Od júla sa začal najväčší presun dôchodkových úspor v histórii Slovenska. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) posúvajú majetok uložený v dlhopisoch do indexových fondov.
Proces bude trvať dva a pol roka a bude sa týkať zhruba 700-tisíc sporiteľov s aktívami za približne 3,7 miliardy eur.
Zásadná časť reformy
V rámci reformy druhého piliera, ktorú Národná rada SR schválila vlani v novembri, dochádza k viacerým dôležitým zmenám.
Jednou z nich je takzvaná predvolená stratégia. Ide o automatizovanú alokáciu majetku sporiteľa podľa jeho veku. Uprednostňovať sa budú indexové fondy na úkor tých dlhopisových.
Cieľom je zarobiť v druhom pilieri viac ako doteraz. Ministerstvo práce pri schvaľovaní zákona prepočítalo, že v horizonte 40 rokov sa vďaka tejto stratégii zvýšia dôchodky z druhého piliera o 50 percent.
Automaticky, ale nie povinne
Stratégia však nie je povinná. Sporitelia, ktorí chcú mať svoj majetok uložený inak, ako definuje zákon, sa môžu z predvolenej stratégie vyviazať. Ako však ukazujú čísla, v realite si to želá len minimum ľudí.
Dôchodkové správcovské spoločnosti posielali informáciu o presune majetku svojim klientom vo februári. Informovali ich o tom, čo sa bude diať s ich úsporami.
Koho sa predvolená stratégia týka?
Predvolenou stratégiou sa riadia úspory všetkých sporiteľov mladších ako 54 rokov. Ďalšou podmienkou je to, že od presunu majetku do dlhopisového fondu v roku 2013 nespravili v nastavení svojho sporenia žiadne aktívne rozhodnutie.
Zákon ďalej týchto sporiteľov rozdeľuje na dve skupiny. Tým, vo veku do 50 rokov sa presúvajú doterajšie úspory a aj nové príspevky. Ľuďom od 50 do 54 rokov, sa presmerujú len ich nové príspevky. V prvej skupine je 553-tisíc ľudí a v druhej skupine je to 153-tisíc sporiteľov.
V najväčšej DSS na trhu v Allianzi čaká napríklad dovedna na presun 240-tisíc ľudí. Z nich je 190-tisíc sporiteľov do 50 rokov.
Presuny bude spoločnosť robiť vždy k 15. dňu v danom mesiaci a trvať budú najbližšieho dva a pol roka. „Z 3,7 miliardy eur, ktoré máme pod správou, je teraz približne 2,5 miliardy v garantovanom fonde a 1,2 miliardy v indexovom akciovom fonde,“ hovorí Miroslav Kotov, predseda predstavenstva Allianz – Slovenskej DSS.
Dodáva, že po ukončení presunov by tento pomer mal byť opačný, teda do konca roka 2025 sa presunie zhruba 1,5 miliardy eur z garantovaného do indexového akciového fondu.
Presun majetku teda bude postupný. Cieľom je vyhnúť sa nevhodnému načasovaniu finančných trhov. Dovedna bude trvať 30 mesiacov. O priebehu presunu by mali jednotlivé DSS informovať na svojich webových stránkach.
Presun môžete odmietnuť
Sporitelia však nemusia predvolenú stratégiu definovanú zákonom akceptovať. Môžu sa rozhodnúť, že chcú mať úspory uložené tak ako doteraz, alebo si ich usporiadať inak. Musia o to však požiadať svoju DSS.
Doterajšia prax ukazuje, že o to má záujem len minimum sporiteľov. Do konca mája tak urobilo 6 588 ľudí, čo nie je ani percento dotknutých. Napríklad NN DSS presúva zhruba 109-tisíc klientov a svoj nesúhlas vyslovila zhruba tisícka.
„Neprekvapilo nás to. Zmeny zákona totiž zabezpečili, aby ľudia nemuseli robiť kvôli čo najlepšiemu spravovaniu úspor žiadne zásadné kroky,“ uviedla Beáta Lipšicová, hovorkyňa spoločnosti Uniqa DSS, ktorá mení fond zhruba 130-tisíc klientom a odmietavý postoj vyjadrilo zhruba percento.
S ohľadom na vek a rizikový profil
Dodáva, že zmena zákona zaviedla do praxe tzv. Life-Cycle prístup. Ten znamená zosúladenie investičného horizontu sporiteľa s adekvátnym fondom.
Life-Cycle investovanie
Ide o alokáciu aktív s ohľadom na vek a rizikový profil investora. Mladý investor, ktorý má 40 rokov do dôchodku, môže začať s rizikovými nástrojmi, najmä akciami. Následne sa jeho majetok preklápa s rastúcim vekom do bezpečnejších investičných nástrojov.
„Zavedenie takzvaného Life-Cycle by malo napraviť problém spôsobený presunom sporiteľov do garantovaného fondu v roku 2013,“ dodáva Lipšicová.
Vtedy sa presunuli dôchodkové úspory opačným smerom, teda do dlhopisových fondov. Toto administratívne opatrenie odstrihlo veľkú časť sporiteľov od veľkých ziskov, ktoré indexové v nasledujúcich rokoch dosiahli.
O potrebe napraviť túto chybu sa v odbornej verejnosti dlho diskutovalo. Politická voľba sa našla až desať rokov na to.
„Hlavným cieľom predvolenej investičnej stratégie je umožniť sporiteľovi dosiahnuť čo najvyšší výnos so zabezpečením ochrany úspor pred výraznými trhovými výkyvmi v čase pred jeho odchodom do dôchodku,“ vysvetľuje hovorkyňa NN DSS Daniela Tomášková.
Prečo mať peniaze v indexovom fonde?
V druhom pilieri si aktuálne sporí takmer 1,8 milióna ľudí. Od začiatku roka ich vstúpilo viac ako 35-tisíc. Hodnota majetku dosahuje viac ako 13 miliárd eur. Je to o zhruba miliardu viac ako na jar tohto roka.
Za tohtoročným nárastom úspor však viac ako nové príspevky, stálo zhodnotenie fondov. Akciové trhy totiž vykázali tento rok silný rast. Rástli teda aj indexy.
Americký index S&P 500, ktorý združuje akcie 500 najväčších amerických spoločností, je napríklad od marca silnejší o 16 percent. Prejavilo sa to aj na zhodnotení indexových fondov.
„Takmer všetky dôchodkové fondy sú od začiatku roku v zisku, pričom rast je silný predovšetkým v indexových a akciových fondoch,“ vyzdvihuje Miroslav Kotov, predseda Asociácie DSS.
Vhodný najmä pre dlhodobých sporiteľov
Odborníci preto odporúčajú dlhodobým sporiteľom práve tento typ fondov. Vhodné sú najmä pre tých, ktorí majú do dôchodku viac ako desať rokov.
„Indexový fond je síce pre klienta rizikovejší, no zároveň je výnosnejší. Je vhodný najmä pre klientov, ktorí majú minimálne desať a viac rokov do dôchodku a sú ochotní podstúpiť vyššiu mieru rizika,“ hovorí Tomášková.
Akcie a indexy totiž vykazujú krátkodobé výkyvy. Dočasne sa teda môžu dostať aj do mínusu. V dlhšom časovom pásme, aspoň desať rokov, je však riziko poklesu minimálne.
S týmto intervalom počíta aj zákon. Podľa predvolenej stratégie sa úspory sporiteľov desať rokov pred dôchodkom začnú presúvať späť do dlhopisového fondu. Cieľom je minimalizovať práve riziko možného poklesu trhov tesne pred dôchodkom.