Povedzte nám niečo o sebe. Aká ej vaša motivácia? Prečo odchádzate z aktuálnej pozície? Tieto otázky patria ku klasike na pracovných pohovoroch. Preto nie je na škodu, ak si odpovede na ne pripravíte tak, aby ste personalistu zaujali. Zámerom by však nemalo byť len to, aby si vás zapamätali, ale aby si vás aj vybrali.
Ako teda odpovedať na „otrepané“ otázky, aby ste boli na pohovore za hviezdu? Prečítajte si tipy, ktoré pre Forbes.sk zostavila HR odborníčka Jana Sliacka zo spoločnosti Cvmango.com.
Ako sa vyrovnávate so stresom?
Dnes je už stres bežnou súčasťou nášho života. A nielen toho pracovného. Určite si spomeniete na nedávnu situáciu, keď ste boli pod väčším tlakom. Popíšte ju. Buďte konkrétni. Personalisti sa chcú dozvedieť, ako so stresom pracujete, ako pod tlakom dokážete manažovať svoje priority.
Kandidátka, ktorá šéfovala výrobe, nám povedala, že keď bola v najväčšom strese, rozhodla sa situáciu riešiť s terapeutom. Ten jej dal antidepresíva a keď prišla domov, krabičku s liekmi dala na poličku, kúpila si permanentku do fitnescentra a svoj stres išla vyventilovať na spinning. Pomohlo jej to.
Na druhej strane, táto otázka vám dáva priestor opýtať sa, aké je pracovné prostredie v danej spoločnosti. Či sú nejaké kritické termíny a ako často sa stáva, že príde nejaká neočakávaná úloha alebo treba zostať v práci dlhšie. Rozvíjajte dialóg.
Čo vás motivuje?
Pri tejto otázke stavte na úprimnosť. Nechcete predsa prijať pozíciu, kde nebudú naplnené vaše očakávania. Vyhnite sa však priamemu pomenovaniu „viac peňazí“. Toto by nemala byť vaša jediná motivácia.
Môže to byť napríklad rozširovanie kvalifikácie, úspešné oslovenie potenciálneho klienta, objavenie nového spôsobu akvizície. Môže vás motivovať čiastočná voľnosť od nadriadeného pri výbere projektov, na ktorých chcete robiť. Zamyslite sa, určite nájdete niekoľko faktorov, ktoré vás vnútorne motivujú.
Ako by vás opísal váš nadriadený a kolegovia?
Pokiaľ ste v predošlej práci dostávali pravidelne spätnú väzbu, môžete sa ňou inšpirovať. Napríklad: „Vďaka môjmu prehľadu a ochote pomôcť ma často žiadali o pomoc kolegovia aj pri úlohách, ktoré nesúviseli priamo s mojimi povinnosťami.“
Dôležité je, aby ste nezostali pri tejto otázke len s hodnotením ako priateľský, pracovitý, zodpovedný a podobe, ale vždy pridali aj nejaký kontext. Popíšte situáciu, kde sa konkrétne vlastnosti prejavili.
Navyše, vyvarujte sa toho, že namiesto opisu seba skĺznete do hodnotenia vašich kolegov alebo nadriadeného.
Aké sú vaše silné a slabé stránky?
Ak chcete byť konkrétnejší zamerajte sa na kľúčové požiadavky na pozíciu, o ktorú sa uchádzate a skúste cez vašu prax potvrdiť svoje znalosti.
Vaše slabé stránky využite ako možnosť ukázať, že ak je niečo vo vašom profile, čo vám na danú pozíciu chýba, tak na zdokonalení už pracujete. Alebo minimálne o tejto slabine viete a už rozmýšľate nad tým, ako sa v danej oblasti dovzdelať. Správna odpoveď vám totiž dáva možnosť rovno ponúknuť personalistom odpoveď na prípadnú nerozhodnosť.
Prečo odchádzate z aktuálnej pracovnej pozície?
