Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Rebríček 25 najbohatších Slovákov. Andrejovi Babišovi ide karta nielen v politike, ale aj v biznise. Najviac z majetku 25 najbohatších Slovákov pripadá práve jemu. Pre drvivú väčšinu členov rebríčka je čoraz dôležitejšie, aby vedeli uspieť nielen doma, ale i v zahraničí.

Raketoví chlapci. Pred tromi rokmi sa stretli technologický vizionár a topmanažér, ktorý zaujal svetových venture investorov. Postupne pribudla vyše desaťmiliónová investícia od prvého miliardára žijúceho na Slovensku a rozbehla sa firma, ktorá sa chce stať jednou z najúspešnejších softvérových spoločností na svete.

Nemám moc. Uplynulý mesiac Andrej Babiš vyhral parlamentné voľby a zrejme bude otvárať dvere budovy českej vlády.

4 dôvody, prečo sa v práci aj v živote vyhýbať pomste

Zdieľať článok

Toto nie je článok, ktorý som plánoval vydať. Ten pôvodný mal byť o nevydarenej investíciu a napísal som ho v zlosti. Spoločne so svojim tímom som bol podvedený, ušili na nás búdu a nakoniec aj hodili špinu. Povedať, že ma tá situácia rozčúlila, by bolo príliš slabé označenie. Bol som rozzúrený a ochotný urobiť čokoľvek, aby dotknutí trpeli tak, ako som kvôli nim trpel ja.

Z nejakého dôvodu som to ale nemohol urobiť. To rozhodnutie pre mňa bolo veľmi ťažké, pretože som v sebe stále cítil veľa surových emócií. Nakoniec som si však uvedomil, že pomsta by bola len malou útechou. Preto som sa odhodlal k tej najťažšej veci, akú som si vedel predstaviť – ku zľutovanie.

Pomsta škodí aj vám samým

Túžba ublížiť ľuďom, ktorí ublížili vám, je prirodzená vlastnosť, ktorá sa vyvinula za tisíce rokov ľudskej evolúcie. V prostredí súčasného pracovného prostredia je ale treba s takými pohnútkami bojovať. Pomsta má iba dva logické výsledky: buď vyhrotí už tak zlú situáciu, alebo sa nám obratom vráti v ešte horšej podobe.

Hoci som bol podvedený a vinu evidentne niesla druhá strana, iní by ma súdili podľa toho, ako som sa následne zachoval. Povesť a dobré vlastnosti, na ktorých som roky pracoval, by v okamihu skončili v troskách a ja by som sa všetkým javil ako malicherný, precitlivený a pomstychtivý.

Vaše problémy nikoho nezaujímajú

Môže to znieť tvrdo, ale nikoho nezaujímajú trable, ktorým ako podnikateľ čelíte. Potenciálni partneri, médiá a trh ako celok nemajú záujem ani čas na to, aby sa zaoberali kontextom vášho hnevu. Práve naopak, podnikatelia sú súdení na základe svojich činov. Vo svete podnikania nie je múdre hasiť oheň ohňom, naopak je to nedospelé a naskrz negatívne.

Každý príbeh má niekoľko uhlov pohľadu

Skupina, s ktorou som bol v spore, si zrejme myslela, že so mnou konajú len trochu nečestne. Keby som sa odhodlal k pomste, znamenalo by to, že vo veľmi zložitej situácii absolútne verím svojej pravde. Takéto správanie by bolo v rozpore s mojou vierou v intelektuálnu úprimnosť, a ja by som sa tak musel zriecť morálne prevahy.

V živote nič netrvá večne

Posledný a možno najdôležitejšie dôvod pre zľutovanie je ten, že život má zvláštny zvyk uzatvárať kruh. Ľudia sa časom menia, dospievajú a vyvíjajú, a tak niekto, kto je dnes nepriateľom, sa v budúcnosti môže stať spojencom. Keď nepriateľom ukážete vľúdnu tvár, urobíte na nich dojem. Ten dojem nemusí byť zrejmý hneď, ale môže sa v nich zakoreniť a viesť ku skvelým veciam.

Rozhodol som sa pre zľutovanie v strašnej situácii. Hoci nemám žiadnu istotu, že moje rozhodnutie niečo zmení, viem, že moja povesť zostane bez poškvrny. Koniec koncov, je dôležité zostať verný svojim hodnotám a ideálom, nech sa deje, čo sa deje.

Autor Chris Myers píše pre Forbes US o jeho ceste nováčika v kresle CEO a zakladateľa startupu. Je spoluzakladateľ BodeTree a autor knihy Enlightened Entrepreneurship.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk