27. septembra 2021

V nedeľu (26. 9.) sa skončila éra Angely Merkelovej – presnejšie, začal sa jej koniec. Po šestnástich rokoch v úrade spolkovej kancelárky Nemecka a 31 rokoch v úlohe poslankyne už po voľbách iba doúraduje, kým príde nová vláda.

Od roku 2005 určovala, akým smerom pôjde nemecká politika i ekonomika. A spolu s tým vo veľkej miere udávala tempo aj tej slovenskej a českej. Počas jej éry sa na Slovensku vystriedalo sedem premiérov, a to Robert Fico vydržal desať rokov.

Kto bola vlastne žena, ktorú na začiatku všetci podceňovali a z ktorej sa stala najvplyvnejšia európska politička posledných dvoch desaťročí a dlhoročná líderka Forbes rebríčka najmocnejších žien sveta?

Skok

Angela mala deväť rokov a na hodine plávania skákali deti z trojmetrovej výšky hlavičku do bazéna. Väčšina skočila radšej nohami napred. Angela Merkelová stála takmer celých 45 minút na doske.

Pozerala sa dole a premýšľala. Ostatní sa jej smiali. Nakoniec – tesne pred zazvonením – skočila. Hlavičku. Podobne fungovala o mnoho rokov neskôr v politike. „Taká jednoducho som. Nie veľmi odvážna. Vždy mi chvíľu trvá, než zvážim riziká,“ povedala k tomu raz.

Reklama

Výdrž a kompromisy

Vďaka svojej dlhej výdrži a s pomocou čiernej kávy dokázala „vysedieť“ nekonečné politické rokovania. Vo chvíľach, keď už nadránom predstavitelia ostatných krajín nemali silu, dokázala presadiť kompromisy a posunúť celú vec ďalej.

Nebola vizionárka, ale v trpezlivosti a hľadaní kompromisov nemala konkurenciu. Jej životné moto znelo: V pokoji je sila.

Vtedajší spolkový kancelár Helmut Kohl a ministerka jeho kabinetu Angela Merkelová v apríli 1991. Foto: SITA/AP

Tieň

Angela Merkelová budovala na dôvere a dlhoročných vzťahoch. Dôkazom môže byť jej najbližšia spolupracovníčka, Beate Baumann, s ktorou úzko pracuje od roku 1995 a o ktorej sa hovorí ako o tieni a najvplyvnejšej osobe okolo kancelárky.

Od roku 2005, keď sa Merkelová stala kancelárkou, viedla Baumann jej kanceláriu. Aj napriek dlhoročnému vzťahu si stále vykali.

Za barom

Aj Merkelová pritom za sebou má – na svoje pomery – divokú mladosť. Počas štúdií dokonca pracovala ako barmanka. Známa je aj historka o tom, ako raz opitá vypadla z lode do vody.

Strach zo psov

Raz ju pohrýzol pes, keď išla na bicykli, odvtedy sa ich bojí. Keďže Vladimir Putin to vedel, pri ich prvej schôdzke jej daroval plyšového psa. Kancelárka sa však nenechala rozhodiť ani keď sa jej pri osobnom stretnutí s ruským prezidentom v Soči motal okolo nôh jeho labrador Koni.

Nákupy

Merkelová býva v prenajatom byte v centre Berlína. Hoci je, samozrejme, strážený, nič nápadného v okolí nečakajte.

Merkelová si chodí aj sama na nákup do supermarketu. Keď ju naposledy takto niekto vyfotil, v košíku mala toaletný papier a štyri fľaše vína. Tašky s nákupom si domov nosí tiež sama.

Rodina

Má dvoch nevlastných synov, ktorých do manželstva priniesol jej druhý, súčasný manžel Joachim Sauer. Daniel a Adrian Sauer už majú vlastných potomkov, a tak je z Angely Merkel aj babička. Manžel Joachim sa v úlohe „prvého muža“ nevyžíval a ďalej pokračoval vo svojej vedeckej práci uznávaného kvantového chemika na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Ruštinárka

Vďaka tomu, že vyrastala v bývalom východnom Nemecku, sa v škole učila ruštinu. Hoci sama hovorí, že má len elementárne základy, vie sa, že s Vladimírom Putinom sa bavila po rusky. On zas ovláda nemčinu. Hoci k priateľstvu majú títo dvaja ďaleko, trvala na intenzívnom dialógu s Putinom.

Za šestnásť rokov v úlohe kancelárky ho v Rusku navštívila takmer dvadsaťkrát. Pre Putina bola ako most do Európy, kým ostatní lídri prichádzali a odchádzali, ona zostávala. K Rusku mala vzťah už v mladosti. Obdivovala ruskú literatúru a v 70. rokoch stopom precestovala Kaukaz.

Facka

Silný vzťah mala Merkelová aj k Československu a neskôr k Česku. V Prahe strávila v 80. rokoch niekoľko mesiacov pri výskume na Akadémii vied a dodnes na to rada spomína. Sama síce hovorí, že po česky už nevie, ale veta „dostaneš facku“ sa jej vraj vryla do pamäti. O strednú Európu sa zaujímala aj v politickej rovine.

