Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
20. mája 2021

Miloš Melník je muž výziev. Z „garážovej“ špedície vybudoval čisto slovenskú kuriérsku službu s vlastnou logistickou sieťou, ktorá konkuruje nadnárodným hráčom v prepravných službách.

Dnes stojíte na čele úspešnej slovenskej kuriérskej služby. Aké boli vaše začiatky?

V roku 2005 sme začali podnikať v doprave, ale nakoniec prevážil náš záujem o e-commerce. Prešli sme do e-commerce firmy so špecializáciou na trhy strednej, ale hlavne východnej Európy. Pri úvahách o rozvoji nášho biznisu mi napadlo prepravovať balíky pre súkromné ​​osoby, pretože práve táto služba vtedy na našom trhu chýbala. Mojou víziou bolo vytvoriť e-shop, na ktorom by si ľudia, ale aj firmy, mohli „kúpiť“ prepravu zásielky za priaznivú cenu. V roku 2012 sme začali plánovať platformu 123Kuriér. Tú sme nakoniec spustili až v roku 2017.

Kedy došlo k hlavnému rozvoju, respektíve prerodu platformy na plne fungujúcu kuriérsku firmu?

V roku 2019 došlo na slovenských balíkových trhoch k pohybu, v ktorom sme videli príležitosť. Začali sme firmu masívne rozvíjať na plnohodnotnú „balíkovku“ a s obchodnou značkou 123Kuriér ju postavili na slovenský trh.

Miloš Melník, ktorý z „garážovej“ špedície vybudoval čisto slovenskú kuriérsku službu s vlastnou logistickou sieťou, ktorá konkuruje nadnárodným hráčom v prepravných službách. Zdroj foto: Archív 123Kuriér

Čo je podľa vás pri tak rýchlom rozvoji firmy najdôležitejšie?

Informácie a v neposlednom rade zamestnanci, ktorých máme na najvyššej profesionálnej úrovni, to sú dve veci, na ktorých staviame. Zamestnancov vnímam ako moju rodinu. Len v takom prípade si vieme hlavne pomôcť, odpustiť si, dôverovať si, ale aj motivovať sa. V súčasnosti môžem konštatovať, že jednoznačne najväčším prínosom spoločnosti je kolektív našich zamestnancov. Každý jeden je zanietený odborník, plne kvalifikovaný a skúsený. Vďaka spoločnému úsiliu dnes máme päť strategických pobočiek a centrálne prekladisko obsadené tými najšikovnejšími profesionálmi, vlastný vozový park a vlastných kuriérov, hoci vzhľadom k prudkému rozvoju a nárastu objemov využívame aj zmluvných dopravcov. 

V čom ste iní, alebo lepší ako vaša konkurencia?

Viete, ak ponúknete dobrú službu, môžete konkurovať aj korporátnym firmám. Našou veľkou výhodou je, že perfektne rozumieme slovenskému trhu – stojí za nami iba slovenský kapitál – a diverzifikujeme služby: obsluhujeme zákazníkov z oblasti B2B, B2C, D2C a C2C.

Čo pripravujete do budúcnosti?

Som nevyliečiteľný optimista a verím v skvelú budúcnosť a rozvoj našej firmy. Pripravujeme veľa príjemných noviniek. Jednou z nich sú napríklad Balíkové centrá, kde si každý bude môcť zásielku vyzdvihnúť, ale aj poslať. Snažíme sa priblížiť zákazníkom zo všetkých segmentov. A robíme to s veľkým nasadením a entuziazmom. Verím, že to naši zákazníci ocenia.