25. augusta 2021

Najväčší dom, aký kedy dostal v okrese Los Angeles povolenie na výstavbu – obrovské sídlo v Beverly Hills, ktoré buduje developer Mohamed Hadid – sa dostal na trh s požadovanou cenou 250 miliónov dolárov.

Ak by sa predal za túto cenu, Hadidova nehnuteľnosť by bola najdrahšou, aká kedy v Kalifornii zmenila majiteľa, ukazujú katastrálne záznamy. Realitný agent z Hilton & Hyland Rodrigo Iglesias, ktorý uvádza túto 15-hektárovú rozsiahlu nehnuteľnosť na trh, hovorí, že štvrť miliardy je za dokončenú stavbu, ktorá prinesie 7 400 štvorcových metrov celkového obytného priestoru.

Posledný Mohykán

Očakáva sa, že bude dokončená do 24 mesiacov. Podľa Iglesiasa vysoká cena odráža nielen veľkosť a rozsah nehnuteľnosti, ale aj náklady na výstavbu sídla, ktoré nebude mať obdobu.


„Toto je posledný Mohykán. Nič podobné neexistuje a nikdy ani nebude,“ hovorí Iglesias.


Rozostavaná nehnuteľnosť bude zahŕňať súkromnú ulicu postavenú na 60 vežiach, ktoré budú spájať nehnuteľnosť na kopci s prístupovým bodom na konci súkromnej slepej ulice pri dolnom Coldwater Canyon Drive.

Reklama

Megalomanské plány

Ľavá časť sídla bude pozostávať z domu pre hostí s rozlohou približne  2 400 štvorcových metrov, zatiaľ čo hlavný dom, ktorý sa nachádza na vrchole kopca, bude mať rozlohu približne 4 800 štvorcových metrov.

Súčasťou plánov sú aj vnútorné a vonkajšie bazény, viacero výstavných garáží pre autá, bowlingová dráha, divadlo a kúpele.

„Toto jedinečné sídlo bude zahŕňať stelesnenie luxusného bývania, má skvelú polohu, výhľady a zabezpečuje najlepšie súkromie. To sú vlastnosti, za ktoré kupujúci na tejto úrovni zaplatia prémiové ceny,“ tvrdí Iglesias.

Iglesias toho vie dosť, pokiaľ ide o drahé sídla. Špecialista na luxusné nehnuteľnosti mal predtým v rukách viaceré z prvých predajov, ktoré sa kedy uskutočnili v neďalekom Beverly Parku, ultra exkluzívnej komunite, kde sa ceny začínajú od 20 miliónov dolárov. Pokiaľ ide o porovnávanie týchto dvoch oblastí, Iglesias hovorí, že sa to jednoducho nedá.

„Moju kariéru som rozbehol predajom štyroch pozemkov v Beverly Parku, keď som prvýkrát získal licenciu. A práve to ma priviedlo na miesto v biznise, kde som teraz. Hadidova stavba však prekonáva celý Beverly Park,“ hovorí Iglesias.

Odhadovaná suma za výstavbu

Alternatívou k požadovanej cene 250 miliónov dolárov podľa Iglesiasa je kúpa nehnuteľnosti po dokončení základov, ktoré sa v súčasnosti nalievajú, za 92 miliónov dolárov. Stavbyvedúci, ktorý sa je zodpovedný za development, podľa neho odhadoval, že výstavba bude stáť viac ako 135 miliónov dolárov.

Najdrahšou nehnuteľnosťou, ktorá sa kedy v Kalifornii predala, bol takzvaný Beverly Hillbillies Estate v Bel-Air. V roku 2019 zmenil vlastníka za 150 miliónov dolárov, informoval denník The Los Angeles Times. Predávajúcim bol mediálny magnát A. Jerrold Perrenchio. Kupujúcim bol Lachlan Murdoch, syn mediálneho magnáta a zakladateľa News Corp Ruperta Murdocha.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Neal Leitereg.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?