Všetko môže byť inak a všetko môže ísť. Presne to od mlada dokazovala ikona rakúskeho podnikateľského sveta Heidegunde Senger-Weiss. Dáma, ktorá stála na čele rodinnej spoločnosti Gebrüder Weiss takmer štyri desaťročia, nedávno zomrela vo veku 82 rokov.
Jej odkaz sa však navždy zapísal do histórie tejto logistickej spoločnosti, ktorá patrí k najstarším na svete.
Prvá dáma rakúskeho biznisu
Keby to bolo dnes, bezpochyby by sa dostala do rebríčka Forbes 30 pod 30. Keď sa však Heidegunde Senger-Weiss pustila do podnikania, nielenže neexistoval takýto výber, ale nebolo vôbec bežné, aby mladá žena podnikala. To, čo táto dáma dokázala, nemalo vo svojej dobe obdobu.
Mala len 24 rokov, keď nastúpila do rodinnej firmy Gebrüder Weiss. Už predtým študovala ekonómiu na Viedenskej univerzite a absolvovala stáže v Bazileji, Rotterdame, Paríži a New Yorku.
Ako jediný potomok Gertrúdy a Ferdinanda Weissovcov bolo jasné, že raz bude pracovať v tejto rodinnej spoločnosti, ktorej história siaha až do 15. storočia.
O tom, že ho raz aj prevezme, sa však veľa nehovorilo. To sa však náhle zmenilo, keď o tri roky neskôr, v roku 1966, nečakane zomrel jej otec. Vo veku 27 rokov tak nastúpila Heidegunde Senger-Weiss na miesto konateľky spoločnosti Gebrüder Weiss.
Nikto si to nevedel predstaviť
V čase, keď v konzervatívnom Rakúsku ženy nesmeli mať ani vlastné bankové účty (a napríklad v susednom Švajčiarsku nemali ani volebné právo), bola žena na čele takej veľkej a tradičnej spoločnosti doslova fenoménom.
Mladá žena, ktorá počas svojich stáží spoznala, ako funguje svet biznisu nielen v Európe, ale aj v USA, sa však nezľakla. Navyše mala po svojom boku svojho vtedajšieho snúbenca a neskôr manžela Paula Sengera, ktorý ju nielen podporoval, ale rodinný podnik začal rozvíjať spolu s ňou.
Čoskoro sa ukázalo, že mladá krv nielenže obstojí, ale že spoločnosť výrazne posunie vpred. Keď Heidegunde prevzala podnik so sídlom v Bregenzi, malom idylickom mestečku na brehu Bodamského jazera, bola to spoločnosť s pobočkami v niekoľkých mestách v Rakúsku a niekoľkých okolitých krajinách.
Tradičná špedičná spoločnosť, ktorá v tom čase zamestnávala tisíc ľudí, mala skôr lokálny význam. Práve to sa však vtedy ani nie 30-ročná Heidegunde rozhodla zmeniť a postupne rozšírila vplyv a pôsobnosť spoločnosti ďalej.
Otvorila nové pobočky a spoločnosť pod jej vedením vstúpila na nové trhy. Postupne premenila národného hráča na medzinárodnú spoločnosť, ktorá sa v nasledujúcich rokoch vyvinula na firmu s celosvetovým dosahom.
Rozhodnutá inovovať
Od začiatku sa spoliehala aj na moderné technológie a spoločnosť pod jej vedením neustále investovala do modernizácie a technologických systémov, ktoré sa nakoniec stali základom ďalšieho rastu.
Rozšírila sa aj ich ponuka služieb a dopravná spoločnosť sa zmenila na modernú logistickú skupinu, ktorá sa stala lídrom na rakúskom trhu.
Heidegunde Senger-Weiss sa čoskoro zmenila z fenoménu rakúskej obchodnej scény na uznávanú osobnosť, ktorá mala veľký vplyv na celé odvetvie.
Ako príklad možno uviesť skutočnosť, že práve z jej iniciatívy bola v roku 1988 založená zásielková služba APS Austria Paket System, z ktorej sa neskôr stala spoločnosť DPD Austria.
Pod jej vedením sa spoločnosť Gebrüder Weiss krátko po páde železnej opony vydala do Českej republiky a na Slovensko a začala tu budovať svoju sieť.
(Na Slovensku si spoločnosť za tri dekády vybudovala silné zastúpenie a s viac ako 200 zamestnancami v štyroch pobočkách je jedným z popredných poskytovateľov logistických služieb. Vlani na slovenskom trhu dosiahla obrat 47,9 milióna eur.)
Postupne sa spoločnosť, ktorá vlani dosiahla kumulovaný obrat tri miliardy eur, etablovala vo viac ako 30 krajinách sveta, kde má vyše 180 pobočiek a zamestnáva viac ako 8-tisíc ľudí.
Nohami pevne na zemi
Chuť pracovať, nápady a energia neopustili Heidegunde Senger-Weiss dlho. A tak nikdy neopustila vedenie spoločnosti. Na jej čele bola neuveriteľných 36 rokov. Keď v roku 2004 skončila, neopustila spoločnosť úplne, ale stala sa členkou dozornej rady, ktorú viedla až do roku 2015.
Potom bola uvedená do Siene slávy logistiky na nemeckom ministerstve dopravy v Berlíne a stala sa prvou ženou, ktorá toto ocenenie získala. Pred rokom jej bola udelená aj Veľká čestná medaila za zásluhy o Rakúsku republiku.
Jedna z najúspešnejších a najbohatších rakúskych podnikateliek vždy stála nohami pevne na zemi. „Nikdy som si o sebe nemyslela, že som najlepšia špeditérka na svete. Môj talent spočíval v tom, že som motivovala ľudí a podporovala ich, aby sa tešili zo svojej práce a s chuťou sa púšťali do nových vecí,“ povedala Heidegunde Senger-Weissová.
Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je Pavla Francová.