Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Rebríček 25 najbohatších Slovákov. Andrejovi Babišovi ide karta nielen v politike, ale aj v biznise. Najviac z majetku 25 najbohatších Slovákov pripadá práve jemu. Pre drvivú väčšinu členov rebríčka je čoraz dôležitejšie, aby vedeli uspieť nielen doma, ale i v zahraničí.

Raketoví chlapci. Pred tromi rokmi sa stretli technologický vizionár a topmanažér, ktorý zaujal svetových venture investorov. Postupne pribudla vyše desaťmiliónová investícia od prvého miliardára žijúceho na Slovensku a rozbehla sa firma, ktorá sa chce stať jednou z najúspešnejších softvérových spoločností na svete.

Nemám moc. Uplynulý mesiac Andrej Babiš vyhral parlamentné voľby a zrejme bude otvárať dvere budovy českej vlády.

Blogerka roka: 10 tipov, ako mať úspešný blog a cestovať

Zdieľať článok

Janka Schweighoferová je slovenská Blogerka roka 2017 v kategórii cestovanie. Píše o šikovnom a lacnom cestovaní a jej cieľom je ušetriť svojim čitateľom čas, nervy a peniaze pomocou praktických informácií a tipov. Dnes ju blogovanie živí a približuje, ako byť na internete úspešný.

Pred desiatimi rokmi plnili blogy skôr úlohu online denníkov, dnes sú z nich relevantné zdroje informácií z rôznych oblastí a pre autorov predstavujú aj prácu na plný úväzok. Mesačne majú desiatky až stovky tisíc návštevníkov a sľubný marketingový potenciál. Priťahujú záujem firiem, ktoré sa snažia udržať kontakt so zákazníkmi či osloviť inak ťažko dosiahnuteľné cieľové skupiny najmä mladých ľudí. A tvorcovia internetových blogov môžu získavať provízie napríklad z nákupov v e-shopoch, do ktorých nalákajú svojich čitateľov.

„Ja však neskáčem do hocijakej spolupráce. Chcem odporúčať len to, čo mám sama odskúšané a čo mám rada,“ vraví Janka Schweighoferová. Aj svoje príjmy má postavené na viacerých nohách. Najväčšiu časť, až 70 percent, tvorí predaj jej knihy „Precestuj svet bez miliónov na účte“. Ponúka ju ako e-knihu aj ako tlačenú verziu a najviac zákazníkov má z priameho predaja cez svoj web. Ďalšiu časť jej zárobkov tvoria workshopy či prednášky, ale aj súkromné konzultácie, pri ktorých napríklad na kľúč vyskladá dovolenku.

Janka Schweighoferová, slovenská Blogerka roka 2017 v kategórii cestovanie.

Prečítajte si jej 10 rád, na čo myslieť, aby váš blog bol úspešný

  1. Nič neprichádza zo dňa na deň, hoci hneď môj prvý článok sa na internete stal hitom týždňa. Bola som v nebi, hovorila si, že mám parádne rozbehnutú kariéru. Tak som napísala druhý a tretí článok. Aj štvrtý. Lenže tie si neprečítalo 100-tisíc ľudí, ale iba 2-3 tisícky. Až vtedy som začínala tušiť, ako veľa práce ma čaká. Vybudovať si stabilnú čítanosť trvalo takmer dva roky, tisíce hodín práce a viac ako sto napísaných textov. Motivácia preto nemôže byť postavená na tom, že písanie blogu je trendy, alebo chcem rýchlo zarobiť. Nejde totiž o ľahký zárobok a úspech prichádza pomaly.
  2. Chcem byť užitočná a v prvom rade ukázať ľuďom konkrétny návod, ako cestovať šikovne a lacno. Až potom prichádza rozmýšľanie o peniazoch. Viem, sú dôležité, no oni prídu, keď ľuďom prinesiem hodnotu, za ktorú budú ochotní platiť.
  3. Začala som písať blog a odrazu som si cestovanie až tak neužívala. Bolo iné. Bežný deň na Maldivách som nebrala len ako dovolenku, ale na 50 percent aj ako biznis. Urobiť peknú fotku, zistiť tip, ktorý dám do článku… Musela som si uvedomiť, že cestovať a písať o cestovaní sú dve odlišné veci – a že cestovanie už nebude rovnaké.
  4. Moje publikum je momentálne zložené z ľudí, ktorí hľadajú spôsoby ako cestovať šikovne a lacno. A či cestujú raz do roka alebo nonstop, u mňa nájdu praktické tipy ako ušetriť čas, nervy a peniaze. Bodka, to je všetko. Nešpecializujem sa na tipy mamičkám, či cestovanie s deťmi, nepíšem príbehy z ciest, nesústredím sa na hľadanie lacných leteniek a ich uverejňovanie, ako to robia lovci lacných leteniek. Vyhraniť sa a jasne si určiť, čo nerobím, bolo pre mňa neskutočne dôležité. Zrazu z tisíc možností bolo pre mňa 998 irelevantných alebo neprioritných a vedela som sa sústrediť na pár, ktoré boli zásah do čierneho.
  5. Stavila som na autentickosť a úprimnosť. Robiť veci podľa seba, napísať, čo si myslím. Kto má autenticitu, nemá konkurenciu.
  6. Neskĺznite do priemeru. Aj pri blogu platí, že nemôže stagnovať, točiť stále o tom istom. Vaši čitatelia sa totiž stávajú múdrejšími, skúsenejšími a rovnako sa musí posúvať aj bloger.
  7. Často počúvam, že ľudia chcú začať blogovať – alebo vôbec podnikať – no nemajú čas, kapitál, dokonalý web a podobne. Nikdy však nenastane ideálny čas. Moja rada: začnite teraz, nech je situácia akákoľvek. Je to oveľa lepšie ako si ďalší deň povedať, že to nejde. A ďalšia vec: veľa ľuďom sa stáva, že reálne blogovanie ich prestane po pár mesiacoch baviť. Treba sa najskôr otestovať, až potom sa do písania pustiť na sto percent.
  8. Nechcem nikoho odradiť, no úspech ide ruka v ruke s kritikou. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí môj blog a moju prácu kritizujú. Deň, keď som si uvedomila, že sa nikdy nezapáčim všetkým a že keby som nemala kritikov, robila by som niečo zle, je jedným z najdôležitejších v mojom živote.
  9. Keď som s blogom začínala, nemala som ani poňatia o online marketingu či emailingu a z predaja som mala husiu kožu. Všetko som sa postupne naučila – a stále sa učím. Tým chcem povedať dve veci. Prvá je, že sa dá rozbehnúť úspešný biznis aj bez skúseností a vedomostí. A druhá, že sa ich treba čo najskôr naučiť, pretože ovládať marketing, predaj či copywriting je pri blogu neskutočne dôležité.
  10. Uvedomujem si, že som mala aj poriadnu dávku šťastia a veľa vecí sa stalo zhodou okolností. Príležitosť síce niekedy príde náhodne, no reálne sa ráta len to, čo s ňou urobíte. Či sa jej chopíte, alebo ju necháte odísť. Príklad: letenky na Seychely za 270 eur som našla s riadnou dávkou šťastia. Úspech článku „Seychely bez miliónov na účte“ bol tiež poriadnym prekvapením. Ale fakt, že si ho prečítalo 100-tisíc ľudí som uvidela ako príležitosť, ktorej som sa chytila. Ak by som ju nechala plávať, nebol by žiadny Travelhacker.blog.
Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk