarová

Najväčšou zmenou vo fungovaní Forbidden Taste v roku 2017 bolo sťahovanie. V multifunkčnom priestore Forbidden Spot mali svoj Tasting ateliér, no kvôli jeho renovácii sa museli presťahovať.

Čo sa skrýva za dverami kreatívneho priestoru Forbidden Spot v Prahe

Reklama

„Budova sa bude rekonštruovať a dostali sme tri mesiace na vysťahovanie sa. Momentálne sa vraciame do naozajstného pop-up štýlu, kedy akcie a večere organizujeme len v externých lokalitách,“ približuje talentovaná podnikateľka najbližšie fungovanie konceptu.

Forbidden Taste je aj o gastro osvete

Ivon Hrnčiarová vyštudovala marketingovú komunikáciu – jeden semester strávila v Portugalsku, postgraduálne štúdium absolvovala vo Walese a od svojich osemnástich rokov pracovala ako delegátka. Láska k cestovaniu v nej prebudila vášeň k jedlu, ktorá v našich končinách nie je taká nespútaná ako v zahraničí. Aj preto začala s osvetou Forbidden Taste nielen v rámci firemných a verejných pop-up večerí.

Netradičné miesta dodávajú akcii jedinečnú atmosféru. Foto: Peter Hricko

Každý rok sa zapájame do akcií ako napríklad Food Revolution Day, ktorého myšlienkou je podporiť zdravé stravovanie a osvetu u detí – viesť ich k tomu, aby vedeli, čo a ako jesť správne. Pred Vianocami sme tiež doručili takmer 400 kg ovocia do školy pre deti zo znevýhodnených rodín na východe Slovenska,“ opisuje rodáčka zo Zvolena.

Všíma si aj to, že vzťah Slovákov a Čechov k jedlu sa z roka na rok mení k lepšiemu. „Ľudí zaujíma čoraz viac, čo jedia, odkiaľ suroviny pochádzajú, či boli privezené z lokálnych fariem a sadov, alebo prekonali vzdialenosť tisícok kilometrov. A podľa toho sa i rozhodujú.“ Ivon zároveň pozoruje, že gastronómia nie je už iba o kvalite jedla, ale aj o zážitku, ktorý si človek so sebou odnáša.

Ivon Hrnčiarová založila Forbidden Taste so svojím manželom Tinom. Foto: Peter Hricko

Plány do budúcnosti

Vo Forbidden Taste už majú vyhliadnuté ďalšie lokácie pre svoje eventy, niektoré z nich aj v Bratislave. „Miesto však bohužiaľ neprezradím, pretože verím, že sa nám tam v budúcnosti podarí pop-up večeru zorganizovať. Nebudem teda kaziť budúcim hosťom prekvapenie.“ Okrem toho plánujú otvoriť miesto s názvom Forbidden Taste Experience, ktoré prepojí viacero ich nápadov. Ivon si však uvedomuje, že premeniť tieto návrhy na skutočnosť potrvá ešte niekoľko rokov.

Darujte gastrozážitok: 10 tipov od špičkového kuchára Záhumenského

V lete chcú predstaviť aj nový koncept, pôjde o sériu pop-upov plnú prekvapení. „Rozhodli sme sa ale, že leto spravíme hravé i pre dospelých. Počas jedného večera zažijú dostatočne veľa prekvapení, aby im to stačilo na celé letné prázdniny.“

Ktoré jedlo bolo na Forbidden Taste pre hostí najväčším zážitkom? Je to dezert Sweet Tattoo zložený z ovocných gélov, espúm, jedlého prachu či čokolády. „Hosť dostane čiernu rukavicu, na ktorú mu šéfkuchár naservíruje postupne všetky zložky dezertu. Sladké tetovanie zje potom priamo lyžičkou z ruky,“ prezradila Ivon pokrm, ktorý si ľudia najčastejšie fotia.

Dezert Sweet Tattoo sa servíruje priamo na ruku. Foto: Katarína Bell

Forbidden Taste už šiesty rok pôsobí v Prahe a je pochopiteľné, že najväčší záujem zo strany milovníkov jedla zažíva v Česku. Po zaradení do rebríčka 30 pod 30 slovenského vydania Forbes, sa však spustila vlna záujmu aj na našom území.

Minulý rok sme hlavne v predvianočnej sezóne organizovali súkromné zážitkové večere v netradičných lokalitách i v Bratislave. Je to pre nás výzva, ale pomaly sa udomácňujeme aj na Slovensku. V najbližšom období nás čakajú na Slovensku akcie i mimo hlavného mesta,“ uzatvára Ivon Hrnčiarová.

Hlavná foto: Peter Hricko

Nový rebríček 30 pod 30 pre vás pripravujeme v aprílovom čísle magazínu Forbes.