Obľúbená

Angela Merkelová zostala aj po šestnástich rokoch vládnutia veľmi populárna. Až 84 percent Nemcov tvrdí, že svoju prácu robí dobre. Víťazí aj v otázke: u akého politika platí, že je krajina v dobrých rukách? V auguste za ňu hlasovalo 65 percent ľudí.

Ostatní politici môžu o takýchto číslach len snívať. Mimochodom, Armin Laschet, ktorý sa v CDU stal jej nástupcom ako kandidát na kancelára, nemal ani polovičnú podporu.

Politička prieskumov

Sama sa o prieskumy verejnej mienky opierala. Stále sledovala, aká je a ako sa vyvíja nálada v spoločnosti, čo Nemci chcú. Či už išlo o energetiku, škôlky alebo čokoľvek ďalšie. Merkelová si nechávala robiť až niekoľko prieskumov týždenne, o ktoré sa pri rozhodovaní opierala.

Vo svojej politike postupovala ako vedec – zbierala informácie, hľadala podporu, zvažovala a potom sa kompromisne rozhodovala.

Prejavy? Nein

Nebola veľký rečník, hoci v rozhovoroch dokázala byť aj vtipná či úderná. Rozprávanie jej sťažovalo aj to, že nevedela, „kam s rukami“. Vyriešiť jej to vraj pomohla mladšia sestra Irene. Výsledkom sa stalo dnes už legendárne gesto – pred telom spojené prsty do tvaru kosoštvorca, tzv. „Merkelraute“.

Reklama

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Angela Merkel (@bundeskanzlerin)

Počas jej vládnutia sa stali symbol kancelárky. Na rozdiel od predchodcov nevedela a nepokúšala sa o prejavy, ktoré by burcovali davy. Vystupovala s pokojom a mierne, a práve pokoj si Nemci obľúbili.

Ekonomika

Počas jej vlády prežila nemecká ekonomika nebývalý rozkvet – aj napriek tomu, že prebehlo niekoľko kríz. HDP na osobu stúpol o 43 percent, miera nezamestnanosti sa znížila takmer o polovicu. Kým v roku 2005 bolo v Nemecku bez práce skoro päť miliónov ľudí, teraz ich je aj napriek dopadom pandémie 2,6 milióna.

Výrazne však narástol verejný dlh, na osobu teraz namiesto 16-tisíc eur pripadá 26-tisíc. Hoci prosperita krajiny je nebývalá, Angela Merkel ju nedokázala dobre využiť a transformovať nemeckú ekonomiku pre budúcnosť.

Otočky

Hoci bola známa vyčkávaním, zvažovaním a hľadaním kompromisov, vedela urobiť aj rázne rozhodnutia a všetkých prekvapiť. Ukážkovým príkladom bola reakcia na haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime. Hoci nebola nikdy odporcom jadrovej energie a ešte pár mesiacov pred Fukušimou umožnila predĺženie životnosti nemeckých elektrární.

S haváriou (a s pomocou prieskumov medzi Nemcami), ale razom otočila a začala „energetickú revolúciu“, odklon od jadra aj uhlia a smerovanie k zelenej energii.

Utečenci

V strednej Európe je spojovaná v posledných rokoch hlavne s „vítaním“ utečencov. „Zvládneme to,“ povedala, keď pred šiestimi rokmi vrcholila utečenecká kríza a ona umožnila vstup utečencom do Nemecka.

O pár dní neskôr, keď sa na ňu valila kritika, svoj postoj zdôraznila slovami: „Ak by sme sa museli ospravedlňovať, že sme v krízových situáciách ukázali ľudskú tvár, tak potom to už nebude moja krajina.“

Čo teraz

Po voľbách ešte bude nejakú chvíľu trvať, než vznikne nová vláda a Angela Merkelová bude môcť odísť. Ak vydrží v úrade až do Vianoc, prekoná rekord v počte dní na poste kancelára, ktorý vytvoril jej politický otec Helmut Kohl.

Aké má plány potom a čo bude žena, ktorá patrí k najvplyvnejším ľuďom sveta, robiť „v penzii“? „Trochu sa vyspím a potom sa uvidí,“ komentovala svojím typickým nespektakulárnym štýlom.

Výsledky volieb v Nemecku

Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa s 25,7 % hlasov stali sociálni demokrati zo SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Tí získali 24,1 %. Tretí sú Zelení so 14,8 %, za nimi skončili  liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorí dostali 11,5 % hlasov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania.

Pre SPD s volebným lídrom Olafom Scholzom ide o úspech po niekoľkých rokoch volebných prepadov, zatiaľ čo únia CDU/CSU dosiahla po 16 rokoch vládnutia Merkelovej svoj najhorší výsledok od roku 1949. Napriek tomu jej kandidát na spolkového kancelára Armin Laschet vyhlásil, že sa bude tiež uchádzať o poverenie zostaviť novú vládu.

Autorka článku Pavla Francová je redaktorka Forbes.cz. Doplnené o informácie agentúry TASR.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?