22. mája 2021

Budúcnosť už nastala. Pandémia akcelerovala viaceré existujúce trendy a akoby urýchlila čas. Hoci sa nám mnohým zdalo, že posledný rok plný „lockdownov“ a „home officeov“ boli dni fádne a pomalé, svet sa medzitým akoby posunul o 10 rokov vpred. Trh práce nevynímajúc. Už dnes sa na ňom črtajú nové povolania budúcnosti. 

Ak hľadáte novú prácu alebo sa chcete kariérne posunúť ďalej, teraz je to na to fantastický – hoci nie perfektný – čas. V súčasnosti totiž vznikajú úplne nové pracovné príležitosti a pri tejto príležitosti pripravilo Svetové ekonomické fórum zoznam 10 povolaní budúcnosti. Zoznámte sa s kariérnymi trendmi, ktoré môžeme v blízkej budúcnosti očakávať na trhu práce. A azda sa na niektoré z nich aj tešiť. 

1. Koordinátor práce na diaľku

V čase lockdownu museli manažéri korporácií vyriešiť zásadný problém – ako riadiť desiatky tisíc zamestnancov, ktorí zrazu pracujú z domu? Pred pandémiou bol home office skôr výnimkou, teraz pomaly pravidlom. Aj preto firmy ako Facebook, GitLab či Twitter vytvorili nové pracovné pozície, ktorých náplňou je riadiť prácu na diaľku. Ak sa stane novým normálom hybridný model, kde časť zamestnancov bude robiť z kancelárie, časť z domu a časť tam aj tam, bude potrebný človek, ktorý tieto svety prepojí. Jednou z jeho úloh bude zamestnancom pracujúcim z domu zabezpečovať všetko potrebné na prácu – od počítača až po nábytok.     

2. Interný psychológ a fit motivátor

Pandémia podnietila aj debaty o duševnom zdraví. Je možné, že po návrate do kancelárií si veľké firmy najmú interných psychológov, ktorí budú so zamestnancami riešiť problémy s vyhorením, depresiou, úzkosťou či izoláciou. Počas posledného roku sa tiež zvýšil záujem ľudí o športovanie a tí pritom často neváhali použiť rôzne fit náramky a hodinky. Môže sa stať, že ľudia si budú najímať fit motivátorov, ktorí budú mať prístup k ich športovým dátam a svojim klientom budú nielen radiť, ako trénovať, ale budú ich aj motivovať, aby športovali pravidelne.   

3. Smart home dizajnér

Už dnes sú naše domácnosti preplnené technológiami. Hlasový asistent Google Nest vám povie, či je za dverami niekto známy alebo cudzí. Samsung Family Hub fotí, čo máte v chladničke, a navrhuje, čo nakúpiť – podľa vášho preferovaného jedálnička. Alexa od Amazonu vám povie, čo potrebujete, stačí sa len opýtať. Aliancia výrobcov s menami ako Apple, Google či Amazon má začať vydávať smart home certifikáty kompatibility. Zrazu bude na trhu naozaj obrovská ponuka výrobkov, ktoré si vzájomne budú rozumieť. Okrem interiérového architekta sa uživia aj smart home dizajnéri.

Reklama

4. XR konzultant

Firmy začali pri oslovovaní publika využívať rozšírenú (AR), virtuálnu (VR), prípadne zmiešanú realitu (MR). Všetko sa to dnes prezentuje pod skratkou XR – extended reality. Ľudia chcú mobilné hry s presahom do reality, chcú si skúšať oblečenie virtuálne a chcú 360° cestovateľské videá. Nová pozícia XR konzultanta bude spočívať v prepájaní umelcov a tvorcov s programátormi, aby vznikol zrozumiteľný a funkčný výsledný produkt.   

5. Manažér pracovného prostredia

Ak chcú firmy, aby sa zamestnanci vrátili do kancelárií, budú v nich musieť urobiť isté zmeny. V prvom rade ich čaká neľahká úloha – presvedčiť pracovníkov, že kancelária je bezpečné miesto. Všetko od zabezpečenia toho, aby sa ľudia v práci nenakazili, po nové rozmiestnenie stolov, aby vznikli bezpečné zóny, až po well-being bude mať na starosti nový typ office manažéra. 

6. Korektor slepých algoritmov

Žijeme oveľa viac online, popri tom si všímame, že algoritmy nie sú všemocné a že mnohé programy sú nastavené na majoritnú spoločnosť. Príklad: Joy Buolamwini, americká programátorka pôvodom z Ghany, si všimla, že pri hre ju robot ignoruje. Nedokáže totiž zaregistrovať jej tmavú pokožku. Všimla si aj to, že tri známe softvéry na rozpoznávanie tvárí majú až v 35 % prípadov problém s identifikáciou černošiek, kým pri bielych mužoch pracujú na 99 % správne. Nová pozícia bude takéto veci opravovať. 

7. Dátový detektív

Algoritmy, automatizácia a AI. Veľké trendy, ktoré si pýtajú stále viac špecialistov. Dátovým detektívom teda bude expert, ktorý bude vedieť nájsť vo veľkých dátach (big data) zmysel a využitie. 

8. Predpovedač kyberkalamít

Trochu v tieni covidu sa za posledný rok ocitol iný znepokojivý trend – masívne štátmi podporované kyberútoky – od útokov na energetické podniky, nemocnice, po vydieračský softvér, ktorý si bral na mušku veľké a bohaté firmy. Schopnosť predpovedať takéto útoky a upozorňovať na slabiny v systéme sa ukazuje ako kľúčová.  

9. Architekt pobrežia 

Klimatická zmena spôsobuje nárast hladiny oceánov. Architekti pobreží budú pracovať v spolupráci s prírodou, nie proti nej. A budú to jedny z najväčších stavebných projektov 21. storočia. 

10. Manažér vzťahov medzi ľuďmi a robotmi 

Tento manažér zrejme ešte nebude riešiť, kto z robotov zjedol obed ľudskému zamestnancovi. Už teraz však vidieť, že počas pandémie sa zmiešané ľudsko-robotické pracoviská rozširovali. A zodpovedný manažér musí zabezpečiť bezpečnosť a plynulosť prevádzky v takýchto hybridných prevádzkach. 

Kým Svetové ekonomické fórum sa zameralo skôr na cool a dobre platené práce, v budúcnosti môžeme očakávať aj zvýšený dopyt po povolaniach, ktoré sa budú starať o našu bezpečnosť a zdravie. O prácu sa určite nemusia báť zdravotníci a zdravotníčky či opatrovatelia a opatrovateľky. A s nárastom práce z domu bude pravdepodobne ešte zložitejšie zohnať inštalatéra či elektrikára.  

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes, jeho autorom je prispievateľ Jack Kelly, ktorý píše o kariére. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?