7. decembra 2021

V knihe Humans – 30 tvárí lepšieho Slovenska spísala reportérka a fotografka Jana Čavojská príbehy obyčajných (ale nezvyčajných) ľudí, ktorí dokázali niečo výnimočné. Aj keď nikto z nich neobjavil liek na koronavírus ani návod na riešenie klimatickej krízy, ich príbehy inšpirujú a zohrejú pri srdci.

Sám so svojou hlavou

Štefan Pišta Bačkor

Foto: Jana Čavojská

Keď sa narodíš v Poprade a prvé, čo po zobudení vidíš, sú Tatry, nemáš veľmi na výber. Tak sa začína príbeh vysokohorského tatranského nosiča Pištu Bačkora. Vyštudoval ochranu prírody na Fakulte ekológie a environmentalistiky vo Zvolene. Dodnes patrí k nosičom a v Starom Smokovci prevádzkuje Švajčiarsky dom, kde je okrem iného aj malé múzeum nosičstva. Organizuje tam aj prednášky a teambuildingy.

Advokáti podceňovanej architektúry

Martin Lipták a Čierne diery

Cesty do zabudnutých regiónov, návštevy starých tovární, obytných kolónií či schátraných industriálnych budov. Záľuba Martina a partie kamarátov prerástla do celoslovenského fenoménu. Ich grafiky, mapy a knihy sa stali legendárnymi. Toto nie je príbeh „veľkých dejín“, Čierne diery sa zaoberajú skôr „dejinami vašich susedov“, hovorí Martin.

Reklama

Darčeky od života

Michaela Trizuliaková

Foto: Jana Čavojská

Má 70 rokov a ešte pred piatimi rokmi ledva dokázala stáť na parkete. Dnes organizuje stretnutia dynamickej pohybovej meditácie 5Rytmov. Len čo sa rozhýbu tanečníci, privrie oči, a pridá sa k nim, šedivé vlasy jej pri tanci divoko vejú. Jej život by vystačil na knihu. Zažila to najhoršie z komunistického režimu, po revolúcii bola aktívna v spoločenskom živote aj politike. V živote ju trápilo aj zdravie a tak objavila meditáciu pohybom. Dnes je (okrem iného) aj dídžejka.

Warholand na konci sveta

Martin Cubjak

Foto: Jana Čavojská

Z „trhača lístkov“ pri vstupe do Múzea moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach sa stal lektorom a neskôr úspešným privátnym galeristom so zameraním na Warhola, Heringa, Kaufmanna, súčasné umenie a streetart. Zhoda okolností ho však zaviedla späť do Medzilaboriec a dnes stojí na čele Warholovho múzea. „Cesta za umením by mala byť ako slávnosť. Ako keď sa ide do kostola alebo na púť,“ hovorí.

Zberateľskú edíciu knihy Humans: 30 tvárí lepšieho Slovenska si môžete objednať tu. Poštovné je na nás!

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?