Raz napríklad kandidátka nenastúpila prvý deň ku klientovi do práce, lebo nemala kde zaparkovať. Väčšinou sú však dôvody iné.
V našom nedávanom prieskume nám kandidáti povedali, že najčastejšie dôvody pre zmenu zamestnania sú finančné očakávania, firemná kultúra a pracovná náplň. Sú to všetko všeobecne uznávané fakty.
Hovorí sa, že práca sa mení kvôli šéfovi alebo peniazom. To však na pohovore neodporúčam takto otvorene povedať. Môžete spomenúť, ako dlho ste zvažovali zmenu, ktoré ciele neboli naplnené a čím vás zaujala pozícia, o ktorú sa uchádzate.
Ak ste neukončili pracovný pomer z vlastného rozhodnutia, stručne popíšte, čo tomu predchádzalo. Neklamte.
Čo môžete priniesť firme?
Je to otázka, pomocou ktorej personalista zisťuje nielen to, či ste porozumeli, čo sa od vás na danej pozícii očakáva. Nájdite správny balans, poodhaľte svoje know-how a ukážte, že viete, čo bude vašou úlohou. Navrhnite prípadne niekoľko konkrétnych bodov, ktorým by ste sa začali venovať prvé týždne či mesiace po nástupe do práce.
Prečo chcete pracovať pre našu firmu?
Tak a tu je dobrá príprava nad zlato. Pokiaľ sa na túto otázku nepripravíte, riskujete, že si premárnite šance. Personalista by mal od vás dostať odpoveď, prečo stojí za to uchádzať sa o prácu práve v danej spoločnosti. Čo vás na nej zaujalo? Sledujte webovú stránku a sociálne siete firmy, nájdite niečo, čo je v súlade s vašimi hodnotami. Pochváľte to a urobíte si očko.
Napríklad: „Sledujem Cvmango.com na sociálnych sieťach a je mi veľmi sympatické, že búrate predsudky a ukazujete nové trendy v HR oblasti.“ To bola šikovná odpoveď od nášho už súčasného zamestnanca.
Prečo chcete túto pracovnú pozíciu?
Jedna kandidátka nám raz na pohovore odpovedala, že preto, lebo máme 37,5-hodinový úväzok. Motivácia môže byť rôzna. Ale túto odpoveď mám v pamäti doteraz.
Spomeňte opäť vašu motiváciu, znalosti o firme a pozícii, avšak vyhnite sa bežným frázam, ktoré povie každý zaskočený uchádzač. Prejavte nadšenie a vašou odpoveďou rozviňte diskusiu. Spýtajte sa, či to vnímajú rovnako.
Prečo by sme vás mali zamestnať?
Budete stáť firmu ročne X eur. Aký veľký úžitok z vás budú mať? Môžete sa v odpovedi zamerať napríklad na poukázanie na problém, ktorý by mohol v spoločnosti nastať, ak by sa daná pozícia neobsadila. Ponúknite riešenie, ktoré je jednoduché – prijať vás.
„Počas nášho rozhovoru ste povedali, že aktuálne musíte vynakladať veľké finančné prostriedky na externé zastrešenie pozície. Navyše, kapacitne sa to nestíha, čo môže viesť k ďalším finančným stratám. Ja mám s touto prácou skúsenosť. Môžem nastúpiť ihneď a vám tak vyriešiť túto zložitú situáciu.“
Povedzte mi niečo o sebe.
Choďte na to cez váš osobný príbeh. Vyžite storytelling a prerozprávajte v skratke, ako ste sa dostali tam, kde ste teraz.
Aké prekážky v práci alebo pri učení ste museli zdolať. Možno ste stretli niekoho, kto vás v určitom momente inšpiroval k zmene, spomeňte to.
Sympatické je aj to, ak si priznáte azda malý omyl, ktorý nakoniec viedol k veľkému poznaniu. Odľahčite situáciu a dajte personalistovi možnosť, aby sa naladil na vašu osobnosť.