22. júla 2021

Máte svoje peniaze pod kontrolou? Alebo vám doslova unikajú pomedzi prsty? Tu je niekoľko častých chýb, ktoré ľudia robia a spôsobujú si tak ujmu na ceste k finančnému úspechu. A tiež rady, čo môžete urobiť lepšie.

1. Mať príliš agresívne očakávania.

Finančné plánovanie vyžaduje, aby ste do istej miery vedeli odhadnúť, čo sa môže stať v budúcnosti. Aby ste mohli modelovať potenciálne scenáre, musíte rátať s premennými vrátane vašich príjmov, výdavkov, peňažných tokov, návratnosti investícií a ďalších premenných.

Príliš agresívne očakávania môžu byť najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia pri svojom plánovaní. V tomto prípade môže byť výraz „agresívne“ synonymom pre výraz „optimistické“.

Niektorí radi predpokladajú, že v budúcnosti zarobia oveľa viac ako dnes, že dostanú obrovské bonusy alebo že stúpne hodnota ich akcií. Alebo si nájdu investičné príležitosti a predpokladajú, že tam nemôžu stratiť (aj keď v skutočnosti všetky investície nesú riziko straty).

Alebo si netvoria dostupnú finančnú rezervu, pretože vo svojej budúcnosti nevidia žiadnu katastrofickú udalosť, ktorá by mohla osobne ovplyvniť ich život. Môžu tiež predpokladať, že budú mať vždy tú istú prácu, ktorú majú teraz, a táto práca bude vždy poskytovať výhody, na ktoré sa v súčasnosti spoliehajú.

Reklama

Ak vo vašich predpokladoch nie je priestor pre chyby, sú jednoducho príliš agresívne. Nemôžete predpokladať, že veci vždy pôjdu podľa plánu, alebo že už nikdy nebudete musieť čeliť neočakávaným finančným nákladom a stratám.

Dobrý plán je ten, ktorý prichádza s mnohými plánmi, ktoré sú doň zabudované, vo forme rezerv na nepredvídané udalosti, finančného vankúša a konzervatívnych predpokladov. Napríklad rátajte s tým, že zarobíte o niečo menej, ako reálne očakávate, alebo miniete o niečo viac, ako si skutočne myslíte.

2. Ignorovať možné zmeny.

Táto chyba je trochu nehmatateľná, ale pre finančný plán môže byť stále smrteľná. Ak dnes robíte rozhodnutia, ktoré vás nútia správať sa určitým spôsobom veľmi dlho, nezohľadnili ste skutočnosť, že život je zmena.

To, kým ste dnes, nemusíte byť o 5 rokov (nehovoriac o 10 alebo 20 rokoch). Naše záujmy, ciele a priority sa vekom často menia. To nie je zlá vec. Problém je, keď nastavíte presný plán založený na vašich súčasných preferenciách. Tu je príklad, ako sa to bežne prejavuje vo finančnom plánovaní:

Klient si chce kúpiť podstatne väčší (a drahší) dom. Technicky by sme mohli vytvoriť plán, aby to na papieri fungovalo – zaviazať sa k tejto väčšej budove však môže znamenať, že v klientovom rozpočte bude k dispozícii veľmi málo prostriedkov na ďalšie veci, ktoré by teraz alebo v budúcnosti mohol chcieť. Či už by chcel cestovať, odísť na sabatikal alebo uskutočniť iné sny.

Budúcnosť predpovedať nevieme, ani to, kým budeme. Dobrý finančný plán by vás nemal dotlačiť k rozhodnutiam, s ktorými by ste museli žiť ďalšie desaťročia.

3. Spoliehať sa na Google.

Sila internetu je úžasná. Nikdy predtým nemalo toľko ľudí jednoduchý prístup k skutočne cenným informáciám. S nimi však často dostaneme aj neželaný informačný „hluk“.

V súvislosti s finančným plánovaním a riadením investícií sa to môže prejaviť tak, že položíte jednu otázku a získate 10 rôznych odpovedí, počnúc fakticky správnymi, ale nevzťahujúcimi sa na vašu konkrétnu situáciu, až po úplne nesprávne a zavádzajúce.

Nestačí teda mať prístup k informáciám, musíte ho spojiť s vedomosťami a schopnosťami, ktoré vám povedia, čo treba hľadať a čo ignorovať. Preto je chybou myslieť si, že môžete všetko, čo potrebujete vo finančnom živote, zvládnuť sami, od plánovania až po investície.

Nakoniec sa dostanete do bodu, kde vám môžu pomôcť profesionálne konzultácie – pretože sú to práve odborníci, ktorí rozumejú tomu, čo je dôležité.

Ľudia, u ktorých vidím, že dosahujú najvyššiu úroveň finančného úspechu, vedia, čo nevedia, a uznávajú, že existujú veci, o ktorých ani nevedia, že nevedia. Môžu to byť odborníci vo svojej vlastnej oblasti – ale uvedomujú si hranice vlastných vedomostí. Vtedy hľadajú ďalších odborníkov, aby vyplnili medzery a zabezpečili, že budú naďalej na správnej ceste k dosiahnutiu cieľov a zámerov.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Eric Roberge, ktorý sa venuje téme osobných financií.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?