Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Rebríček 25 najbohatších Slovákov. Andrejovi Babišovi ide karta nielen v politike, ale aj v biznise. Najviac z majetku 25 najbohatších Slovákov pripadá práve jemu. Pre drvivú väčšinu členov rebríčka je čoraz dôležitejšie, aby vedeli uspieť nielen doma, ale i v zahraničí.

Raketoví chlapci. Pred tromi rokmi sa stretli technologický vizionár a topmanažér, ktorý zaujal svetových venture investorov. Postupne pribudla vyše desaťmiliónová investícia od prvého miliardára žijúceho na Slovensku a rozbehla sa firma, ktorá sa chce stať jednou z najúspešnejších softvérových spoločností na svete.

Nemám moc. Uplynulý mesiac Andrej Babiš vyhral parlamentné voľby a zrejme bude otvárať dvere budovy českej vlády.

Najslávnejší mäsiar Ameriky začínal medzi finančnými žralokmi

Zdieľať článok

Volajú ho najznámejší mäsiar Ameriky. Pat LaFrieda je 46-ročný vyvrheľ z Wall Street, ktorý sa po rokoch vrátil k rodinnému biznisu s mäsom. Dnes zásobuje najlepšie reštaurácie v New Yorku a vedie firmu Pat LaFrieda Meat Purveyors, ktorá bola založená ešte v roku 1922.

200-miliónový podnik predáva stejky michelinským reštauráciám ako známa Marea, Spotted Pig či Union Square Cafe. Pat tiež necháva odležať mäso pre najlepšiu reštauráciu na svete – pre Eleven Madison Park.

Od tenisu k suši. Ako dvaja mladí Slováci budujú miliónovú sieť

Forbes US si s LaFriedom sadol v jeho prevádzke v New Jersey.

Vráťme sa k časom, keď ste boli na Wall Street.

Nenávidel som to tam. Predával som abstraktné veci neznámym ľuďom cez telefón, volala som ľuďom, ktorým v ten deň už niekto volal aj osemkrát. Obchodoval som. A staral sa o klientov. Získaval nových.

Kedy vás to prestalo baviť?

Robil som tam asi 9 mesiacov. Nezabudnem, ako som šiel dole výťahom s polkou mojich osobných vecí z môjho stola. Prišiel môj šéf. „Takže, počul som, že odchádzaš.“ Jednoducho som mal pocit, že robím niečo zle. Naši analytici nám týždeň čo týždeň tvrdili, aby sme nakupovali tie isté akcie.

Kam sa vybrať na jedlo? Inšpirujte sa tipmi od slovenského šéfkuchára roka

Nedávalo to zmysel, neprinášali sme klientom peniaze, my sme ale zarábali. Výsledky ale neboli hmatateľné a ja som predtým pracoval s otcom ako dieťa. Chcel som robiť v rodinnom podniku.

Otec ale nechcel, aby ste to robili. Do práce vás so sebou nosil o tretej ráno, aby vám ukázal, aká je ťažká.

Áno, nosiť štvrťky ťažkého hovädzieho po miestnosti, upratovať, zametať. Ale bola to zábava. Pomáhať nakladať do auta. Bolo vzrušujúce chodiť do rôznych reštaurácií, do kuchýň a stretávať šéfkuchárov. To bola potom tá najlepšia škola, lebo som bol jediný majiteľ takéhoto podniku, ktorý ich všetkých poznal a rozprával sa s nimi. Ukázali mi, čo chcú.

Ribeye stejk v Benjamin Steakhouse Prime. Foto: Pat LaFrieda

Ako ste na tom s podnikmi? Máte nových alebo stálych klientov?

Vždy sme mali radšej menšie reštaurácie. Klienti prichádzajú a odchádzajú, ak prídete o veľkého, je to depresia a koniec sveta. Ak máte viac malých a jeden odíde, prežijete. Keď sme začínali v 1994, mali sme 44 podnikov. A nebolo to elektronizované, každý mal vlastný zošit.

Original LaFrieda Steak Sandwich nájdete v The Pennsy. Foto: Pat LaFrieda

Kedy nastal ten moment, keď ste vedeli, že biznis sa mení?

Hádal som sa s otcom pri mäsiarskom stole. Tržby nám za jeden týždeň vzrástli zo 42-tisíc na 88-tisíc dolárov. Otec vraví – len tak ďalej. Všetko to stálo na malých podnikoch z Manhattanu. Nevlastnili sme stroj na burgre, hovädzie sme sekali. Tak som sa ho spýtal, či ho nekúpime. A on sa ma pýta – a čo bude nabudúce? Máme pre nich tie burgre aj upiecť? Vtedy som mal pred sebou ponuku od jedného klienta, ktorý chcel mäso na burgre. A bol to reťazec Shake Shack.

Jeden z vašich naj klientov a produktov.

Museli burgre vyrábať ručne. Podnik rýchlo narástol a nestíhali. Otec nechcel stroj, ale ja som ho aj tak kúpil. Za 80-tisíc. Bol veľmi nahnevaný. Teraz máme päť.

Aké sú ďalšie plány?

Budujeme novú prevádzku na produkciu, ktorá bude trikrát väčšia, za jednu noc strojnásobíme našu výrobu.

Takto Pat porcuje. Foto: Pat LaFrieda

Nechceli by od vás ľudia kúpiť licencie?

Na otvorenie steakhouseov. Áno, stále. Ale ja si nemôžem otvoriť reštauráciu na Piatej avenue, aby som konkuroval svojim klientom.

Jednu ste otvorili – The Pennsy v Madison Square Garden.

Jednu, ktorá sa nachádza v bubline Madison Square Garden a je to vlastne obchod so sendvičmi. Nie je to steakhouse a našim klientom pomáha, lebo zvyšuje povedomie o značke.

Autorka Chloe Sorvino píše pre Forbes US o príbehoch boháčov a ich majetku.

 

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk