12. mája 2021

Väčšinu roka 2020 boli odstavení na vedľajšiu koľaj, pracovali za znížené platy, hrali bez divákov alebo boli izolovaní v bublinách. Pandémia Covid-19 vyžmýkala z profesionálneho športu miliardy dolárov. Napriek tomu pre desiatku najlepších z najlepších to až také zlé nebolo, aspoň pokiaľ ide o ich financie.

Desať najlepšie platených športovcov na svete si za posledných 12 mesiacov odnieslo hrubé príjmy pred zdanením vo výške 1,05 miliardy dolárov, čo je o 28 % viac ako v roku 2019. Doterajší rekord 1,06 miliardy dolárov je z roku 2018, kedy boxer Floyd Mayweather zarobil 285 miliónov dolárov, takmer všetko zo svojho súboja s Conorom McGregorom.

Tento rok zasadil víťazný úder McGregor, keď svoju bezkonkurenčnú popularitu v zmiešaných bojových umeniach využil na vybudovanie lukratívnej značky mimo oktagonu. Drzý McGregor inkasoval za posledných 12 mesiacov spolu 180 miliónov dolárov, okrem toho si mimo ringov pripísal na konto ďalších 158 miliónov. Po Rogerovi Federerovi a Tigerovi Woodsovi sa tak stal tretím športovcom, ktorý zarobil viac ako 70 miliónov dolárov mimo ihriska za jediný rok, pričom stále aktívne súťažil.

Tri ďalšie superhviezdy tento rok prekonali celkové zárobky 100 miliónov dolárov: futbalové hviezdy Lionel Messi a Cristiano Ronaldo a rozohrávač NFL Dak Prescott.

Covid-19 si však vybral svoju daň na príjmoch športovcov. Futbalistom mnohých klubov vrátane Messiho sa platy znížili. Minulý rok sa platy v Major League Baseball rozdelili, pretože sezóna sa skrátila na 60 zápasov z bežných 162. V NBA mali dve skrátené sezóny a prázdne arény, čo viedlo k mimoriadnym zmenám v dohode ligy s hráčmi.

Reklama

Ale keďže športovci vyťažia z ihriska viac ako kedykoľvek predtým, pokles je skôr nepríjemnosťou ako katastrofou.

Metodológia

Údaje o výnosoch na ihrisku zahŕňajú všetky odmeny, platy a prémie získané v období od 1. mája 2020 do 1. mája 2021. V prípadoch, keď hráči naďalej dostávajú platy aj po máji za pretrvávajúcu sezónu, (ktorá sa zvyčajne týmto dátumom končí) ako v prípade NBA a európskeho futbalu, prideľujeme plat z celej sezóny. Údaje v zozname na tento rok odrážajú len sezónu 2020/21, pričom z dôvodu úpravy pripísaných príjmov ligy došlo k zníženiu základných miezd o 20 %.

Údaje o výnosoch mimo ihriska sú odhadom obchodov so sponzormi, poplatkov za vystúpenie a licenčných príjmov za 12 mesiacov do 1. mája 2020, plus výnosy z akýchkoľvek podnikov prevádzkovaných športovcom. Nezapočítavame dane ani poplatky agentov a nezahŕňame ani príjmy z investícií.

Článok vyšiel v americkej verzii Forbesu. Autorom je Brett Knight.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?