9. novembra 2020

Z Dubaja do Abú Zabí za 12 minút? To nie je vôbec zlé. Dnes si na cestu medzi dvoma metropolami Spojených arabských emirátov cestujúci musia nájsť niečo okolo hodiny. Losangeleská spoločnosť Virgin Hyperloop ju však chce zrýchliť tak, že počas jazdy pasažier sotva stihne zjesť desiatu.

„Ani vám nedokážem povedať, ako často sa ma ľudia pýtajú, či je Hyperloop bezpečný. Dnešným testom sme na túto otázku odpovedali,“ povedal Jay Walder, CEO spoločnosti.

Hyperloop je v podstate dlhá podtlaková rúrka, ktorou sa pohybuje uzavretá pretlaková kapsula s pasažiermi alebo s nákladom. Testovacie kapsule Virgin Hyperloop prejdú päťstometrovú vzdialenosť za pätnásť sekúnd pri rýchlosti 172 kilometrov za hodinu.

Detailista Bezos a vizionár Musk: dva spôsoby, ako miliardári vedú svoje firmy

Koncept Hyperloop pôvodne vzišiel od miliardára Elona Muska, ktorý sa podľa odhadu amerického Forbesu v lete vyšplhal na pozíciu piateho najbohatšieho muža sveta s majetkom v hodnote 100 miliárd dolárov, v aktuálnom rebríčku má jeho majetok o niečo nižšiu hodnotu, čím Musk obsadil siedme miesto.

Musk však dal svoju víziu k dispozícii aj ďalším komerčným firmám a prvý úspešný test s ľudskou posádkou teraz oslavuje práve Virgin Hyperloop, ktorá do kabíny posadila dvoch zo svojich zamestnancov.

Miliardárske preteky o vesmírnych turistov. Bezosovo aj Bransonovo plavidlo čakajú finálne testy

Predtým firma niesla názov Hyperloop One, v roku 2017 sa k nej však ako investor pripojila spoločnosť Virgin, ktorá patrí Muskovmu súperovi v dobývaní vesmíru Richardovi Bransonovi. Ten začal s biznisom ešte v 70. rokoch minulého storočia. Jeho značka Virgin zahŕňa približne 400 spoločností, od aerolínií až po nahrávacie štúdiá, čo ho radí k jedným z najbohatších ľudí Veľkej Británie. Celosvetovo mu podľa magazínu Forbes patrí 565 miesto.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorom je redaktor Darek Šmíd.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?