24. augusta 2020

Ako prekonať pocit, že sa snažíte na 100 percent, ale výsledky sa nedostavujú? Čo urobiť, keď vediete malé oddelenie, a zdá sa, že ďalej to už nepôjde? Kedy si máte „dupnúť“ – ak ide o plat?

Tieto otázky pochádzajú z workshopu, ktorý som nedávno viedla, na tému „kríza stredu kariéry“. Termín označuje obdobie v profesionálnom živote, keď sa cítite zaseknutí. Účastníci pochádzali z rovnakého odvetvia, otázky sa však podobali tým, ktoré kladú ľudia z iných sektorov. Aj moje rady.

Tu je teda 10 tipov, ako sa opäť rozbehnúť, ak ste sa v kariére zasekli.

1. Vyjasnite si, čo chcete robiť ďalej.

Rôzni ľudia opisujú krízu stredu kariéry rôzne, napríklad sa cítia nedocenení, nevidia možnosť, ako sa pohnúť ďalej, chceli by byť vypočutí, chceli by viac peňazí. Každý chce čosi iné. Čo teda chcete vy? Ujasnite si priority, podľa ktorých sa budete rozhodovať o jednotlivých alternatívach možného vývoja kariéry. Skôr ako sa rozbehnete, musíte nájsť cieľ, za ktorým pobežíte.

2. Identifikujte nedostatky.

Ak už máte jasný názor, čo vlastne chcete, úprimne si vyhodnoťte, v čom ste slabší. Možno vás prehliadajú, lebo niečo robíte zle, alebo nie dosť dobre. Možno má vaša firma spôsob hodnotenia výkonu. Porozmýšľajte, či sa vlastne hodíte na vedúcu pozíciu.

3. Získajte podporu od šéfa.

Váš šéf môže byť silným motorom vášho napredovania. Pozná vašu prácu, sily aj slabiny. Vie vám prideliť projekty, ktoré vám dodajú ďalšiu kvalifikáciu alebo viditeľnosť. Môže vás predstaviť ľuďom mimo vášho pracoviska či posunúť na dráhu manažéra alebo do mentorského programu. Naplánujte si samostatné stretnutie so šéfom, ktoré sa bude týkať vašej kariéry. Samozrejme, je to vhodné, ak máte dobrý vzťah. Ak nemáte, asi tento krok vynecháte. Ak si nie ste istí, môžete sa snažiť robiť pre firmu nenahraditeľnú prácu. Ak sa obávate, že váš šéf je proti vám zaujatý, zostavte si konkrétny plán, ktorým to vyriešite.

4. Získajte podporu firmy.

Aj keď vás šéf nepodporí alebo nemôže podporiť, firma môže. Možno organizuje školenia, možno pracovné skupiny, ktoré vás prepoja s inými oddeleniami. V súčasnom prostredí práce z domu sa tieto skupiny možno stretávajú virtuálne, a ak nie, môžete sa pokúsiť zorganizovať ich. Ak máte v práci aj mentora, možno bude mať konkrétne nápady, ako sa pohnúť ďalej alebo prepojiť sa s inými ľuďmi, ktorí vás trochu obohatia – a tak sa vzdialite šéfovi, ktorý vás nepodporuje.

Ani manželstvo dvoch kariéristov sa nemusí skončiť zle

5. Využite svoje siete.

Vaši mentori nemusia pochádzať priamo z firmy. Vlastne je aj šikovné, ak máte silné styky mimo spoločnosti dokonca aj sektora, aby ste mali širšiu perspektívu. Dostatok poradcov vám môže dať nápad, ako zmeniť vzťah so šéfom. Ľudia z ľudských zdrojov môžu mať tipy na vyššie pozície mimo firmy. Kamaráti vás podporia.

6. Choďte do školy – ale nemusíte študovať.

Vaša alma mater možno má zdroje určené na rozvoj kvalifikácie. Možno aj pracovné ponuky. Ak máte dobré vzťahy s vašou bývalou školou, možno na nej nájdete kurzy, ktoré by vás mohli rekvalifikovať alebo zvýšiť vám aktuálnu kvalifikáciu.

7. Zvýšte si kvalifikáciu na šéfovanie.

Možno nebudete potrebovať formálne vzdelávanie, a postačí vám firemné školenie. Vaša širšia sieť by vám tiež mohla poskytnúť rady, ba aj školenie zadarmo, ak ste dostatočne samostatný. Prečítajte si nejaké knihy o profesionálnom rozvoji, životopisy či sledujte trochu viac správy zo sektora. Aj to je spôsob, ako si zvýšiť kvalifikáciu na oveľa vyššiu pozíciu.

8. Zlepšite vyjednávacie schopnosti.

Zlepšiť sám seba je základ, možno však budete musieť presviedčať ľudí. Ľudí totiž povyšujú iní ľudia. Potrebujete, aby vás niekto zobral do nejakého projektu. Niekoho, aby vám zvýšil plat. Schopnosť presvedčiť niekoho, kto povie „nie“, je zásadná schopnosť. Áno, znamená to, že musíte zvládať ťažké rozhovory, a nie zutekať z boja.

Úspešná kariéra neznamená byť svetovou jednotkou.
Ani Bruce Springsteen ňou nebol

9. Rozbehnite vedľajší projekt.

Nebojte sa, že vám podkope možnosti kariérneho rastu. Kým neexistuje firemná kariérna politika, ktorá vám prácu mimo firmy zakazuje, je vedľajší projekt skvelým spôsobom, ako si rozšíriť sieť kontaktov a privyrobiť si.

10. Zmeňte prácu.

Je to vážny krok, takže by to nemala byť prvá možnosť. Je mnoho dobrých dôvodov, prečo zostať v práci, aj keď ju nemáte radi, a jedným z nich je, že ak nepracujete na tom, aby ste si zlepšili situáciu sám, možno len prenesiete vaše problémy do novej firmy. Ale mali by ste stále pamätať na to, že odísť môžete, takže vaše rozhodnutie zatiaľ zostať vás má posilniť.

Iste by bolo pekné, ak by ste nikdy nemali pocit, že ste sa zasekli. Ale každá kariéra má svoje vrcholy a pády a zaseknúť sa je len dočasný jav, nie je to vec, ktorá o vás prezrádza niečo zásadné. Ujasnite si, čo chcete, a potom vyskúšajte niektoré alebo aj všetky uvedené kroky, a pohnete sa z miesta.

Caroline Ceniza-Levine píše na Forbes.com o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?