Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Rebríček 25 najbohatších Slovákov. Andrejovi Babišovi ide karta nielen v politike, ale aj v biznise. Najviac z majetku 25 najbohatších Slovákov pripadá práve jemu. Pre drvivú väčšinu členov rebríčka je čoraz dôležitejšie, aby vedeli uspieť nielen doma, ale i v zahraničí.

Raketoví chlapci. Pred tromi rokmi sa stretli technologický vizionár a topmanažér, ktorý zaujal svetových venture investorov. Postupne pribudla vyše desaťmiliónová investícia od prvého miliardára žijúceho na Slovensku a rozbehla sa firma, ktorá sa chce stať jednou z najúspešnejších softvérových spoločností na svete.

Nemám moc. Uplynulý mesiac Andrej Babiš vyhral parlamentné voľby a zrejme bude otvárať dvere budovy českej vlády.

Hľadáte rovnováhu medzi prácou a životom? Podnikatelia, je to mýtus

Zdieľať článok

Vo svete podnikania existuje jeden mýtus. Vraj môžete mať všetko – aj vyrovnaný životný štýl, čas pre rodinu, silný rast biznisu i masívny vplyv.

V skutočnosti je tento mýtus len a len mýtom. Pravdou je, že pre podnikateľov neexistuje nič také ako rovnováha medzi prácou a osobným životom.

Našťastie, pre väčšinu podnikateľov to nie je problém. Viete prečo?

Pretože pre podnikateľov je práca životom a život prácou.

Ja sa naozaj necítim tak, že by som mal prácu v tradičnom zmysle slova. Pre mňa je práca niečo, čo robíte, pretože potrebujete peniaze alebo zabiť časť.

Proste ráno prídete, popoludní odídete a ak máte šťastie, niečo sa popritom naučíte. Ja takúto prácu nemám.

Ako CEO mojej firmy BodeTree musím robiť každý deň to, čo milujem. Ani raz sa mi nestalo, že by sa mi nechcelo ísť do kancelárie alebo pracovať s mojím tímom.

Staré príslovie hovorí, „robte to, čo milujete a v živote už nebudete musieť pracovať jediný deň“. Nie je to pravda. Vždy treba urobiť niečo ďalšie.

Pravdou však je, že ak budete milovať to, čo robíte, už nikdy sa vám nebude zdať, že chodíte do zamestnania. Preto celá myšlienka o hľadaní rovnováhy medzi prácou a osobným životom je v prípade podnikateľa obyčajný žart.

Práca a život sa plavia na tej istej lodi a keď sa ich pokúsite rozdeliť, počítajte s pohromou. Podnikatelia sotva dosiahnu úspech, ak so svojím biznisom nežijú a nedýchajú. Znamená to, že ignorujú svoju rodinu a priateľov? V žiadnom prípade. Oni predsa tvoria súčasť celého zážitku.

Výnimočné výsledky si vyžadujú výnimočné úsilie

Vytvorenie biznisu je jednou z najťažších vecí, ktoré niekto dokáže spraviť. Jednoducho musíte vsadiť všetko a zo stávky nemôžete ani na sekundu vystúpiť. Nikto váš biznis za vás nepostaví.

Výnimočné výsledky si vyžadujú výnimočné úsilie od každého zúčastneného, najmä však od zakladateľov. Ako mi jeden veľmi skúsený podnikateľov raz povedal, „ak máte uspieť, musíte poriadne pohnúť zadkom“.

Chce to špeciálne typy osobností, ktoré takúto unikátnu výzvu vítajú s otvoreným náručím. Ale práve tým sa podnikatelia líšia od ostatných.

A práve tu sa môžu začať problémy, najmä ak máte rodinu. V istých chvíľach musíte obetovať čas s vašimi milovanými v prospech biznisu.

Ak vám to príde ako neférový obchod, je to tak. Bohužiaľ, v istej chvíli života ho musíte spraviť. Keď som vyrastal, môj otec veľa cestoval a pracoval dlho do noci. Zmeškal preto občas rodinné udalosti, napríklad ceremónie v škole. Na druhej strane sa veľmi staral o svoju rodinu a priateľov. Jeho tvrdá práca vyústila do úspechu, o ktorý sa dokázal podeliť s ostatnými. Neexistovala žiadna skratka. A presne rovnako sú na tom podnikatelia aj dnes.

Podnikanie je životný štýl, nie spôsob práce

Hoci „sen“ o rovnováhe medzi prácou a osobným životom je pre podnikateľov fakticky nedosiahnuteľný – tak ako pre mnohých ďalších, ktorí milujú svoju prácu – existujú spôsoby, ako úspešne zmiešať biznis s rodinou. S manželkou máme malého syna a zrejme k nemu pribudne na budúci rok ďalší súrodenec. Veľmi túžim byť dobrý otec, hoci pracujem dlhé hodiny.

Kľúčom je premiešať oba svety a vybudovať si vo vašej rodine rešpekt pre tvrdú prácu. V skutočnosti tento text píšem a môj šesťročný syn sa ku mne túli, pričom predstiera, že niečo píše na iPade.

Môj tím môže potvrdiť, že moja rodina pravidelne chodí do našej kancelárie a zapája sa rôznymi spôsobmi. Ja sa nemusím strachovať o rovnováhu medzi prácou a osobným životom, pre mňa je to jedna a tá istá vec. Takže áno, work/life balance je vtip, aspoň pre podnikateľov. Jednoducho je len život a biznis, ktorý tak tvrdo budujete, tvorí jeho súčasť. Spôsob, ako žijú podnikatelia, sa nehodí pre každého. Musíte v ňom priniesť mnoho obiet. Ak však pochopíte, že výnimočné výsledky si žiadajú výnimočné úsilie a vštepíte podnikateľského ducha aj do vašej rodiny, zistíte, že obety stoja za to.

Autor Chris Myers píše pre Forbes US o jeho ceste nováčika v kresle CEO a zakladateľa startupu. Je spoluzakladateľ BodeTree a autor knihy Enlightened Entrepreneurship.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk